V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Jan Zrinský ze Serynu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Zrinský ze Serynu
Narození 16. století
Úmrtí 24. února 1612
Místo pohřbení Vyšebrodský klášter
Rodiče Mikuláš Šubič Zrinský a Eva z Rožmberka
Příbuzní Juraj IV Zrinski (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
otec Mikuláš Zrinský ze Serynu
matka Eva z Rožmberka
manželka Marie Magdalena Novohradská z Kolovrat
tchán Volf Novohradský z Kolovrat

Jan Zrinský (1565/6 – 24. února 1612) byl český šlechtic, syn Mikuláše Zrinského ze Serynu a Evy z Rožmberka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Místo posledního odpočinku - Vyšebrodský klášter

Eva z Rožmberka, Janova matka, byla nejmladší dcerou Jošta III. z Rožmberka a Anny z Rogendorfu. Za Mikuláše Zrinského ze Serynu, proslulého bojovníka proti Turkům, byla provdána 10. října 1564 a odešla s ním do Chorvatska, do Čakovce.

Právě v Čakovci se pravděpodobně na přelomu let 1565/6 narodil Jan Zrinský. Otce si příliš neužil. Mikuláš Zrinský byl velitelem pevnosti Szigetvár (Siget). Po měsíčním obléhání několikanásobnou tureckou přesilou padl 7. září 1566 při posledním beznadějném výpadu se zbytkem posádky, když již celá pevnost byla v plamenech. Mladá vdova se vrátila se dvěma dětmi na otcovské statky. Azyl získala u svého mladšího bratra Petra v Bechyni, kde setrvala až do svého dalšího sňatku v roce 1578. Jan zůstal po matčině odchodu do Itálie v péči milujících strýčků Petra a Viléma, kteří sami neměli děti. Rok 1593 byl pro Jana velmi významný – byl přijat do českého panského stavu. Petr Vok na něj později nechal přepsat hrad Rožmberk a přilehlé panství a vzhledem k vlastní přetrvávající bezdětnosti jej považoval za dědice.

Dne 7. listopadu 1600 se v Českém Krumlově oženil s Marií Magdalenou Novohradskou z Kolovrat, dcerou tehdy nejvyššího dvorského sudího Českého království Volfa Novohradského z Kolovrat a Judity ze Šternberka. Jan Zrinský zemřel i po dvanáctiletém manželství bezdětný, panství se dostala do rukou Švamberků. Je pohřben v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě. Honosný figurální náhrobek z červeného mramoru se dochoval dodnes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]