Velké Popovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velké Popovice

Historická budova velkopopovického pivovaru
Znak obce Velké PopoviceVlajka obce Velké Popovice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0209 538981
Kraj (NUTS 3) Středočeský (CZ020)
Okres (LAU 1) Praha-východ (CZ0209)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Říčany
Historická země Čechy
Katastrální výměra 15,62 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 787 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 400 m n. m.
PSČ 251 01 až 251 69
Zákl. sídelní jednotky 8
Části obce 10
Katastrální území 3
Adresa obecního úřadu Komenského 254
251 69 Velké Popovice
Starosta Mgr. Ivan Boleslav
Oficiální web: www.velkepopovice.cz
Email: podatelna@velkepopovice.cz
Velké Popovice v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Velké Popovice
Red pog.svg
Velké Popovice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Velké Popovice se nachází ve Středočeském kraji v okrese Praha-východ 24 km jihovýchodně od Prahy a 8 km jižně od Říčan. Ke dni 1. 1. 2014 zde žilo 2666 obyvatel.

V obci je známý velkopopovický pivovar.

Historie Velkých Popovic a okolí[editovat | editovat zdroj]

Za Sokolovnou je vrch Daleška, kde začal život této obce. Jsou zde valy, které měly místní obyvatele ochránit před divokou zvěří a lapky (zloději), kteří jim chtěli vzít jejich majetek. Nachází se zde místní studánka a potůček, které byly zdrojem vody i pro dobytek a sloužily jako ochrana proti ohni.

První obyvatelé na tomto území byli Keltové, kteří zde žili ještě před Kristem, a toto osídlení později opustili. Hlavním důvodem, proč toto území osídlili, bylo to, že se tady nacházelo zlato. Důkazem toho je, že ředitelka výzkumu tohoto oppida, našla na tomto místě zlatou minci se vzpínajícím koníčkem (příběh z roku 1976). Vesnice byla v prostoru dnešní hájovny. Slované, kteří přišli 500 let po Kristu, jejich oppida použili a v jejich způsobu života pokračovali. Osídlení Lojovice byla na návrší nad dnešní hájovnou ve Stádlí a vedle Velesinky (kopec u Lojovic jižně od Velkých Popovic). Z tohoto kopce je dnes rozhled na bývalé Keltské osídlení. Pod Velesinkou je rybníček, odkud brali Keltové vodu. Kolem tohoto rybníčku vede Panská cesta z Lojovic do zámku Štiřína. Poblíž rybníčku jsou vidět mohutné valy a u cesty hrany upraveného terénu. Nad cestou na kopci jsou rozvaliny Akropole. Na severní straně osídlení je vidět 30 m dlouhá terénní hrana. Nad hájovnou jsou patrné zbytky osídlení, kde je na západní výspě základ kruhovité stavby (asi pro dřevěnou věž).

K předchozímu je třeba uvést, že Encyklopedie Keltů v Čechách (Jiří Waldhauser, Libri 2001) neudává o Keltech v Lojovicích ani slovo.

Je zde rozhled do údolí k Černému mlýnu (Brtnice), kde vede potok. Tento mlýn sloužil již našim předkům již v době knížectví, protože u Žatce vymysleli mlýn na vodu, a tak se to rozšířilo po celém knížectví. V tomto mlýně se mlela mouka až do roku 1938. Cesta, která vede z Lojovic, dodnes krásně zachovaná, sloužila jako panská cesta do Štiřína, také jí říkali Pražská. Také se na ni napojovala Mokřanská cesta, dodnes patrná. Po roku 1000 se kultivovali a rozšířili se do okolí, tím vznikla obec Adamovice. Nad oppidem měli křesťanský kostelík. Dřevěné srubky se slaměnou střechou sahaly až k dnešnímu novému hřbitovu v dnešní Brtnici.

Les Daleška

Z doby krále Václava II. Roku 1012 vznik dvůr v prostoru, který se zachoval do dnešní doby. Domky, které vznikaly kolem dvora, začínaly tvořit novou obec. Za Karla IV. Arcibiskup Arnošt z Pardubic uvádí diecézi Říčany – 1350 obec farní (S kostelem) Adamovice a již v této době vznikla obec Velké Popovice. Obec Adamovice zanikla husitskými válkami (na kopci Křížka u Sulic se dnes nachází památník na sněm Husitů, který se konal roku 1419), ale původní dvůr se zachoval. Dva potoky tvořily ochranu bažin a znemožnily přístup. U dnešní Pivovarského rybníka vznikala vodní jímka, aby chránila dvůr ze severní strany. Cesta vedla po hrázi rybníka před dvůr vzhůru (dnes Pivovarská ulice, dříve Kostelní). První polnosti měl dvůr již za Václava II., vařilo se zde pivo. Zásoba piva byla zde pro zdejší vesnice. Rozkvět dvora byl za Ferdinanda I., v roce 1540 postavil nový majitel novou tvrz, kde byly sklepy, a také úniková chodba směrem k Dalešce.

