Lojovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lojovice
Zámek
Zámek
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 177
Domů 112
Nadmořská výška 422 m
Lokalita
PSČ 251 69
Obec Velké Popovice
Okres Praha-východ
Historická země Čechy
Katastrální území Lojovice (5,13 km²)
Zeměpisné souřadnice
Lojovice
Lojovice
Další údaje
Kód části obce 179311
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lojovice jsou částí obce Velké Popovice v okrese Praha-východ. V katastrálním území Lojovice leží i části Dub, Dubiny, Krámský a Křivá Ves.

Ves je poprvé zmiňována v roce 1318. Starousedlíků je dnes minimum, stěhuje se sem však mnoho nových obyvatel, zejména Pražanů. Nové domy vyrůstají především v jihovýchodní části vesnice. Jde však o individuální výstavbu – tedy žádné satelitní městečko. V Lojovicích je mimo to řada chat a rekreačních chalup. Ve vsi působí myslivecké sdružení „Tetřev“, Sbor dobrovolných hasičů a fotbalový klub Sokol Lojovice, účastník IV. třídy OFS Praha-východ.

Lojovice jsou dostupné autobusy Pražské integrované dopravy č. 461 od železniční stanice stanice Strančice (trať PrahaBenešov).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Významnou stavbou je zámek přebudovaný z bývalé tvrze, začátkem 20. století v majetku rodu Ringhofferů (zakladatelé strojírenského závodu na Smíchově, výroba kolejových vozidel – později n. p. Tatra Smíchov). Zámek byl po dlouhá léta využíván pro léčbu drogově závislých a to výlučně pro ženy – oficiální pobočka protialkoholní záchytné stanice u Apolináře. Zámek byl restituován a léčebna zrušena v zákonné lhůtě po deseti letech po uplatnění restituce.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]