Portál:Pes domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Portál:Psi)
Skočit na: Navigace, Hledání
e
Portál:Pes domácí

Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) je domestikovaný poddruh vlka obecného, nejstarší domestikované zvíře vůbec. Předpokládá se, že byl domestikován před minimálně 15 000 lety. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z Turecka a ze Skotska. Psi jsou vyobrazeni na egyptských i mezopotámských kresbách, kresby ukazují i krátkonohá plemena nebo psy s převislýma ušima. Mezinárodní kynologická federace v současnosti uznává přes 500 plemen psů různé velikosti, proporcí, kvality srsti i povahy. Používají se k mnoha účelům, například jako domácí mazlíčci, asistenční psi, pastevečtí psi nebo hlídací psi. V některých kulturách je pes považován za nečisté zvíře, především ve východní Asii slouží psí maso jako potrava člověka. Pro svou povahu je pes označován jako nejlepší přítel člověka.
Celý článek

e

Článek

Old Hemp v dospělosti

Old Hemp (září 1893 – květen 1901) byl pes (samec) plemene border kolie, který je v současnosti považován za předka všech novodobých border kolií. Vlastnil jej Adam Telfer, který jej využíval jako pasteveckého psa pro nahánění ovcí. Právě styl práce Old Hempa byl velmi specificky a také odlišný od ostatních psů té doby. Později se tento styl stal nejběžnějším a je tím nejčastěji využívaným i v současnosti.

Old Hemp se narodil v září 1893 páru psů Adama Telfera ve West Woodburn v Northumberlandu. Matka Old Hempa byla Meg, klidný ovčák černého zbarvení, a otec byl Roy, aktivní ovčácký pes s uvolněnou povahou a bíločerným zbarvením. Samotný Old Hemp byl převážně černě zbarvený, bílé chlupy měl pouze na tlapách a hrudi. I přesto lze z dobových vyobrazení jasně vyvodit, že se jedná o border kolii a to nejen zbarvením, ale především stavbou těla.

Již od šesti týdnů se Old Hemp začal učit práce s ovcemi a již v té době pracoval odlišně. Například se pohyboval zcela tiše (běžně byli pastevečtí psi velice hlasití), také byl klidný a místo aby ovce rozptylovat, měl sklony se od nich vzdalovat a tím je uklidňovat. Tento styl později převzala většina chovatelů ovčáckých psů a učila je i své psy.

Celý článek

e

Psí plemeno

Dvouletý bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák (též Americko-kanadský bílý ovčák) je ovčácké plemeno psa, oficiálně uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI) na zasedání v Paříži mezi 4 a 5. červencem 2011. Vzniklo z bíle zbarvených německých ovčáků a krom krátkosrsté varianty je běžná i dlouhosrstá verze. V Česku se pro plemeno používá zkratka BŠO, lidově se jim též říká „bělouši”.

Na výstavě se první bíle zbarvený německý ovčák objevil v Hannoveru roku 1882. O čtyři roky později se na výstavě v Hamburku objevila též fena stejného zbarvení. Za začátku 20. století pak byl do plemenné knihy zapsán první bílý německý ovčák: Berno von der Seewiese, narozený 1913. Bíle zbarvení „němečtí ovčáci“ ale mezi chovateli nevyvolávali příliš nadšení: spíše naopak. Populace těchto psů postupně začala klesat, na výstavách byli bílí jedinci diskvalifikováni.

Na přelomu 19. a 20. století se první bílí němečtí ovčáci dostali do Severní Ameriky. Zde se jim dařilo lépe než v domovině, roku 1964 v Sacramentu v Kalifornii vznikl i samostatný klub bílých německých ovčáků. Početné populace ale nevydržely dlouho: od roku 1968 začali též ve Spojených státech z chovů vyřazovat bílé německé ovčáky, především proto, že bílému zbarvení bývaly mylně připisovány některé choroby apod. V Evropě mezitím tito psi vymizeli téměř úplně, prvním po dlouhé době se v roce 1970 stal pes importovaný ze Spojených států: Lobo White Burch.Toho do Švýcarska dovezla Agáta Burchová (nepřechýleně Agáta Burch). O rok později Burchová dovezla do Švýcarska i fenu z Anglie a roku 1973 se této feně a Lobovi narodil první vrh. Následovala ještě fena k Kalifornie a narození druhého vrhu. Burchová se ale rozhodla vrátit do Spojených států i se svými psy, zdálo se tedy, že bílý německý ovčák v Evropě zase vymizí.

Celý článek

e

Pomozte

Pomoci můžete hned několika způsoby:

 • Pokud naleznete krátký článek, můžete do něj vložit šablonu {{Pahýl}}.
 • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Pes domácí}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
 • Můžete založit nové články o psech.
 • Můžete pomoci se správou portálu.
 • Můžete se zapojit do WikiProjektu Pes domácí.

e

Kvalitní články

e

Obrázek

Bracco italiano in zuidermeer nl.jpg
Italský ohař, starobylé italské psí plemeno

e

Zajímavosti

Trojice československých vlčáků (čsv)

Víte že...

 • ... Norský lundehund má na každé noze šest prstů a může „uzavírat“ své zvukovody?
 • ... nejstarším známým psem v historii byl Max – kříženec bígla z USA, který se dožil téměř 30 let?
 • ... feny plemene saarloosův vlčák hárají jen jednou ročně?
 • ... Dingo pralesní je Americkým Kennel clubem uznáván jako psí plemeno, přestože žije divoce?
 • ... bílý švýcarský ovčák byl vyšlechtěn z bílých německých ovčáků?
 • ... Hitler učil psy mluvit?
 • ... tři z dvanácti psů přežili potopení Titaniku? Jeden z nich ale zemřel již týden po události při rvačce s jiným psem.

e

Nejnovější články

Nejnovější články s psí tématikou: * Ardenský bouvier ( 7. 6. 2017) *Entlebušský salašnický pes (7. 6. 2017)

e

Informace a kategorie

Portál založen 29. září 2008

Tento portál spadá pod WikiProjekt Pes domácí, ke kterému se můžete připojit.

Je vítána pomoc s opravou odkazu na portál: Portály:Psi na Portály:Pes domácí

Kategorie článků o psech:

Lišky
Vlci


 • Příbuzné portály:
Cat silhouette.svg
Horseicon.svg
Portál:Kočky         Portál:Koně

e