Jiří Winter Neprakta
Jiří Winter | |
---|---|
Jiří Winter Neprakta | |
Narození | 12. července 1924 Praha Československo |
Úmrtí | 30. října 2011 (ve věku 87 let) Praha Česko |
Místo pohřbení | Olšanské hřbitovy |
Povolání | spisovatel, malíř, ilustrátor, grafik, karikaturista, designér, básník, animátor, kreslíř, antropolog, orientalista a sběratel |
Rodiče | Karel Winter a Marie Winterová |
Podpis | |
Webová stránka | neprakta.com |
multimediální obsah na Commons | |
citáty na Wikicitátech | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jiří Winter, znám také pod pseudonymem Neprakta (12. července 1924 Praha – 30. října 2011 Praha[1][2]), byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista.
Studium
[editovat | editovat zdroj]Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
II. světová válka
[editovat | editovat zdroj]Jiří Winter byl aktivním účastníkem protifašistického odboje, za který mu byl navržen trest smrti. K soudnímu jednání se nedostavil hlavní svědek a soudce, který nechtěl jednání odročovat a bez svědka ho nemohl odsoudit k trestu smrti, snížil trest na šest let v nacistické káznici. Tento trest strávil Jiří Winter v bavorské nacistické káznici Bernau u jezera Chiemsee. Podařilo se mu přežít a po osvobození dojít z vězení pěšky až do Čech.
Po válce se Jiří Winter shledal jen se svou matkou, jeho otce umučilo gestapo při výslechu na Pankráci, zbytek jeho rodiny zahynul v Osvětimi.
Jiří Winter byl členem Českého svazu bojovníků za svobodu a nositelem medaile za protifašistický odboj. Svou odbojovou činností se nikdy nechlubil.
Dílo
[editovat | editovat zdroj]Jiří Winter byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů /2001/) a ilustroval stovky[pozn. 1] humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček.
Kromě 35 tisíc kreslených vtipů a dalších kreseb v podobně knižních ilustrací vytvořil Jiří Winter přibližně 10 tisíc obrázků pro televizi, pro film, pro reklamní průmysl, byl autorem četných plakátů a letáků.
Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným.[3] Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz.[4] Jiří Winter byl hlavním ilustrátorem knih Miloslava Švandrlíka, společně např. vytvořili několik knih o dvou žácích Kopytovi a Mňoukovi a několik knih o majorovi Haluškovi řečenému Terazky. Od roku 1994 kreslil Jiří Winter vtipy na náměty Emila Schneidera.[5]
Roku 1957 se zúčastnil první výstavy skupiny Máj 57.[6] Spolu s Bedřichem Kopecným, Jaroslavem Weigelem, Karlem Neprašem, Adolfem Bornem a dalšími byl členem uměleckého spolku Polylegran.
Jiří Winter začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih (původně chtěl být přírodovědcem, nikoliv výtvarníkem), později ilustroval několik set knih zábavných a vědecko-populárních. Mimo to se zabýval divadelní i filmovou tvorbou (návrhy kostýmů, scén, kulis) – z této oblasti patří k jeho nejznámějším počinům například film Šíleně smutná princezna a Rakev ve snu viděti... nebo divadelní hry Těžká Barbora a Osel a stín. Spolupracoval též s Laternou magikou na přípravě nového programu.[7]
S Janem Werichem Jiřího Wintera nepojila pouze dlouholetá spolupráce, ale i stejně dlouholeté osobní přátelství, právě tak jako s Jiřím Trnkou, s nímž spolupracoval Jiří Winter v oblasti animovaného filmu. Stejně tak se přátelil i se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, Jiřím Suchým, Miroslavem Horníčkem nebo se zakladatelem a prvním ředitelem Západočeské galerie v Plzni Oldřichem Kubou.
Jiří Winter byl též autorem několika komiksů pro děti (a jedním z průkopníků tohoto typu výtvarné tvorby u nás), neúnavným návštěvníkem přírodovědných kroužků, kde pořádal besedy s dětmi a iniciátorem (a posléze členem porot) mnoha přírodovědných soutěží a dalších aktivit v oblasti poznávání a ochrany přírody. Jeho zásluhou začal studovat přírodovědu MVDr. Přemysl Rabas, nynější ředitel ZOO Dvůr Králové nad Labem a aktivní ochránce přírody a životního prostředí, s nímž se Jiří Winter při jedné takovéto soutěži seznámil.
Málo známá a přitom neobyčejně záslužná je též Winterova činnost antropologická, neboť antropologie (společně s historií, orientalistikou a přírodovědou) byla dalším oborem, v němž měl tento renesanční člověk neobyčejné znalosti, které aktivně užíval při své práci. Dlouholetá spolupráce s profesorem Emanuelem Vlčkem, naším předním antropologem světového formátu, vyústila v sérii antropologických portrétů našich historických osobností (např. Karla IV.), jejichž kosterní pozůstatky profesor Vlček zkoumal. Jedním z nejzajímavějších děl z této oblasti je portrét Zdislavy z Lemberka, který Jiří Winter vytvořil na přání papeže Jana Pavla II. pro Kongregaci pro blahořečení a svatořečení před svatořečením tehdy blahoslavené Zdislavy z Lemberka.
Mimo tuto výtvarnou činnost byl Jiří Winter též vynikajícím orientalistou a sběratelem, jehož sbírky si často půjčovalo Národní muzeum i Náprstkovo muzeum k vystavení.
Aktivně se podílel na ochraně přírody a životního prostředí, mimo jiné byl několik let předsedou pražského Spolku ochránců zvířat.
Jiří Winter byl jedním z nejvýraznějších a veřejnosti nejznámějších výtvarníků dvacátého století. Jeho výtvarná tvorba v oboru karikatury má navíc jednu zvláštnost, v oblasti karikatury a kresleného humoru ojedinělou přírodovědnou a historickou přesnost. Pokud nakreslil Jiří Winter živočicha či rostlinu, jejich zobrazení přesně odpovídalo realitě do nejmenších detailů. Stejně tak je tomu u zobrazování historických reálií. Encyklopedické znalosti, užívané ve výtvarné tvorbě, byly pro Jiřího Wintera charakteristické a mezi přáteli mu vysloužily přezdívku chodící „slovník naučný“.
Společenské hry a hračky Jiřího Wintera
[editovat | editovat zdroj]Jiří Winter pro děti navrhoval stolní hry, hračky (např. populární houpací koníky[8] a houpací kohouty[9], kteří se v nezměněné podobě vyrábějí více než půl století).
