Praha-Libeň (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nádraží Praha-Libeň)
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha-Libeň
Staniční budova
Staniční budova
Souřadnice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 571760
Tratě 011, 231
Nadmořská výška 215 m n. m.
V provozu od 1877
Zabezpečovací zařízení RZZ JOP ESA 11
Dopravních kolejí 20
Nástupišť (hran) 3 (6)
Počet cestujících 2 073 000 (2014)[1]
Vypravené vlaky 81 718 (2014)[1]
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava tramvaj, autobusy MHD
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaÚschovna zavazadelBezbariérové WCČekárna pro cestujícíRestauraceBankomatPlatba v EurechČD centrumVeřejné parkoviště

Nádraží Praha-Libeň je železniční stanice v městské části Praha 9 pro katastrálním území Libeň (staniční budova leží v k. ú. Vysočany na adrese Českomoravská 316/24). Stanice leží na železniční trati číslo 011 Praha – Český BrodKolín. Na této trati jsou vedeny vlaky všech kategorií, od vlaků osobních zastávkových až po vlaky nejvyšších kategorií – InterCity, EuroCity apod. V nákladní přepravě patří mezi nejvýznamnější stanice v ČR. Tato stanice je součástí pražského železničního uzlu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice Praha-Libeň vznikla v roce 1877. Nejstarší železniční dráha na území Českých zemí, dráha Olomouc – Praha, procházela tímto místem již v roce 1845. Tehdy na ní ležely na území dnešní Prahy jen dvě stanice - Běchovice a dnešní Masarykovo nádraží. Zastávky zde nebyly žádné. Úsek železniční dráhy mezi těmito stanicemi byl dvoukolejný, zatímco zbytek trati Olomouc - Praha byl jen jednokolejný. V letech 1923 až 1941 se užívalo označení Libeň horní nádraží. Tím byla odlišena od stanice Libeň-dolní nádraží (otevřené také v roce 1877), která byla umístěna na Palmovce na trati vedené na nádraží Praha-Těšnov.

V roce 1919 byla do nádraží zaústěna trať přes tunel pod Táborem a nádraží Praha-Malešice na seřaďovací nádraží do Vršovic. V roce 1926 přibyla trať přes výhybnu Vítkov a starý Vítkovský tunel na hlavní nádraží. Osobní část nádraží byla modernizována v roce 1978, kdy byla postavena nová odbavovací hala, nástupiště byla zakryta a pod kolejištěm byly vybudovány podchody. V roce 1979 bylo nádraží propojeno jednokolejně se stanicí Praha-Vysočany a vlaky z Masarykova nádraží mohly jezdit do Prahy-Vysočan úvratí přes Prahu-Libeň. V roce 1980 bylo pražské zhlaví tohoto nádraží propojeno, v rámci tzv. holešovické přeložky,[2] do odbočky Rokytka a dále přes tunel pod Bílou skálou na nádraží Praha-Holešovice. V prosinci 2005 byla snesena spojovací trať z Masarykova nádraží Hrabovky na hlavní nádraží, kterou také vlaky jedoucí přes Libeň využívaly.

Na jaře 2004 byla v blízkém okolí v souvislosti s pořádáním mistrovství světa v hokeji postavena Sazka Arena (později O2 arena). Z důvodu pořádání hokejového mistrovství světa prošlo libeňské nádraží jako přístupový dopravní uzel pro návštěvníky Sazka Areny rozsáhlou revitalizací.[3] Budova nádraží se nachází jižně od křižovatky ulic Českomoravská a K Žižkovu, v prostoru křižovatky Harfa. Nejbližší zastávka MHD (tramvají i autobusů) má název Nádraží Libeň.

V září 2008 bylo zprovozněno Nové spojení. Tím bylo nádraží Praha-Libeň spojeno dvojkolejně na hlavní i Masarykovo nádraží. Trať přes výhybnu Vítkov byla v témže měsíci zrušena. Na opačném konci nádraží, na běchovickém zhlaví a celém úseku ke stanici Praha-Běchovice, proběhla modernizace trati na tříkolejnou. Tento úsek tak navázal na již existující tříkolejnou trať Praha-Běchovice – Poříčany (27 km).

Historická jména[editovat | editovat zdroj]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici zastavují osobní vlaky linek S1 Praha Masarykovo nádraží - Kolín, S7 Řevnice - Praha hl.n. - Český Brod a S41 Roztoky u Prahy - Praha-Hostivař. Spojení na východ republiky a dále na Slovensko tvoří některé vlaky EuroCity a InterCity společnosti České dráhy. V provozu je také seřaďovací nádraží, které denně obsluhují vlaky společnosti ČD Cargo.

Okolní objekty[editovat | editovat zdroj]

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

V bezprostřední blízkosti nádraží by ve vzdálenější budoucnosti měla být vybudována stanice metra linky D v rámci etapy III.D.[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Ročenka dopravy Praha 2014. Praha : [s.n.], 2015. 96 s. Dostupné online.  
  2. Holešovická přeložka SUDOP Praha 2004, realizace stavby 10/1966 – 12/1980
  3. Revitalizace železniční stanice Praha Libeň SUDOP Praha 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]