Siřičitan draselný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Siřičitan draselný (K2SO3) je draselná sůl kyseliny siřičité. Používá se jako konzervant potravin (má číslo E225, v České republice je však jeho používání zakázáno[1] a jiných výrobků).

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Siřičitan draselný je za běžných podmínek bílý krystalický prášek mírně páchnoucí oxidem siřičitým. Je částečně rozpustný ve vodě, vodné roztoky jsou mírně zásadité (pH cca 8), protože se jedná o sůl středně silné kyseliny a silné zásady. Může podléhat vzdušné oxidaci na síran draselný[2].

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Vdechování prachu může podráždit dýchací ústrojí. Při kontaktu s očima může způsobovat podráždění, zarudnutí a pálení. Při požití může dráždit zažívací trakt uvolněním kyseliny siřičité a sírové. U některých osob může siřičitan draselný vyvolávat alergické reakce - astmatici mohou být nebezpečně citliví i na malé dávky obsažené jako konzervant v potravinách nebo v bronchodilatačních léčivech[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 4/2008 Sb., o použití přídatných látek a rozpouštědel při výrobě potravin. portal.gov.cz [online]. [cit. 2013-12-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-12-11. 
  2. a b POTASSIUM SULFITE - MSDS. bulkpharm.mallinckrodt.com [online]. [cit. 2009-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-12.