- Magnetická křižovatka
- Raketou do vesmíru[10]
- Dobývání hradu
- Obrázkové loto[11]
- Zahradní restaurace
- Veselé cestování Spejbla a Hurvínka
- Sběr léčivých bylin
- Kdo jinému jámu kopá
- Smolíček pacholíček[12]
- Detektiv[13]
- Dlouhý, Široký a Bystrozraký[14]
- Dědeček automobil vítězí[15]
- Ostrov pokladů
- Pohádkový kubus (6 pohádek)
- Houpací kohout[9]
- Houpací kůň[8]
- Houpací slon
Vznik pseudonymu „Neprakta“
[editovat | editovat zdroj]Po válce začal psát s autorem námětů Bedřichem Kopecným drobné humoristické články do novin a časopisů. Jakmile zahájili společnou tvorbu, vymysleli si onen známý pseudonym Neprakta. Jeho vznik vysvětluje Jiří Winter ve svých vzpomínkách takto:
„ | …v roce 1948 jsme při lahvi ovocného vermutu dohodli, že založíme podnik na výrobu kresleného humoru. Vymyslet jméno firmy nebylo těžké. Po Vítězném únoru začaly vznikat národní a družstevní podniky s názvy jako Masna, Druča, Obuna, Chemodroga, Vodotechna a další zkomoleniny končící písmenem ‚a‘. Noviny si nemohly vynachválit tuto vymoženost, soudily, že když si někdo chce koupit deset deka salámu a vidí kolem sebe nápisy ‚Prodej uzenin‘, ‚Řezník a uzenář‘, ‚Uzeniny‘, ‚Maso, sádlo, uzeniny‘, ‚Výroba uzenin‘, je úplně zmaten a neví, kam vlézt. Kdežto krásný a jednotný název ‚Masna‘ ho nenechá na pochybách, že je to ten obchod, který hledal. Jak praktické! A protože my jsme chtěli prodávat něco, co nikdo moc nechtěl, co byl v tom osmačtyřicátém roce nápad vskutku nepraktický, založili jsme firmu Neprakta. Dnes už nikdo neví, že to bylo míněno jako firma, a já na to jméno slyším. | “ |
— (Úryvek z knihy ‚Na návštěvě u Neprakty‘[16]) |
Ocenění
[editovat | editovat zdroj]Dne 1. května 1981 byl Jiřímu Winterovi udělen titul Zasloužilého umělce; paradoxně přesto, že komunistický režim ČSSR mu ztrpčoval život, například pro jeho spolupráci s Miloslavem Švandrlíkem na knize Černí baroni.
V květnu 1983 byla Jiřímu Winterovi udělena Cena národního výboru hl. m. Prahy za „společensky angažovanou tvůrčí práci v oblasti karikatury a kresleného humoru“.
1. května 1988 udělila salonní akademie kresleného humoru Jiřímu Winterovi čestný titul HUDr. (Doctor Humoris Causa).[17]
16. března 2001 byl do České databanky rekordů zaevidován údaj o vytvoření českého rekordu Nejvíce uveřejněných kreslených vtipů. Certifikát byl Jiřímu Winterovi slavnostně předán 9. června 2001 v rámci 11. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.
V roce 2004 udělila Česká unie karikaturistů Jiřímu Winterovi Řád bílé opice za celoživotní přínos české karikatuře.
Dne 18. ledna 2024 udělilo Hnutí Brontosaurus Jiřímu Winterovi osvědčení o přijetí Síně slávy Ekofóru za jeho mnohaletou účast v soutěži a celoživotní zápal o ochranu přírody.
Neoprávněná evidence StB
[editovat | editovat zdroj]V roce 2010 se objevila neověřená zpráva o spolupráci Jiřího Wintera s StB pod krycím jménem Gráf. Jeho evidence v archivech StB byla předmětem soudního jednání. Neprakta se krátce před svou smrtí domohl rozsudku, který potvrzoval, že byl v materiálech bývalé Státní bezpečnosti evidován neoprávněně.[18]
Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty
[editovat | editovat zdroj]V roce 2022 byl založen Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty,[19] jehož účelem je soustředění a ochrana veškerého díla Jiřího Wintera – Neprakty a jeho sbírek, péče o ně, rozšiřování sbírek, nákupy, prezentace formou výstav, besed, komentovaných prohlídek a projekcí a založení a provozování muzea Jiřího Wintera – Neprakty s doplňkovými expozicemi o historii Ořechovky a jejích osobnostech, zejména o prvním vlastníkovi vily architektu Aloisu Kubičkovi.
Vzpomínkové akce na Jiřího Wintera – Nepraktu
[editovat | editovat zdroj]Nadační fond Jiřího Wintera – Neprakty se rozhodl připojit k pravidelným vzpomínkovým akcím u hrobu Jiřího Wintera – Neprakty, které pořádá jeho manželka Daniela (dcera Oldřicha Kuby, zakladatele a prvního ředitele Západočeské galerie v Plzni).
24. dubna – u příležitosti svátku Sv. Jiří
12. července – u příležitosti dne narození Jiřího Wintera – Neprakty (* 1924)
30. října – u příležitosti dne úmrtí Jiřího Wintera – Neprakty (+ 2011)
Správa pražských hřbitovů pořádá komentované procházky Olšanskými hřbitovy s názvem „Malíři a výtvarníci.“ V rámci těchto procházek se účastníci zastavují též u hrobu Jiřího Wintera – Neprakty a Bedřicha Kopecného, který se nachází nedaleko nové obřadní síně Olšanských hřbitovů v úseku IX, oddělení 10a, hrob č. 23.
Citáty
[editovat | editovat zdroj]„ | Hladina oblečení či spíše neoblečení mých dívek, tedy to, co se smí či nesmí odhalovat, závisí na současné politické situaci. Když je relativně klidná, mohou být kresleny docela nahé. Stoupá-li politické napětí, mohou být sice nahoře bez, ale od pasu dolů musí být zahaleny. A při krizové situaci, ať již celosvětové či domácí, musí být upjaty až ke krku. | “ |
„ | Nejradši maluju situace. Pokud možno vyhraněné. Musí se něco dít. Člověk na takovém obrázku má stát tváří v tvář proti osudu. Odsouzenec proti katovi, vojevůdce bez vojska proti přesile nepřátel, dívka, která přišla pozdě domů proti rozzuřenému tatínkovi. A v tu chvíli musí ten, kdo je poražený nebo ten, kdo poráží, říci něco, co celou situaci změní v legraci… | “ |
„ | Vždycky se mi líbil citát anglického filozofa Elberta Hubbarda: ‚Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.‘ Dalo by se říct, že ten citát byl mým celoživotním krédem. | “ |
Knihy
[editovat | editovat zdroj]Knihy, jejichž autorem je Jiří Winter
[editovat | editovat zdroj]- Motivy z amfor[20], 1960, Mladá Fronta, s Wernerem Formanem
- 106 od Neprakty[21], 1961, Krajské nakladatelství (Havlíčkův Brod)
- Třináctero návštěv[22], 1963, Východočeské nakladatelství
- Špehýrky[23], 1969, Vysočina
- Männer im Harnisch[24], 1971, Dausien Verlag.
- Sek a Zula[25], 1971, Mladá Fronta, s Miloslavem Švandrlíkem
- Neprakta – Výstava kresleného humoru a ilustrací, 1980, Galerie hlavního města Prahy, s Bohumilem Hrabalem a Miloslavem Švandrlíkem
- 929× Neprakta[26], 1984, Práce
- EkoNeprakta[27], 1988, Správa Krkonošského národního parku
- Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka[28], 1991, Olympia, s Miloslavem Švandrlíkem
- Nepraktův atlas sexu[29], 1994, Artemis, s MUDr. Radimem Uzlem, CSc.