Součástí dnešních Velkých Popovic jsou tzv. Todice. Dříve byla obec Todice samostatná. Je usazená pod Toditských vrchem, který měl nejlepší žulu typu sicenit v Čechách. V Popovicích na starém hřbitově u kostela je mnoho náhrobků z tohoto kamene. Nejlepší dílo je veliký, 2 metry vysoký kříž ze sienitu z roku 1880. Je to kamenické dílo z velké desky. Do Todic vedla cesta z Horní Lomnice, kde se dodnes zachoval křížek z roku 1847 u Pražské cesty. Cesta pokračovala podél lesa a pod Todickým vrchem se spojovala s cestou z Krámské, Křivé vsi a Pyšel.

Cesta z Velkých Popovic, kolem Bílého kamene (pozn.: Bílý kámen byl mezník pro formany, že již měli cestu do Prahy z kopce) se nazývala Pražská cesta. Tudy jezdil například i Žid Lövi pro zboží do svého krámku, který byl vždy plně zásobený. Tento krámek zaniknul během 2. Světové války, kdy byli majitelé krámku zabiti v koncentračním táboře.

Období po 30leté válce[editovat | editovat zdroj]

Velké Popovice měly dvůr, který vlastnili premostráti ze Strahova, proto vznikl název Popovice (Popové). Po 30leté válce dvůr předali Benediktům ze starého města pražského (dnes Pařížská ulice), ti zde roku 1700 postavili klášterní budovu, kde se nacházely obytné místnosti a ve dvou patrech sýpky na obilí. Stavbu vybudovali Italové, kteří též přestavěli Štiřínskou tvrz na barokní zámek (dnes Štiřínský zámek). Rovněž rozšířili místní kostel a průčelí upravili barokně.

O kostele Panny Marie Sněžné, který se nachází ve Velkých Popovicích, je známé, že štít tohoto kostela byl navržen z dílny Kryštofa Disenhoffera. Dnes je kostel je chráněn památkovým ústavem jako barokní stavba. Kostel měl podzemní kryptu, kde pochovávali mnichy z kláštera. Dnes je tato krypta nepřístupná. Hlavní úpravy oltáře, varhan a kazatelny pochází z 19. století (v tomto století byly zhotoveny i místní lavice). Na klenbě nad oltářem jsou namalované pozlacené hvězdy.

Brtnice[editovat | editovat zdroj]

Název této obce vychází ze slova Brtník. Brtníci byli lidé, kteří zde žili a zabývali se lesním včelstvem, které také chovali doma. Dříve byl med jediným sladidlem, ze kterého se také i v této oblasti vyráběl nápoj medovina. V Brtnici se nachází rybník Veselák. Potok, který z Veseláku vytéká, teče přes louku, vedle níž byla vodní tvrz. Tam zavedli z Veseláku potok, který napájel vodní příkop. Tím byla tvrz chráněna z obou stran. Dnes je zde stavení a místo vodní ochrany kolem tvrze se nacházejí zahrady. Rybník Veselák je především významný tím, že v roce 1866 k němu přišlo německé vojsko a mělo zde polní mši, protože zde padlo mnoho Němců v 7leté válce. Je dokázáno, že na poli vedle rybníka se našly úlomky nádob z doby keltské a slovanské, odborně to posoudil pan Ing. Berounský.

Na pokraji lesa, kterému se říká černé palouky lesa Babí důl, si lidé z Brtnice nosili černou hlínu, protože se dříve v této oblasti pálily milíře (dřevěné uhlí), proto černé palouky. Dále v lese (jižním směrem) jsou ohromné kameny, o nichž se říká, že jejich historie sahá až do doby ledové.

Černý mlýn[editovat | editovat zdroj]

Černý mlýn se nacházel v Brtnici. Jednalo se o vodní mlýn. Původ Černého mlýn sahá do období před 30letou válkou, ale předpokládá se, že jeho historie sahá hlouběji. Zajímavostí je, že v tomto mlýně žil slavný herec Eduard Cupák se svým přítelem.

