Portál:Pes domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Portál:Psi)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e

Portál:Pes domácí Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) je domestikovaný poddruh vlka obecného, nejstarší domestikované zvíře vůbec. Předpokládá se, že byl domestikován před minimálně 15 000 lety. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z Turecka a ze Skotska. Psi jsou vyobrazeni na egyptských i mezopotámských kresbách, kresby ukazují i krátkonohá plemena nebo psy s převislýma ušima. Mezinárodní kynologická federace v současnosti uznává přes 500 plemen psů různé velikosti, proporcí, kvality srsti i povahy. Používají se k mnoha účelům, například jako domácí mazlíčci, asistenční psi, pastevečtí psi nebo hlídací psi. V některých kulturách je pes považován za nečisté zvíře, především ve východní Asii slouží psí maso jako potrava člověka. Pro svou povahu je pes označován jako nejlepší přítel člověka.
Celý článek

e

Článek

Old Hemp v dospělosti

Old Hemp (září 1893 – květen 1901) byl pes (samec) plemene border kolie, který je v současnosti považován za předka všech novodobých border kolií. Vlastnil jej Adam Telfer, který jej využíval jako pasteveckého psa pro nahánění ovcí. Právě styl práce Old Hempa byl velmi specificky a také odlišný od ostatních psů té doby. Později se tento styl stal nejběžnějším a je tím nejčastěji využívaným i v současnosti.

Old Hemp se narodil v září 1893 páru psů Adama Telfera ve West Woodburn v Northumberlandu. Matka Old Hempa byla Meg, klidný ovčák černého zbarvení, a otec byl Roy, aktivní ovčácký pes s uvolněnou povahou a bíločerným zbarvením. Samotný Old Hemp byl převážně černě zbarvený, bílé chlupy měl pouze na tlapách a hrudi. I přesto lze z dobových vyobrazení jasně vyvodit, že se jedná o border kolii a to nejen zbarvením, ale především stavbou těla.

Již od šesti týdnů se Old Hemp začal učit práce s ovcemi a již v té době pracoval odlišně. Například se pohyboval zcela tiše (běžně byli pastevečtí psi velice hlasití), také byl klidný a místo aby ovce rozptylovat, měl sklony se od nich vzdalovat a tím je uklidňovat. Tento styl později převzala většina chovatelů ovčáckých psů a učila je i své psy.

Celý článek

e

Psí plemeno

Dospělý pes

Shiba-Inu, psáno též Šiba (japonsky: 柴犬, šiba-inu nebo šiba-ken), je japonské psí plemeno, nejmenší a pravděpodobně i nejstarší ze šesti místních psů typu špice. Jedná se o plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI), která jej řadí do páté skupiny. Tito psi, podobně jako basenžijové, prakticky vůbec neštěkají a hodí se spíše pro zkušené chovatele, kteří již mají zkušenosti s chovem psů a jejich výcvikem.

Prapředci dnešních Shiba-Inu přišli s lidmi do Japonska v době asi 7 až 8 000 př. n. l., pravděpodobně z Číny. Jednalo se o psy menšího vzrůstu, výškou mezi 37 až 50 cm, s netypickou stavbou lebky, která se značně lišila od evropských psů. Ve 3. století př. n. l. se na japonské ostrovy dostali noví lidé s vlastními psi a kříženci původních a nových psů dali vzniknout prvním psům se špičatýma ušima a stočeným ocasem. Ti se většinou používali jako lovečtí psi, kteří díky svému nízkému vzrůstu snadno pronikli i do křovisek a jiných těžko přístupných druhů terénu.

Shiba-Inu je samostatný, zvědavý a vnímavý pes, známý svojí čistotností již od nízkého věku, Povaha se u jedinců může velmi lišit, proto je dobré při výběru štěněte seznámit se i s povahou rodičů. Agresivita vůči jiným psům, spojená především se silným teritoriálním a majetnickým chováním, bývá častá[9] a je proto nutná důkladná socializace ve štěněcím věku. Ta byla měla zahrnovat setkávání s jinými lidmi, zvířaty, psy, ale také dopravními prostředky a jinými věcmi, se kterými se pes bude v životě setkávat. Vůči svému majiteli jsou loajální a milující, ale zároveň jsou to i tvrdohlaví psi, kteří při zadání povelu ne vždy poslechnou, ačkoliv dobře chápou, co po nich psovod chce.

Celý článek

e

Pomozte

Pomoci můžete hned několika způsoby:

  • Pokud naleznete krátký článek, můžete do něj vložit šablonu {{Pahýl}}.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Pes domácí}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Můžete založit nové články o psech.
  • Můžete pomoci se správou portálu.
  • Můžete se zapojit do WikiProjektu Pes domácí.

e

Kvalitní články

e

Obrázek

Cleopatra Chow Chow.jpg
Čau-čau, starobylé čínské psí plemeno

e

Zajímavosti

Trojice československých vlčáků (čsv)

Víte že...

e

Nejnovější články

Nejnovější články s psí tématikou:

e

Informace a kategorie

Portál založen 29. září 2008

Tento portál spadá pod WikiProjekt Pes domácí, ke kterému se můžete připojit.

Je vítána pomoc s opravou odkazu na portál: Portály:Psi na Portály:Pes domácí

Kategorie článků o psech:

  • Příbuzné portály:
Cat silhouette.svg
Horseicon.svg
Portál:Kočky         Portál:Koně

e