Diplomacie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O společenské hře pojednává článek Diplomacie (hra).

Pod pojmem diplomacie se rozumí nejen pěstování styků mezi různými státy, ale především řešení mezinárodních problémů. Diplomacie by neměla být zaměňována s diplomatikou (jedna z pomocných historických věd).

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Pojem diplomacie pochází z řeckého diplóma, odvozeného z diplús, dvojitý. Diplóma byl „dvojitý“, tedy „složený“ dokument, který dříve zaručoval jisté výsady, udělené feudálními vládci. Později byl tento výraz používán pro dokumenty, obsahující různé smlouvy mezi panovníky.

Pojem zdomácněl v evropských jazycích oklikou přes francouzštinu. Od 18. století byl pak odvozený pojem diplomat stále častěji používán pro osoby, které byly oprávněny vyjednávat jménem svého státu s cizími panovníky, mocnostmi, státy atd.

Význam diplomacie[editovat | editovat zdroj]

Diplomacie je prostředkem k dorozumění mezi státy, zejména prostředkem k řešení konfliktních situací mírovými prostředky, tedy pomocí smluv, jednání, dohod apod. Diplomatická činnost a diplomatické styky jsou myslitelné jak na mezistátní úrovni, tak i v rámci různých mezinárodních organizací.

Přesto by neměla být zaměňována s mezinárodní politikou, s ním má mnoho společného, avšak nejedná se o identické pojmy – diplomacie je hlavním instrumentem mezinárodní politiky.

Orgány diplomacie[editovat | editovat zdroj]

K nejznámějším orgánům diplomatické činnost patří vyslanci a zejména velvyslanci jakožto nejvyšší zástupci svého státu u států cizích, dále pak konzulové a další personál jako jsou zmocněnci nebo přidělenci. Mezinárodní styky Vatikánu jsou pak zaručovány různými stupni nunciů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]