Rod Ringhofferů[editovat | editovat zdroj]

Historie Velkých Popovic a okolí je spojena s rodem Ringhofferů, který se postaral především o kulturní rozvoj této oblasti. Nejdůležitější roli z tohoto rodu hrál František Ringhoffer, který je jednou z nejvýznamnějších osobností této oblasti. František je zakladatelem pivovaru Velké Popovice (rok založení 1874, čehož se František již nedožil, zemřel roku 1873), ale také zakoupil v Kamenici správní zámek, který nechal přestavět, dále zakoupil zámek Štiřín. Syn Františka se postaral o rekonstrukci zámku v Lojovicích, a také upravil panskou cestu, která vede z Lojovic do zámku Štiřín (kolem keltských valů).

Sokol Velké Popovice[editovat | editovat zdroj]

Není přesně známo, kdy byla místní sokolovna založena. Pravidelně se zde koná loutkové divadlo již po dobu desítek let. Rozvoj loutkového divadla začal přibližně ve dvacátých letech 20. století. Kapacita hlediště je 100 dětí. Po každé hře si zájemci mohou prohlédnout zákulisí, ve kterém mohou vidět přes 100 loutek.

2. světová válka ve Velkých Popovicích[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitější a zároveň nejtragičtější události se v této obci nastaly až ke konci války, to znamená v květnu roku 1945. 4. květen 1945 (pátek): Četnická stanice přijala telefonickou zprávu, o tom, že úředním jazykem je čeština, a že se mají odstranit německé nápisy. To vyvolalo radost v celé obci, lidé nadšeně sundavali nápisy, někteří vyvěšovali československé vlajky. 5. květen 1945 (sobota): Důsledkem toho, že v Praze se odehrávalo povstání, kterému se německá posádka tvrdě postavila, začala pracovat i v této obci místní vojenská jednotka, která se snažila zpomalit postup německých jednotek tím, že porazila několik stromů přes silnici. Přibližně v 15:00 přijela směrem od Strančic skupina členů SS. Hlídku pronásledoval pan Čermák, který byl touto skupinou zastřelen. Hlídka také zastřelila pana Luxe z Petříkova. 6. květen 1945 (neděle): Den proběhl klidně, bez zvláštních událostí. 7. květen 1945 (pondělí): V 15:15 přijíždí do obce lokomotiva s jedním vagonem (ze Strančic), která přiváží 7 partyzánů. Tři z nich zůstávají v pivovaře, ostatní odcházejí do hospody. V 15:30 projíždí kolem pivovaru 3 nákladní auta vyzbrojených příslušníků SS. Na jedno z auta vystřelí stančický partyzán, stojící v bráně pivovaru. Auta zastavují. Němci zahajují palbu na pivovar, okolní domy, obec. Zastřelí partyzána, který vystřelil. Ostatní partyzáni opětují palbu, Němci tím směrem vystřelují pancéřovou pěst, která zasáhne usedlost čp. 14, která začíná hořet. Velitel německé jednotky dává rozkaz postřílet všechno obyvatelstvo a zapálit domy. Vojáci vyženou obyvatelstvo (muže, ženy i děti) k pivovarské hospodě, kde si musí lehnout a vojáci jsou připraveni všechny postřílet. Kohokoliv potkali na ulici, byl zastřelen. Dalšímu tragickému dění se snaží zabránit pan Brožovský, místní četník a tlumočí jeho manželka Anna, rodilá Němka. Podaří se jim uprosit velitele SS, aby z rozkazu vynechal ženy a děti. Dále přiměli velitele, aby se šel přesvědčit, že muž, který vystřelil, nebyl obyvatel Velkých Popovic, nýbrž Strančic. Poté vydal velitel rozkaz zrušit své ustanovení. Poté „esesáci“ odjíždějí. Místní lidé odnášejí 26 zastřelených lidí do kostela, kde je ukládají na zem. Občané Strančic dostali varování, a tak většina lidí obec opustila. Uplatnění principu kolektivní viny se nevyhnulo ani této obci.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obcí prochází s názvem Ringhofferova ulice silnice II/107 Říčany - Velké Popovice - Kamenice - Týnec nad Sázavou. Z ní ve Velkých Popovicích u východní strany pivovaru jako Masarykova ulice odbočuje silnice III/1018 na východ na na Mirošovice (z ní u Vidovic odbočuje na sever silnice III/1016 přes Kunice do Strančic). U jižní strany pivovaru ze silnice 107 odbočuje na jih jako bezejmenná ulice silnice III/1019 přes Brtnici do Lojovic. Ve vzdálenosti 3 km severně po silnici 107 je exit 15 (Všechromy) na dálnici D1.

