Rožmberk (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rožmberk
Základní informace
Země ČeskoČesko Česko
Vystavěn 1250 (první zmínka)
Původní majitel Vok I. z Rožmberka
Rod Rožmberkové
Zrinští ze Serynu
Švamberkové
Buquoyové
Současný majitel Národní památkový ústav
Zeměpisné souřadnice 48°39′22″ s. š., 14°21′56″ v. d.

Rožmberk (německy: Rosenberg) je hrad v Rožmberku nad Vltavou v okrese Český Krumlov, v Jihočeském kraji. Jedná se o nejstarší sídlo Rožmberků. V současné době je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad i jeho zakladatel, Vok I. z Rožmberka, jsou poprvé písemně uváděni v roce 1250. Až do roku 1302 byl Rožmberk hlavním sídlem předního českého šlechtického rodu Rožmberků. I poté, co přesídlili do Krumlova, který získali po pánech z Krumlova, Rožmberkové tento hrad stavebně rozvíjeli.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hrad a nový zámek s areálem Rožmberk nad Vltavou (3)

Na ostrohu nad řekou Vltavou byl postupně vybudován rozsáhlý hradní komplex, který byl z gotické pevnosti přestavěn do podoby renesančního reprezentativního sídla. Jeho původní raně gotická část - tzv. Horní hrad vznikla ve 13. století, po požáru v roce 1522 však již nebyl dále udržován. Zachovala se z něj pouze kruhová věž Jakobínka. Dnešní jádro hradu tvoří tzv. Dolní hrad, vystavěný ve 30. letech 14. století jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku. Později byl přestavován, poprvé ještě v gotickém slohu, na začátku 16. století renesančně a v 19. století byl opět regotizován. V místech původního Horního hradu stojí tzv. Nový zámek - obytná budova z 19. století, veřejnosti nepřístupná, sloužící jako rekreační středisko České pošty.

Návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

Hrad Rožmberk je po zámcích Český Krumlov, Hluboká a Červená Lhota čtvrtým nejnavštěvovanějším objektem ze 13 kulturních památek ve správě Národního památkového ústavu v Jihočeském kraji − v roce 2013 jej navštívilo přes 53 tisíc lidí (v roce 2012 téměř 48 tisíc[1] a v roce 2011 téměř 54 tisíc[2]).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBÁT, Petr. Památky přilákaly skoro milion lidí. Dnes začíná zimní sezona. Mladá fronta DNES. 2013−11−01, s. B3. Dostupné online.  
  2. POKORNÝ, Pavel. Památkáři brzy přivítají miliontého návštěvníka. Mladá fronta DNES. 2011−11−08, s. B2.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]