- Nepraktův erotický depozitář[30], 1998, HAK – Humor a kvalita, s Ladislavem Bezděkem
- Na návštěvě u Neprakty[31], 2002, Petrklíč
- Z archívů krále humoru[32], 2002, Epocha, s Emilem Schneiderem
- Z archívu krále humoru 2[33], 2003, Epocha, s Miloslavem Švandrlíkem
- S Nepraktou v hospůdce[34], 2007, Epocha
- Tučná linka černou tuší[35], 2012, Epocha, s Jaroslavem Kopeckým
- Nepraktovi muži v plechu[36], 2014, Epocha, s Bedřichem Kopecným
- Kouzelný míč[37], 2016, Filip Konečný, s Miloslavem Švandrlíkem
- Velká kniha vtipu[38], 2017, Cosmopolis (Grada)
Knihy, které Jiří Winter ilustroval
[editovat | editovat zdroj]- Máchorky[39], Ilona Daňková, 1964, Krajské nakladatelství (České Budějovice)
- Epigramy: 12 pohlednic, Karel Havlíček Borovský 1966, Okresní museum Havlíčkův Brod
- Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky[40], Miloslav Švandrlík, 1969, Vysočina
- Mořský vlk a veselá vdova aneb proti všem[41], Miloslav Švandrlík, 1970, Vysočina
- O slušném chování[42], Milena Majorová, 1970, SPN – pedagogické nakladatelství (SPN – Státní pedagogické nakladatelství)
- Praha plná strašidel[43], Miloslav Švandrlík, 1970, Pragopress – ČTK
- Hrdinové a jiní podivíni, Miloslav Švandrlík, 1972, Středočeské nakladatelství
- Anekdoty z dávných dob, Václav Holub, 1973, Lidové nakladatelství
- Anekdoty s Nepraktou, Václav Holub, 1973, Lidové nakladatelství
- Jak jsem zachránil fotbalovou republiku: neuvěřitelné vyprávění o podivuhodných dobrodružstvích leningradského pionýra Gennadije Stratofontova, který se ve škole dobře učil a vyznal se v tlačenici, Vasilij Pavlovič Aksenov, 1975, Olympia
- V pátek se koupeme, Kurt David, 1979, Lidové nakladatelství
- Doktor od Jezera hrochů[44], Miloslav Švandrlík, 1980, Mladá fronta
- 99 národních specialit sovětské kuchyně[45], Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková & kolektiv autorů, 1981, Lidové nakladatelství
- Anekdoty z ateliérů, Jan Holub, 1981, Lidové nakladatelství
- Když Krakonoš nekouká, František Janalík, 1981, Plot
- Houby v kuchyních světa, Jiří Baier, 1981, Práce
- Přežijí muži rok dva tisíce?[46], Jaromíra Kolárová, 1982, Československý spisovatel
- Dívka na vdávání[47], Miloslav Švandrlík, 1983, Mladá Fta
- Strašidla a krásné panny[48], Zdeněk Šmíd, 1983, Západočeské nakladatelství
- Blahoslavený sládek - kapitoly z dějin piva[49], Josef Staněk, 1984, Práce
- Brevi racconti di un grande maestro : [výbor satirických povídek], Jaroslav Hašek, 1984, Orbis
- Chemie na zahrádce, Jaroslav Zapletal & kolektiv autorů, 1984, SZN - Státní zemědělské nakladatelství
- Kleine Erzählungen eines grossen Meisters, Jaroslav Hašek, Jaroslav Machaň, Radko Pytlík, 1984, Orbis
- In pivo veritas, Boris Andrejevič Grušin, 1985, Merkur
- 3x 99 specialit sovětské kuchyně[50], Miloslav Švandrlík, Alena Vlčková, Oldřich Dufek & kolektiv autorů, 1986, Lidové nakladatelství
- Starosti korunovaných hlav[51], Miloslav Švandrlík, 1986, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
- Epištoly k nesmělým kuřákům, Jiří Kandus, 1987, Avicenum
- Epištoly k smělým kuřákům, Jiří Kandus, 1988, Avicenum
- Lékař léčí, příroda uzdravuje[52], Jiří Noha, 1987, Avicenum
- Ženské otazníky[53], MUDr. Radim Uzel, CSc., 1987, Práce
- Průpovídky ze špitálu[54], Jiří Noha, 1989, Naše Vojsko
- Šance jako hrom[55], Miloslav Švandrlík, 1989, Mladá fronta
- Člověk na celý život[56], Zuzanna Celmerová, 1990, Avicenum
- Dívčí válka[57], František Ringo Čech, 1990, Severočeské nakladatelství
- Injekce, které nebolí[58], MUDr. Svatopluk Káš, CSc., 1990, Středočeské nakladatelství a knihkupectví
- Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče[59], František Pávek, 1990, Mladá fronta
- Veselá akupunktura[60], Vladko Bydžovský, 1990, Jihočeské nakladatelství
- Humor pod okapem : Soubor 48 humoristických povídek, Luboš Forejt, 1991, Art Agency Rapin
- Ještě máme co jsme chtěli[61], Miloslav Švandrlík, 1991, Rozmluvy
- Lásky černého barona[62], Miloslav Švandrlík, 1991, Práce
- Nechoďte k nám na večeři – hubneme![63], Jiřina Stoklasová, 1991, Petit (Ostrava)
- Poručíme větru dešti aneb v bouři kulturní revoluce[64], Miloslav Švandrlík, 1991, Česká expedice
- Rakev do domu[65], Miloslav Švandrlík, 1991, SNTL – Státní nakladatelství technické literatury
- Říkali mu Terazky[66], 1991, Miloslav Švandrlík, 1991, Naše Vojsko
- Tlustý muž pod Jižním křížem[67], Miloslav Švandrlík, 1991, Magnet Press
- Žáci Kopyto a Mňouk na stopě[68], Miloslav Švadrlík, 1992, Naděje (Praha)
- Osudy dobrého vojáka Švejka po druhé světové válce[69], Josef Jaroslav Marek, 1992, Jan
- Unesli Mňouka, Baskerville![70], Miloslav Švandrlík, 1992, Petrklíč
- Kniha kuchařských zajímavostí 1.[71], Jaroslav Vašák, 1993, RO-TO-M
- Pět sekyr poručíka Hamáčka[72], Miloslav Švandrlík, 1993, Naše Vojsko
- Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují[73], Miloslav Švandrlík, 1993, Ametyst
- Když se smějí paragrafy[74], Ivo Jahelka, 1994, Madagaskar
- Gehe, 1996, Petr Juřena, 1995, nezjištěno, kalendář s výběrem karikaturistů
- Kdo se bojí, nesmí na hřbitov[75], Miloslav Švandrlík, 1995, XYZ
- Kopyto, Mňouk a mimozemšťané[76], Miloslav Švandrlík, 1995, Madagaskar
- Kuchařka nejen na neděli: Jednou v roce na Vánoce, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Levné letní pokrmy a saláty, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Maso pokaždé jinak, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Vánoční cukroví a nápoje, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Vaříme, pečeme, smažíme a připravujeme kuře, Jaroslav Vašák, 1995, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Aneb jak vaří čerti, Jaroslav Vašák, 1996, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Polovegetariánská kuchyně, Milan Haluška, 1996, Turpress
- Kopyto, Mňouk a tajemství džungle[77], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a maharadžova pomsta[78], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a lesní netvor[79], Miloslav Švandrlík, 1996, Madagaskar
- Válka skřetů[80], Miloslav Švandrlík, 1996, Naše Vojsko
- Kuchařka nejen na neděli: Připravujeme zvěřinu, Jaroslav Vašák, 1996, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Bramborová jídla, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Osvědčené rady do kuchyně, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Vaříme dětem, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
- Kopyto, Mňouk a divá Elvíra[81], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a vesmírná brána[82], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
- Kuchařka nejen na neděli: Pomazánky, Jaroslav Vašák, 1997, Turpress
- Bernský salašnický pes[83], Hans Räber, 1997, Dona
- Draculův zlověstný doušek[84], Miloslav Švandrlík, 1997, Madagaskar
- Jak jsem lezl Krakonošovi do zelí[85], František Janalík, 1997, LIT - Poligrafia
- Robot Emil znovu nastupuje[86], 1997, Jiří Melíšek, Eminent
- Kopyto, Mňouk a Indiáni[87], Miloslav Švandrlík, 1998, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec[88], Miloslav Švandrlík, 1998, Madagaskar
