Poitevin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poitevin (POI)
Základní informace
Země původuFrancieFrancie Francie
VyužitíSpolečník, lovecký pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost25–30 kg
Výška †psi: 62–72 cm
feny: 60–70 cm
Barvatrikolorní, černá s pláštěm nebo velkými černými skvrnami, někdy bílé a oranžové, vlkošedá
Klasifikace a standard
Skupina FCIVI. - Honiči a barvář
Sekce FCI1 - Honiči
Podsekce FCI1 - velcí honiči
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Poitevin (angl. Haut-Poitou) je starodávné plemeno francouzských loveckých psů. Plemeno si nezachovalo příliš velký lovecký pud, proto je dnes typickým domácím mazlíčkem. Poitevin je velmi přátelský, vnímavý, bystrý a živý pes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poitevin je starodávné plemeno francouzských loveckých psů. Poitevin by vyšlechtěn na konci 17. století k honu vlků, markýzem Fransoa de Larrye, který žil v Huat-Poitou, což je historická oblast Francie, zde přijal své pojmenování. V roce 1842 zahubila epidemie šílenství většinu psů, naprostým zázrakem bylo toto plemeno zachráněno. Pro regeneraci plemene se používali Angličtí foxhoundi a místní psi.

Poitevin na snímku z roku 1915

Popis[editovat | editovat zdroj]

Poitevin je plemenem loveckých honičů. Je to urostlý, vysoký a elegantní pes s velkolepými proporcemi. Má svalnatou postavu s přiléhající kůží. Úzká hlava je dobře modelovaná s zřetelným hrbolkem na zátylku. Uši jsou kratší, než mají ostatní francouzští lovečtí psi. Ocas má střední délku, elegantně směřuje vzhůru, nikoli však až na záda. Oči jsou velké, výrazné, tmavě hnědé barvy.

FCI[editovat | editovat zdroj]

Dle Mezinárodní kynologické federace je Poitevin zařazen do skupiny VI. – honiči a barváři, sekce 1 – honiči, podsekce 1 – velcí honiči. Plemeno bylo oficiálně uznáno 17. listopadu 1978.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]