Alkoholický nápoj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Různé alkoholické nápoje

Alkoholické nápoje (zkráceně nazývané alkohol) jsou nápoje, obsahující přes 0,75 % objemových procent ethanolu.[1] Jejich požití způsobuje opilost: v menších dávkách (v závislosti na metabolismu jedince) uvolnění a euforické stavy, ve větších dávkách útlum, nevolnost až otravu.

Alkohol ethanol je omamná látka, obsažená v některých nápojích. U člověka způsobuje změny ve vnímání a chování. Alkohol je návykový (tělo si na něj zvykne a vyžaduje ho víc a víc), proto ho řadíme mezi drogy. V přírodě vzniká kvašením, při kterém kvasinky mění cukr na oxid uhličitý a alkohol. Začne-li se nám kazit jablečný mošt, dělají se v něm bublinky. Mošt kvasí a přestane být sladký (cukr se přeměnil), je nakysle trpký, říkáme navinulý. Podobným způsobem se vyrábí jablečné víno nebo víno z vinných hroznů, které daly nápoji jméno. Víno běžně obsahuje 10 až 15 % alkoholu, pivo přibližně polovinu, nejvíc alkoholu mají destiláty vzniklé pálením. Říká se jim tvrdý alkohol. Čím víc alkoholu nápoj obsahuje, tím je silnější a tím snadněji a rychleji může způsobit opilost. Opilý člověk často neví, co říká ani co dělá. Obvykle je mu později špatně. Po konzumaci alkoholických nápojů nesmí lidé v mnoha zemích řídit dopravní prostředky, protože by mohli být nebezpeční sobě i druhým. Člověku, který alkohol nikdy nepije, se říká abstinent.

Soustavným požíváním alkoholických nápojů v nadměrné míře se může vyvinout (jak duševní tak i tělesné) onemocnění – alkoholismus. Ohledně přiměřené dávky alkoholu se studie rozcházejí. Některé alkoholické nápoje (např. víno) zřejmě mohou organismu prospět[2] (jistými ovocnými látkami jako jsou flavonidy), ale podle výzkumu Cincinnatské univerzity vlastní alkohol zdraví škodí i v této míře bez ohledu na typ nápoje.[3] Od malých dávek způsobuje i například karcinom prsu – dvě alkoholové jednotky (půl litru piva s 4 % alkoholu) za den zvyšují riziko této rakoviny o 24 %.[4] Malé dávky zvyšují riziko i dalších typů rakovin.[5]

Víno patřilo od nepaměti k velice oblíbeným alkoholickým nápojům na mnoha místech planety

Přehled alkoholických nápojů[editovat | editovat zdroj]

Alkoholické nápoje podle příležitosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KELBOVÁ, Miloslava. Encyklopedie nápojů. Praha : Grada, 1996. ISBN 80-900250-8-0. Kapitola A, s. 11.  
  2. MF Dnes – Víno je lék. Když ho není moc
  3. Pití alkoholu poškozuje mozek!
  4. REVIEW OF ALCOHOL: ASSOCIATION WITH BREAST CANCER
  5. http://www.webmd.com/cancer/features/faq-alcohol-and-your-health - alcohol and your health

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]