- Kuchařka nejen na neděli: Minutky z čínské a asijské kuchyně, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Ovocné a zeleninové pokrmy, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Připravujeme guláše, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
- Kuchařka nejen na neděli: Sváteční jídla a moučníky, Jaroslav Vašák, 1998, Turpress
- Minimum na cesty[89], Ilona Borská, Ivo Štuka, 1998, Olympia
- Černí baroni po čtyřiceti letech[90], Miloslav Švandrlík, 1998, Camis
- Černí baroni. V., Kam to kráčíš, Kefalíne?, aneb, Ještě máme, co jsme chtěli, Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
- Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy[91], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a ryšavý upír[92], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a Akta X[93], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
- Růžové sny pilného hňupa aneb Poručíme větru dešti...[94], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
- Kopyto, Mňouk a černá magie[95], Miloslav Švandrlík, 1999, Madagaskar
- Černí baroni těsně před kremací[96], Miloslav Švandrlík, 1999, Camis
- Deset pozdravů z Plzně: 10 x přední českoslovenští karikaturisté, Jiří Winter Neprakta [et al.], 1999, Allan 13
- Čínská kuchařka, Antonín Jakeš, Lü Yong-zhu, 2000, Dona
- Jak se seznámit snadno a rychle : příručka pro nezadané od 18 do 81 let, Jan Štětina, 2000, Archa 90
- Kopyto, Mňouk a konec světa[97], Miloslav Švandrlík, 2001, Madagaskar
- Avantýry zámeckého pána[98], Vladimír Cerha, 2002, Plot
- Když lovce miluje Diana[99], František Janalík, 2002, Nuga
- Krkonošská kuchařka[100], Jiří Marhold, 2002, Ikar
- Manželství a jiné pohromy[101], Radka Skácelová, 2002, Triton
- Terazky na Hrad[102], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
- Terazkyho poslední džob[103], Miloslav Švandrlík, 2002, Camis
- Kopyto, Mňouk a keltští duchové[104], Miloslav Švandrlík, 2002, Madagaskar
- Kopyto, Mňouk a hromada zlata[105], Miloslav Švandrlík, 2003, Madagaskar
- Antikuchařka aneb žvanec – náš úhlavní nepřítel[106], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
- Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě[107], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
- Dráculův temný stín[108], Miloslav Švandrlík, 2003, Epocha
- Rozmarná zelená krev[109], František Janalík, 2003, Plot
- Terazky v tunelu doktora Moodyho[110], Miloslav Švandrlík, 2003, Camis
- Dospělým vstup zakázán[111], MUDr. Miroslav Plzák, CSc., 2003, Státní pedagogické nakladatelství
- Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou[112], Jaroslav Vašák, 2003, Hart
- Velká ilustrovaná encyklopedie sexy anekdot[113], Jiří Plachetka, 2003, Levné knihy
- Biftek s oblohou: 300 nejlepších anekdot z Velké Británie, Pavel Jeřábek, 2004, Plot
- Černí baroni II., Říkali mu Terazky, aneb Šest půllitrů u Jelínků, Miloslav Švandrlík, 2004, Camis
- Kopyto, Mňouk a náměsíčníci[114], Miloslav Švandrlík, 2004, Madagaskar
- 100 nejlepších hororů[115], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
- Hříšníci hor krkonošských,[116], František Janalík, 2004, Plot
- Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách[117], Miloslav Švandrlík, 2004, Madagaskar
- Jak byli vyhubeni draci v Čechách[118], Miloslav Švandrlík, 2004, Epocha
- Někdo to rád jinak[119], Rudolf Čechura, 2004, Camis
- Czarni baronowie,albo, Walczyliśmy za Čepički, Miloslav Švandrlík 2005, Ikar
- Antikuchařka aneb žvanec – náš úhlavní nepřítel[106], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
- Kopyto, Mňouk a stříbrňáci[120], Miloslav Švandrlík, 2005, Madagaskar
- Jak to, že jsme tady[121], Miloslav Švandrlík, 2005, Knižní klub, Epocha
- Proč se to říká?[122], Miloslav Švandrlík, 2005, Epocha
- S humorem na suchary: politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých[123], Jindřich Lion, 2005, Akcent
- Stoletý major Terazky[124], Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
- Nesmiřitelný Terazky, Miloslav Švandrlík, 2005, Camis
- NEPRAKTYcká historie[125], Miloslav Švandrlík, 2006, Epocha
- S Nepraktou za zvířenou[126], Miloslav Švandrlík, 2007, Epocha
- S Nepraktou v mokrém živlu[127], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
- S Nepraktou u výprasku[128], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
- Hrdinové a nebojsové[129], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
- Lásky komické a tragické[130], Miloslav Švandrlík, 2008, Epocha
- Živil mě sex[131], Jiří Miller, 2008, Epocha
- Draculův švagr[132], Miloslav Švandrlík, 2009, XYZ
- Lázenští Asklépiové a jejich pacienti[133], Balnearius, 2009, Knihy 555
- 100 legend z hradů, měst a katakomb[134], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
- Album strašidel a děsuplných přízraků[135], Jaroslav Kopecký, 2010, Epocha
- Nové příběhy Seka a Zuly[136], Miloslav Švandrlík, 2010, Epocha
- Dráculův poslední doušek[137], Miloslav Švandrlík, 2011, Epocha
- Hambaté anekdoty[138], Václav Vlk, 2011, Levné knihy
- Kam se na nás život hrabe[139], Pavel Kravěc, 2012, Nová Forma
- Kuchyně mnoha tváří[140], Jaroslav Kopecký, Vladimír Suchý, 2013, Arista Books
- Cesty za romantikou a erotikou[141], MUDr. Radim Uzel, CSc., 2014, Epocha
- Staré říkanky české[142], Jiří Teper, 2016, Vega-L
- Neprakta[143], Pavel Ryška, 2016,Galerie výtvarného umění v Chebu
- Tajemný svět strašidel[144], Jiří Pecha, 2016, Beránek knihy
- Čertova bažina[145], Miloslav Švandrlík, 2017, Epocha
- Svlékněte se, prosím![146], Jiří Noha, 2019, Epocha
- Kočkolásky aneb kniha o kočkách a pro kočky, Lucie Gebouská, 2021, Nová vlna
- Zlatá kniha komisů Neprakty a Švandrlíka[147], Miloslav Švandrlík, 2022, XYZ
Knihy o Jiřím Winteru-Nepraktovi
[editovat | editovat zdroj]- Český kreslený humor dvacátého století[148], Radko Pytlík, 1988, Odeon
- Průšvihy firmy Neprakta[149], Oldřich Dudek, 1997, Oskar Gag
- Hovory s Nepraktou[150], Helen Valentová, Jiří Müller, 2008, Naše Vojsko
- Pamlsky firmy Neprakta[151], Pavel Šmidrkal, 2019, Nová tiskárna Pelhřimov
Televizní pořady, kde je Jiří Winter hostem
[editovat | editovat zdroj]- 2009 Retro (Česká televize)
- 2008 Třináctá komnata Jiřího Wintera – Neprakty (Česká televize)
- 2003 Toulavá kamera (Česká televize)
- 2002 Osobnosti okolo obrazovky (Česká televize)
- 2001 Barvy života (Česká televize)
- 1998 Nikdo není dokonalý (TV Prima)
- 1991 Telefony (Československá televize)
- 1986 Manželský pětiboj (Československá televize)
- 1983 Sejdeme se za radnicí (Československá televize)
- 1981 Čemu se směji Jiří Winter – Neprakta (Československá televize)
Filmy, televizní pořady a divadelní hry, na kterých Jiří Winter spolupracoval
[editovat | editovat zdroj]Filmy
[editovat | editovat zdroj]- 1960 Červená aerovka[152]
- 1961 Neodpočívej v pokoji[153]
- 1963 Poselstvo krále Jiříka[154]
- 1964 Hra o naftu[155]
- 1964 Sparta – Slavia[156]
- 1966 Pražská strašidla[157]
- 1968 Rakev ve snu viděti...
