Sardinie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Sardínie)
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o autonomní oblasti a o ostrově Sardinie. O zaniklém království pojednává článek Sardinské království.
Regione Autonoma della Sardegna
Regione Autonoma de sa Sardigna
Flag of the Italian region Sardinia.svg
Stát Flag of Italy.svg Itálie
Hlavní město Cagliari
Provincie Cagliari
Carbonia-Iglesias
Medio Campidano
Nuoro
Ogliastra
Olbia-Tempio
Oristano
Sassari
Počet obcí 377
Rozloha 24 090 km²
Obyvatelstvo (2012)
Počet obyvatel 1 637 193
Hustota zalidnění 68/km²
Italy Regions Sardinia Map.png
Oblast Sardinie na mapě Itálie

Sardinie (italsky: Sardegna, sardinsky Sardigna, Sardinna nebo Sardinnia) je autonomní oblast a ostrov na jihozápadě Itálie o rozloze 24 090 km² ve Středozemním moři. Samotný ostrov Sardinie je druhým největším ostrovem Středozemního moře (po Sicílii), ležícím mezi Apeninským poloostrovem, Španělskem, Korsikou a Tuniskem. Region má rozlohu 24 090 km², přes 1,6 miliónu obyvatel a dělí se na 8 provincií. Hlavním městem je Cagliari. Na ostrově se mluví kromě italštiny také sardinštinou a ve městě Alghero katalánštinou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově ve starověku existovala svébytná nuragská civilizace. Prvními kolonisty byli Féničané a Kartaginci, na pobřeží bylo založeno i několik řeckých osad. Roku 238 př. n. l. se ostrova zmocnili Římané, které vystřídali roku 456 n.l. germánští Vandalové. V roce 533 se zde vylodili Byzantinci. V 8. století se ostrov dostal pod Araby.[1] I v dalších letech se měnila nad strategicky důležitým ostrovem vláda. V letech 1297 až 1861 zde bylo Sardinské království, které se změnilo roku 1861 na Italské.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Geologicky jde o zbytek sardinsko-korsické plošiny odlomené z dávné Tyrhénie, tvořený žulou, rulou a břidlicí, který později podléhal variskému vrásnění. Mladší vrstva vápenců pochází z následné mořské transgrese. Konečnou podobu dodaly Sardinii lávové výlevy v miocénu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Oblast zahrnuje hlavní ostrov Sardinie a okolní ostrovy.

ostrov/souostroví provincie rozloha
(km²)
vlastní Sardinie všech 8 23 813
Sant'Antioco Carbonia-Iglesias 108
San Pietro Carbonia-Iglesias 54
Asinara Sassari 51
La Maddalena Olbia-Tempio 49
Caprera Olbia-Tempio 15,5
...

Druhý největší Italský ostrov je značně hornatý s členitým pobřežím. Podmínky pro turistiku v horách jsou velmi omezené především pro neprostupné porosty. Reliéf se vyznačuje oblými tvary. Členitější je východní část ostrova, zvlášť pobřeží. Nejvyšším vrcholem je La Marmora (1 834 m) v masivu Gennargent.

Film[editovat | editovat zdroj]

O Sardinii pojednává česko-italský celovečerní film Mír s tuleni, obsahující mimořádně zajímavé archivní i nově pořízené záběry Sardinie ze vzduchu, pevniny i z moře. Film vznikl ve spolupráci se sardskými obyvateli městečka Cala Gonone a byl po celé Sardinii promítán také v kinech.

Dostupnost a turismus[editovat | editovat zdroj]

Za zhlédnutí jistě stojí horo-skalnatá oblast Aggius (5 km SZ od Tempia) se zajímavými stometrovými oblými monolity. Hodnotné možnosti tu mají horolezci. Na severním pobřeží u Capo Testa se nalézá pás 60–90 m vysokých, oblých balvanových kup, přístupných z moře i pobřeží. Lezecké stěny se zvedají z moře a pláží v Golfo di Orosei u Cala Gonone a jižněji u Cala Fuili a Cala Luna. Efektní červené skalní stěny vystupující přímo z vody u Arbatax (poblíž Tortoli) se pro svou zvětralost využívají méně. Sardinie láká tajemnými prehistorickými stavbami - nuraghy z let 1500–300 př. n. l. V provincii Oristano je archeologické naleziště starobylého města Tharros. Přístup je nejčastější lodí z Itálie anebo Korsiky přes Bonifácký průliv.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Sardegna, s. 29.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]