Do velkopopovického pivovaru vede železniční vlečka z železniční stanice Strančice. Nejbližší železniční stanicí jsou Strančice ve vzdálenosti 5 km ležící na trati 221 mezi Prahou a Benešovem.

Poštovní autobusová linka z Prahy do Velkých Popovic je doložena již v roce 1908. V roce 1932 jezdil na této lince jeden pár spojů v pracovní dny, ráno ze Strančic přes Velké Popovice do Vršovic a odpoledne zpět. K 1. lednu 1933 byly státní poštovní linky převedeny pod Československé státní dráhy, kolem roku 1950 autobusové linky přešly pod podniky ČSAD. V roce 1951 jezdila linka ČSAD číslo 01204 z Pankráce. Některé spoje zajížděly až do Kamenice.[2]

Roku 1987 zajížděly do Velkých Popovic linky ČSAD KNV Praha-Vršovice:[2]

 • 10740 Praha, Pankrác, aut.nádr.metro - Jesenice - Sulice - Kamenice - Velké Popovice
 • 11040 Praha, Chodov, Družby, metro - Šeberov - Průhonice - Čestlice - Dobřejovice - Petříkov - Velké Popovice
 • 11060 Praha, Pankrác, aut.n. metro - Jesenice - Dobřejovice - Petříkov - Velké Popovice

Veřejnou dopravní obslužnost v obci v dnešní době zajišťují autobusové linky Pražské integrované dopravy. První autobusová linka PID do Velkých Popovic, linka 361 Velké Popovice, Lojovice – Strančice, Kašovice (ČSAD Praha-Vršovice) byla zavedena 31. května 1999, 22. ledna 2000 byla zavedena varianta trasy do Kamenice, 15. prosince 2002 byla linka přečíslována na 461, 9. prosince 2012 byly zavedeny vybrané spoje linky 461 do Řepčic.

Linka 363 Opatov – Čestlice – Velké Popovice, Todice (ČSAD Praha-Vršovice) byla zavedena 28. května 2000 a 28. ledna 2001 byla prodloužena do Mirošovic. 14. června 2009 bylo linkové vedení v oblasti výrazně zreorganizováno, přitom byla linka 363 zkrácena do Todic (a zároveň ji od Connexu Praha převzal Dopravní podnik hl. m. Prahy) a zavedena linka 463 Strančice, železniční stanice – Mirošovice.

 • 363 Praha, Opatov - Velké Popovice, Todice (v roce 2011 v pracovních dnech 10 spojů, o víkendech 2 spoje denně, v roce 2015 v pracovních dnech denně 12 spojů z Prahy a 10 do Prahy, o víkendech 2 páry spojů denně) (dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.)
 • 461 Strančice (část spojů jen z/do Todic) - Velké Popovice (část spojů končí u pivovaru) - Lojovice / Řepčice / Kamenice (v roce 2011 v pracovních dnech 15 spojů, o víkendech 9 spojů denně, v roce 2015 v pracovní školní den 31 až 32 spojů každým směrem, o víkendech každým směrem 10 spojů v dvouhodinovém taktu) (dopravce Arriva Praha s. r. o.)
 • 463 Strančice - Velké Popovice - Mirošovice (v roce 2011 v pracovních dnech 3 spoje, v roce 2015 tři páry spojů v pracovní den, z toho jen 1 pár v celé trase) (dopravce Arriva Praha s. r. o.)

Spoje linek 461 a 463 jezdí v různých variantních trasách a některé spoje na trase přejíždějí z linky na linku, čímž vytvářejí například přímé spojení z Mirošovic do Lojovic.

Přímo na území Velkých Popovic jsou zastávky:

 • Petříkov, rozc. (na znamení, v Ringhofferově ulici u křižovatky k Petříkovu)
 • Velké Popovice, pivovar (v Ringhofferově ulici u jižní strany pivovaru)
 • Velké Popovice, škola (v Komenského ulici proti škole - před 8. hodinou ráno zde spoje všech linek 363 a 461 ve směru od pivovaru místo zastávky u pošty, dále zde staví všechny spoje linky 463 směrem na Mirošovice)
 • Velké Popovice, pošta (v Masarykově ulici u pošty)
 • Velké Popovice (v Masarykově ulici u obchodního centra)
 • Velké Popovice, Todice (v otočce u Masarykovy ulice ve východní části vsi)

Další zastávky jsou v připojených vsích.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
 2. a b 363, Dopravní webovky doprava.nafoceno.cz, zakladatel webu Pavel Hypš

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]