- 1968 Šíleně smutná princezna
- 1976 Hadrián z Římsu[158]
- 1982 Když rozvod, tak rozvod
- 1982 Příště budeme chytřejší, staroušku!
- 1986 Španělská paradentóza[159]
- 1995 Divoké pivo
Televizní pořady
[editovat | editovat zdroj]- 1987 Receptář nejen na neděli (Československá televize)
Divadelní hry
[editovat | editovat zdroj]- Osel a stín
- Těžká Barbora
- On a jeho žena
- Plný notes anekdot
- Úderka – vesele do žní
- Melodie letního podvečera
- Tramp Kokrnoha
- U Táboráku
- Jeden všecko nestačí
- Vzhůru po Rio Botičo
- Kam s flintou
- Smějeme se se Setlery již 30 let
- Nanebevzetí plukovníka Heiliga
- Krvavý Bill a viola
- Robot Emil
- Raubíř a jeho dítě
- Nebojte se, jsem jen upír!
- Vzhůru na nebesa
- 1. kabaretní pásmo Divadélka Paraván
- Limonádový Joe
- Mamselle Nitouche
- Šediny páně Casanovy
- Ženichové
- Černí baroni aneb Muzeum stalinismu
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámka
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Databáze Národní knihovny ČR obsahuje 272 položek českých či cizojazyčných knih, jejich autorem či ilustrátorem je Jiří Winter. Část z těchto položek jsou však opakovaná vydání.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Smrt legendy: Zemřel malíř a ilustrátor Jiří Winter Neprakta. tn.nova.cz [online]. [cit. 2022-02-07]. Dostupné online.
- ↑ Zemřel slavný český kreslíř Jiří Winter - Neprakta. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-10-30 [cit. 2022-06-27]. Dostupné online.
- ↑ Kreslené vtipy Neprakty (J. Wintera a B. Kopecného) v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2022-05-27]. Dostupné online.
- ↑ Kreslené vtipy Neprakty v Dikobrazu. dikobraz.cz [online]. [cit. 2021-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-07-17.
- ↑ Kniha J. Wintera a E. Schneidera na Databázi knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online.
- ↑ Adriana Primusová: Skupina Máj 57, Úsilí o uměleckou svobodu na přelomu 50. a 60. let, Správa pražského hradu, Praha 2007, s. 111
- ↑ Jiří Winter. www.padesatky.info [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online.
- ↑ a b Neprakta: Houpací koník [online]. Info Neprakta. Dostupné online.
- ↑ a b Houpací kohout [online]. Info Neprakta. Dostupné online.
- ↑ Raketou do vesmíru - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ Obrázkové Loto – Neprakta. SVĚT-HER.CZ [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ Smolíček pacholíček - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ Detektiv - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ Dlouhý, Široký a Bystrozraký - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ Dědeček automobil vítězí - Zatrolené hry. www.zatrolene-hry.cz [online]. [cit. 2022-07-02]. Dostupné online.
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. 2. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189
- ↑ e-GAG č. 2014 - 1/2, str. 10. www.cartoongallery.eu [online]. [cit. 2022-05-24]. Dostupné online.
- ↑ Rozsudek. Praha: Městský soud v Praze, 2011. Dostupné online. S. 1.
- ↑ Výpis z nadačního rejstříku. [s.l.]: [s.n.], 2022. Dostupné online. Kapitola Nadační fond Jiřího Wintera - Neprakty.
- ↑ WINTER, Jiří; NEPRAKTA. Motivy z amfor. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta, Werner Forman. 1. vyd. [s.l.]: Mladá Fronta, 1960. 136 s.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. 106 od Neprakty - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Třináctero návštěv - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Špehýrky - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ NEPRAKTA. Männer im Harnisch Indiskretionen aus d. Mittelalter.. Hanau (am Main): [s.n.] 10, [102] S s. Dostupné online. ISBN 978-3-7684-4146-9, ISBN 3-7684-4146-6. OCLC 74052769
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Sek a Zula - všechna vydání | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. 929x Neprakta - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. EkoNeprakta - Neprakta | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka. Vyd. 2., v nakl. Petrklič 1. vyd. V Praze: Petrklič 175 pages s. Dostupné online. ISBN 80-85243-06-7, ISBN 978-80-85243-06-2. OCLC 29419534
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův atlas sexu. [Ústí nad Labem]: [s.n.] 62 nečíslovaných stran s. Dostupné online. ISBN 80-900825-1-3, ISBN 978-80-900825-1-9. OCLC 1230105399
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nepraktův erotický depozitář. Druhé, přepracované a rozšířené vydání. vyd. Praha: [s.n.] 159 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86631-72-1, ISBN 80-86631-72-9. OCLC 972632920
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Na návštěvě u Neprakty. Vydání druhé. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 80-7229-045-2, ISBN 978-80-7229-045-1. OCLC 1015189189
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. [s.l.]: Epocha Dostupné online. ISBN 8086328074. OCLC 56895438
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Z archívů krále humoru. Praha: Epocha 2 volumes s. Dostupné online. ISBN 80-86328-07-4, ISBN 978-80-86328-07-2. OCLC 56895438
- ↑ NEPRAKTA. S Nepraktou v hospůdce. Praha: Epocha 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-16-5, ISBN 80-87027-16-7. OCLC 436156061
- ↑ NEPRAKTA. Tučná linka černou tuší, aneb Nepraktycké vzpomínání. Praha: Epoche 274 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-131-3, ISBN 80-7425-131-4. OCLC 823576964
- ↑ NEPRAKTA. Nepraktovi muži v plechu. 1. vydání. vyd. Praha: [s.n.] 127 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-234-1, ISBN 80-7425-234-5. OCLC 908472912
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Kouzelný míč : kreativní komiks. Vydání první souborné. vyd. Praha: [s.n.] 103 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906425-0-8, ISBN 80-906425-0-0. OCLC 953516026
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Velká kniha vtipu. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 256 s. Dostupné online. ISBN 978-80-271-0447-5, ISBN 80-271-0447-5. OCLC 1015198607
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Máchorky - Ilona Daňková | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky. Purley: Rozmluvy 244 s. Dostupné online. ISBN 0-946352-56-9, ISBN 978-0-946352-56-2. OCLC 21226346
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Mořský vlk a veselá vdova aneb Proti všem. 2. vyd. vyd. Praha: Region 205 s. Dostupné online. ISBN 80-900105-3-9, ISBN 978-80-900105-3-6. OCLC 39407144
- ↑ MAJOROVÁ, Milena; WINTER, Jiří. O slušném chování. 1. vyd. [s.l.]: Státní pedagogické nakladatelství, 1970. 148 s.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Praha plná strašidel. 1. vyd. vyd. Praha: Road Praha 144 s. Dostupné online. ISBN 80-85385-46-5, ISBN 978-80-85385-46-5. OCLC 33333746
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Doktor od Jezera hrochů. 1. vyd. [s.l.]: Mladá fronta, 1980. 256 s.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. 3x 99 specialit sovětské kuchyně - všechna vydání | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ KOLÁROVÁ, Jaromíra. Přežijí muži rok dva tisíce?. 1. vyd. [s.l.]: Československý spisovatel, 1982. 168 s.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Dívka na vdávání. 1. vyd. vyd. Praha: Interkontaktservis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-900342-0-9, ISBN 978-80-900342-0-4. OCLC 28314282
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Strašidla a krásné panny - Zdeněk Šmíd | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ STANĚK, Josef. Blahoslavený sládek : kapitoly z dějin piva. 2., upr. vyd. vyd. Praha: Paseka 312 s. s. Dostupné online. ISBN 80-7185-188-4, ISBN 978-80-7185-188-2. OCLC 41217940
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. 3x 99 specialit sovětské kuchyně - Miloslav Švandrlík | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Starosti korunovaných hlav. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 142 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-40-6, ISBN 978-80-86328-40-9. OCLC 56872053
- ↑ ŠVEJNOHA, Jiří. Lékař léčí, příroda uzdravuje : historie medicíny (s úsměvem). 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 265 s. Dostupné online. ISBN 80-87027-06-X, ISBN 978-80-87027-06-6. OCLC 124087100
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Ženské otazníky - Radim Uzel | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ NOHA, Jiří. Průpovídky ze špitálu. Praha: Naše vojsko 93 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-22-9, ISBN 978-80-85110-22-7. OCLC 21318354
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Šance jako hrom. 1. vyd. vyd. Praha: MF 119 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0041-9, ISBN 978-80-204-0041-3. OCLC 39439971
- ↑ CELMEROVÁ, Zuzana. Člověk na celý život. 1. vyd. vyd. Praha: Avicenum 134 s. Dostupné online. ISBN 80-201-0071-7, ISBN 978-80-201-0071-9. OCLC 39425730
- ↑ ČECH, František Ringo. Dívčí válka. Ústi n. L.: Severočeskě nakl 140 pages s. Dostupné online. ISBN 80-7047-032-1, ISBN 978-80-7047-032-9. OCLC 24404749
- ↑ KÁŠ, Svatopluk. Injekce, které nebolí. 1. vyd. [s.l.]: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1990. 192 s.
- ↑ PÁVEK, František. Kalendář pravidel pro manžele, snoubence a rodiče. 1. vyd. vyd. Praha: Mladá fronta 270 s. Dostupné online. ISBN 80-204-0191-1, ISBN 978-80-204-0191-5. OCLC 39419207
- ↑ BYDŽOVSKÝ, Vladko. Veselá akupunktura. Vyd. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeské nakl 164 s. Dostupné online. ISBN 80-7016-022-5, ISBN 978-80-7016-022-0. OCLC 25363105
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Ještě máme co jsme chtěli. Praha: Rozmluvy 197 s. ISBN 80-85336-03-0, ISBN 978-80-85336-03-0. OCLC 29030336
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky Černého barona : příběhy Romana Kefalína, z let 1947 až 1952. 1. vyd. Praha: Práce 155 s. ISBN 80-208-0171-5, ISBN 978-80-208-0171-5. OCLC 28497045
- ↑ STOKLASOVÁ, Jiřina. Nechoďte k nám na večeři - hubneme. Ostrava: Petit 167 s. Dostupné online. ISBN 80-900082-8-3, ISBN 978-80-900082-8-1. OCLC 39588820
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Poručíme větru, dešti-- : aneb, V bouři kulturní revoluce. Praha: Lidové noviny 271 s. Dostupné online. ISBN 80-7106-042-9, ISBN 978-80-7106-042-0. OCLC 26379767
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Rakev do domu. Vyd. 1. vyd. Praha: SNTL 203 s. Dostupné online. ISBN 80-03-00589-2, ISBN 978-80-03-00589-5. OCLC 27943555
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Říkali mu Terazky, aneb, Šest půllitrů u Jelínků. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 191 s. ISBN 80-206-0287-9, ISBN 978-80-206-0287-9. OCLC 24811615
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Tlustý muž pod Jižním křížem. Praha: Magnet-Press 127 s. Dostupné online. ISBN 80-85110-58-X, ISBN 978-80-85110-58-6. OCLC 39427427
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Žáci Kopyto a Mňouk na stopě. 1. vyd. vyd. Praha: Naděje 153 s. s. Dostupné online. ISBN 80-900658-1-3, ISBN 978-80-900658-1-9. OCLC 39575523
- ↑ MAREK, Josef Jaroslav. Osudy dobrého Švejka po druhé světové válce. Praha: JAN 78 s. Dostupné online. ISBN 80-900622-2-9, ISBN 978-80-900622-2-1. OCLC 30593076
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Unesli Mňouka, Baskerville!. Vyd. 1. vyd. V Praze: Petrklíč 94 s. Dostupné online. ISBN 80-85243-31-8, ISBN 978-80-85243-31-4. OCLC 65177038
- ↑ VAŠÁK, Jaroslav. Kniha kuchařských zajímavostí. 1. vyd. vyd. Bučovice: RO-TO-M 128 s. Dostupné online. ISBN 80-85840-00-6, ISBN 978-80-85840-00-1. OCLC 39603540
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Pět sekyr poručíka Hamáčka. 1. vyd. Praha: Naše vojsko 143 s. ISBN 80-206-0377-8, ISBN 978-80-206-0377-7. OCLC 31153408
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují. 1. vyd. vyd. Praha: Ametyst 142 s. s. Dostupné online. ISBN 80-901083-6-9, ISBN 978-80-901083-6-3. OCLC 39561788
- ↑ JAHELKA, Ivo. Když se smějí paragrafy.. [Jihlava]: Madagaskar 138 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-3-6. OCLC 320250962
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kdo se bojí, nesmí na hřbitov. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 142 s. Dostupné online. ISBN 80-901687-9-5, ISBN 978-80-901687-9-4. OCLC 36507663
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a mimozemšťané. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 133 s. s. Dostupné online. ISBN 80-901687-8-7, ISBN 978-80-901687-8-7. OCLC 38151512
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a tajemství džungle. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 125 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-02-1, ISBN 978-80-86068-02-2. OCLC 37252877
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a maharadžova pomsta. Vyd. 1. vyd. [Jihlava]: Madagaskar 135 s. s. Dostupné online. ISBN 80-902044-2-2, ISBN 978-80-902044-2-3. OCLC 37673956
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a lesní netvor. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 131 s. s. Dostupné online. ISBN 80-902044-6-5, ISBN 978-80-902044-6-1. OCLC 37960024
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Válka skřetů. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 121 s. Dostupné online. ISBN 80-902044-8-1, ISBN 978-80-902044-8-5. OCLC 37962038
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a divá Elvíra. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 136 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-07-2, ISBN 978-80-86068-07-7. OCLC 38974568
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a vesmírná brána. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 129 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-04-8, ISBN 978-80-86068-04-6. OCLC 38152897
- ↑ RÄBER, Hans. Bernský salašnický pes. České Budějovice: Dona 166, [8] s. s. Dostupné online. ISBN 80-85463-94-6, ISBN 978-80-85463-94-1. OCLC 38152898
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův zlověstný doušek. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 115 s. Dostupné online. ISBN 80-86068-03-X, ISBN 978-80-86068-03-9. OCLC 38152429
- ↑ JANALÍK, František. Jak jsem lezl Krakonošovi do zelí. Vyd. 1. vyd. Liberec: LIT-Polygrafia 180 s. s. Dostupné online. ISBN 80-238-1667-5, ISBN 978-80-238-1667-9. OCLC 38974073
- ↑ MELÍŠEK, Jiří. Robot Emil znovu nastupuje : román pro děti, mládež i pamětníky. Praha: Knižní klub 137 s s. Dostupné online. ISBN 80-85876-48-5, ISBN 978-80-85876-48-2. OCLC 320281427
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a Indiáni ; ilustrace Jiří Winter. 1. vyd. vyd. Jihlava: Madagaskar 123 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-11-0, ISBN 978-80-86068-11-4. OCLC 320282887
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a ohnivý myslivec. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-09-9, ISBN 978-80-86068-09-1. OCLC 40080652
- ↑ BORSKÁ, Ilona. Minimum na cesty. Vyd. 1. vyd. Praha: Olympia 79 s. s. Dostupné online. ISBN 80-7033-520-3, ISBN 978-80-7033-520-8. OCLC 40091951
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni po čtyřiceti letech. Ilustrace Jiří Winter - Neprakta. 1. vyd. [s.l.]: Camis, 1998. 156 s. ISBN 80-86387-28-3.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a únos policajtovy ženy. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 104 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-20-X, ISBN 978-80-86068-20-6. OCLC 43807957
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a ryšavý upír ; ilustrace Jiří Winter. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-12-9, ISBN 978-80-86068-12-1. OCLC 320286190
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a akta X. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 102 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-16-1, ISBN 978-80-86068-16-9. OCLC 42820941
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VI., Růžové sny pilného hňupa, aneb, Poručíme větru, dešti .... Praha: Camis 221 s. ISBN 80-902620-5-8, ISBN 978-80-902620-5-8. OCLC 43260237
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a černá magie ; ilustrace Jiří Winter. Vyd. 2. vyd. Jihlava: Madagaskar 143 s s. Dostupné online. ISBN 80-86068-13-7, ISBN 978-80-86068-13-8. OCLC 320286191
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. VIII., Černí baroni těsně před kremací. Praha: Camis 157 s. ISBN 80-902620-2-3, ISBN 978-80-902620-2-7. OCLC 41831332
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a konec světa. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 94 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-28-5, ISBN 978-80-86068-28-2. OCLC 48708785
- ↑ CERHA, Vladimír. Avantýry zámeckého pána. 1. vyd. vyd. Praha: Plot 110 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-13-6, ISBN 978-80-86523-13-2. OCLC 53268687
- ↑ JANALÍK, František. Když lovce miluje Diana. 1. vyd. vyd. Praha: Nuga 185 s. s. Dostupné online. ISBN 80-85903-14-8, ISBN 978-80-85903-14-0. OCLC 51189156
- ↑ MARHOLD, Jiří. Krkonošská kuchařka. Vyd. 2., V Euromedia Group 1. vyd. Praha: Ikar 435 s. Dostupné online. ISBN 80-249-0044-0, ISBN 978-80-249-0044-5. OCLC 53264378
- ↑ SKÁCELOVÁ, Radka. Manželství a jiné pohromy. Vyd. 1. vyd. Praha: Triton 102 s. Dostupné online. ISBN 80-7254-214-1, ISBN 978-80-7254-214-7. OCLC 51184995
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. [Černí baroni]. XI., Terazky na Hrad. 1. vyd. Praha: Camis 128 s. ISBN 80-86387-15-1, ISBN 978-80-86387-15-4. OCLC 51192567
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XII, Terazkyho poslední džob. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. ISBN 80-86387-24-0, ISBN 978-80-86387-24-6. OCLC 53274209
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a keltští duchové. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 111 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-31-5, ISBN 978-80-86068-31-2. OCLC 53271276
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a hromada zlata. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 115 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-33-1, ISBN 978-80-86068-33-6. OCLC 53860385
- ↑ a b ŠVANDRLÍK, Miloslav. Antikuchařka, aneb, Žvanec - náš úhlavní nepřítel. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 122 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 80-86387-22-4, ISBN 978-80-86387-22-2. OCLC 53263042
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černý baron od Botiče aneb Miloslav Švandrlík o sobě. 2. vyd. [s.l.]: Camis, 2005. 246 s. ISBN 80-86387-40-2.
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův temný stín. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 151 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-29-5, ISBN 978-80-86328-29-4. OCLC 56873498
- ↑ JANALÍK, František. Rozmarná zelená krev. Praha: Plot 195 s. Dostupné online. ISBN 80-86523-17-9, ISBN 978-80-86523-17-0. OCLC 53269067
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Černí baroni. XIII., Terazky v tunelu doktora Moodyho. 1. vyd. Praha: Camis 170 s. ISBN 80-86387-26-7, ISBN 978-80-86387-26-0. OCLC 53265845
- ↑ PLZÁK, Miroslav. Dospělým vstup zakázán. 3. vyd. Praha: Motto 108 s. ISBN 80-7246-203-2, ISBN 978-80-7246-203-2. OCLC 56867469
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Vaříme s Jiřím Wintrem-Nepraktou. V nakl. Hart vyd. 1. vyd. Praha: Hart 199 s. Dostupné online. ISBN 80-86529-52-5, ISBN 978-80-86529-52-3. OCLC 894842306
- ↑ PLACHETKA, Jiří. Velká ilustrovaná encyklopedie sexyanekdot. Praha: [s.n.] 694 s. Dostupné online. ISBN 80-7580-999-8, ISBN 978-80-7580-999-5. OCLC 1019660445
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a náměsíčníci. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 116 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-35-8, ISBN 978-80-86068-35-0. OCLC 56856498
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 nejlepších hororů. 1. vyd. Praha: Nakl. Epocha 520 s. ISBN 80-86328-47-3, ISBN 978-80-86328-47-8. OCLC 63668828
- ↑ JANALÍK, František. Hříšníci hor krkonošských. Praha: Plot 160 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86523-40-3, ISBN 978-80-86523-40-8. OCLC 85128194
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách. Jihlava: Madagaskar 130 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-36-6, ISBN 978-80-86068-36-7. OCLC 85125053
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak byli vyhubeni draci v Čechách. 2. vyd. vyd. Praha: Epocha 172 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-51-1, ISBN 978-80-86328-51-5. OCLC 85120364
- ↑ ČECHURA, Rudolf. Někdo to rád jinak. Vyd. 1. vyd. Praha: Camis 141 s. Dostupné online. ISBN 80-86387-33-X, ISBN 978-80-86387-33-8. OCLC 85119114
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Kopyto, Mňouk a Stříbrňáci. Vyd. 1. vyd. Jihlava: Madagaskar 118 s. s. Dostupné online. ISBN 80-86068-34-X, ISBN 978-80-86068-34-3. OCLC 56850351
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Jak to, že jsme tady?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 227 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-80-5, ISBN 978-80-86328-80-5. OCLC 85163732
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Proč se to říká?. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 139 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-72-4, ISBN 978-80-86328-72-0. OCLC 85141441
- ↑ LION, Jindřich. S humorem na suchary : politické i nepolitické fejetony k zasmání i pláči z dávné i nedávné doby o lidech známých i neznámých. Vyd. 1. vyd. Třebíč: Akcent 141 s. Dostupné online. ISBN 80-7268-326-8, ISBN 978-80-7268-326-0. OCLC 85158419
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Stoletý major Terazky. 1. vyd. Prague: Camis 158 s. ISBN 978-80-86387-39-0, ISBN 80-86387-39-9. OCLC 310125174
- ↑ NEPRAKTA. Nepraktycká historie. Praha: Epocha 1 online resource (166 pages) s. Dostupné online. ISBN 8086328945. OCLC 891538876
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou za zvířenou. Praha: Epocha 85 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-32-5, ISBN 80-87027-32-9. OCLC 228606097
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou v mokrém živlu--. Praha: Epocha 93 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-74-5, ISBN 80-87027-74-4. OCLC 320209749
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. S Nepraktou u výprasku. Praha: Epocha 78 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-62-2, ISBN 80-87027-62-0. OCLC 237192593
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Hrdinové a nebojsové. Knižní vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 111 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-75-2, ISBN 80-87027-75-2. OCLC 316676126
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Lásky komické a tragické. Vyd. 1. vyd. Praha: Epocha 115 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87027-65-3, ISBN 80-87027-65-5. OCLC 436155973
- ↑ MILLER, Jiří. Živil mě sex. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 171 s. Dostupné online. ISBN 80-86328-88-0, ISBN 978-80-86328-88-1. OCLC 85165381
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův švagr. V Praze: XYZ 287 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7388-239-6, ISBN 80-7388-239-6. OCLC 465284789
- ↑ BALNEARIUS. Lázeňští Asklépiové a jejich pacienti : lázeňské historky, anekdoty a vtipy. Vyd. 1. vyd. Liberec: Knihy 555 261 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86660-26-4, ISBN 80-86660-26-5. OCLC 641493202
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. 100 legend z hradů, měst a katakomb. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 175 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-061-3, ISBN 80-7425-061-X. OCLC 693937328
- ↑ KOPECKÝ, Jaroslav. Album strašidel & děsuplných přízraků. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 147 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-060-6, ISBN 80-7425-060-1. OCLC 681500945
- ↑ WINTER-NEPRAKTA, Jiří. Nové příběhy Seka a Zuly. 1. knižní vyd. vyd. Praha: Epocha 91 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-053-8, ISBN 80-7425-053-9. OCLC 693932635
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Draculův poslední doušek. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 307 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-099-6, ISBN 80-7425-099-7. OCLC 730409674
- ↑ VLK, Václav. Hambaté anekdoty. Vyd. 1. vyd. [Praha]: Levné knihy 79 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87391-76-1, ISBN 80-87391-76-4. OCLC 724297781
- ↑ KRAVĚC, Pavel. Kam se na nás život hrabe. 1. vyd. vyd. [České Budějovice]: Nová Forma 56 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7453-117-0, ISBN 80-7453-117-1. OCLC 761170023
- ↑ SUCHÝ, Vladimír. Kuchyně mnoha tváří. 1. vyd. vyd. Praha: Arista 285 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87867-06-8, ISBN 80-87867-06-8. OCLC 883370756
- ↑ UZEL, Radim. Cesty za romantikou a erotikou. 1. vyd. vyd. Praha: Epocha 157 s., [16] s. obr. příl. s. Dostupné online. ISBN 978-80-7425-226-6, ISBN 80-7425-226-4. OCLC 897870347
- ↑ TEPER, Jiří. Staré říkanky české. Nymburk: [s.n.] 45 s. Dostupné online. ISBN 978-80-88072-22-5, ISBN 80-88072-22-0. OCLC 972639332
- ↑ Neprakta. www.retromuseum.cz [online]. [cit. 2022-03-13]. Dostupné online.
- ↑ PECHA, Jiří. Tajemný svět strašidel. [Havlíčkův Brod]: [s.n.] 177 s. Dostupné online. ISBN 978-80-906586-0-8, ISBN 80-906586-0-1. OCLC 975045677
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. 3 x 100 hororů. II., Čertova bažina. Vydání první. vyd. Praha: [s.n.] 385 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-069-7, ISBN 80-7557-069-3. OCLC 1005721225
- ↑ NOHA, Jiří. Svlékněte se, prosím!. První vydání. vyd. Praha: [s.n.] 116 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7557-201-1, ISBN 80-7557-201-7. OCLC 1111934703
- ↑ ŠVANDRLÍK, Miloslav. Zlatá kniha komiksů Neprakty a Švandrlíka. 1. vyd. [s.l.]: XYZ, 2022. 368 s. ISBN 9788076832459.
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Český kreslený humor dvacátého století - Radko Pytlík | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-12-25]. Dostupné online.
- ↑ DUDEK, Oldřich. Průšvihy firmy Neprakta. 1. vyd. vyd. [S.l.]: OSKAR GAG 255 s. Dostupné online. ISBN 80-86155-03-X, ISBN 978-80-86155-03-6. OCLC 39105219
- ↑ MÜLLER, Jiří. Hovory s Nepraktou. Vyd. 1. vyd. Praha: Naše Vojsko 142 Seiten, [44] Blätter s. Dostupné online. ISBN 978-80-206-0945-8, ISBN 80-206-0945-8. OCLC 239361864
- ↑ ŠMIDRKAL, Pavel. Pamlsky firmy Neprakta. Vydání první. vyd. Pelhřimov: [s.n.] 55 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7415-185-9, ISBN 80-7415-185-9. OCLC 1104146463
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Červená aerovka (1960). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Neodpočívej v pokoji (1961). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Poselstvo krále Jiříka (1963). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Hra o naftu (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Sparta - Slavia (1964). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Pražská strašidla (1966). FDb.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.
- ↑ Hadrián z Římsů (1976). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.
- ↑ S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. Španělská paradentóza (1986) [TV inscenace]. FDb.cz [online]. [cit. 2022-03-08]. Dostupné online.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- WINTER-NEPRAKTA, Jiří; KOPECKÝ, Jaroslav. Tučná linka černou tuší, aneb, Nepraktycké vzpomínání. 1. vyd. Praha: Epocha, 2012. 274 s. ISBN 978-80-7425-131-3.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jiří Winter Neprakta na Wikimedia Commons
- Osoba Jiří Winter Neprakta ve Wikicitátech
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jiří Winter Neprakta
- Jiří Winter Neprakta v Databázi knih
- Oficiální stránky Jiřího Wintera-Neprakty
- Stránky České televize
- Fotogalerie
- Jiří Winter Neprakta – video z cyklu České televize 13. komnata
- Pořad České televize Retro, rozhovor s Nepraktou
- Tučná linka Wintera Neprakty [video online]. Česká televize, 2024 [cit. 2024-07-13]. Dostupné online.