Anglický foxhound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anglický foxhound
English Foxhound portrait.jpg
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Využití Lovecký pes
Tělesná charakteristika
Hmotnost 25–35 kg
Výška † 58–64 cm
Barva trikolorní
čistě bílý s občasnými hnědými znaky
čistě bílý s černými znaky
Klasifikace a standard
Skupina FCI Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce FCI Honiči
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Anglický foxhound (anglicky: The English Foxhound) je plemeno pocházející z Velké Británie, kde bylo vyšlechtěno v 15. století. Podle FCI se řadí do skupiny honičů a příbuzných typů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anglický foxhound v roce 1915

Anglický foxhound byl vyšlechtěn v 15. století ve Velké Británii pro lov lišek (proto také má v názvu „fox“, což znamená v češtině „liška“). Vyšlechtěno bylo ze svatohubertských psů, tedy bloodhoundů. V 17. století bylo toto plemeno přivezeno i do Ameriky, kde z něj vyšlechtili amerického foxhounda. FCI uznala toto plemeno v roce 1964. Dnes je to – především ve své rodné zemi – velmi rozšířené plemeno. Běžně jej potkáme ale i v Česku, kde se využívá jako schopný lovecký pes.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to mohutný pes se vznešeným držením těla a dlouhýma, atletickýma nohama, aby vydržel i dlouhé běhy a stačil běhat při koni. Je to velmi mrštný a rychlý pes. Má velmi silnou kostru. Srst může být i trikolorní, většinou se ale vyskytuje s bílým podkladem a černými nebo hnědými znaky. Srst je krátká a dobře přiléhavá, na dotek spíše jemná. Hlava je dobře vyvážená, mozkovna plochá a středně široká. Krk je krátký a dobře osvalený, netvoří se kolem něj límec. Hřbet je dlouhý a široký. Ocas je silný a dlouhý, nesený většinou v rovině se hřbetem.

Foxhoundi po parforsním honu

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno je velmi inteligentní a bystré, ale říká se, že jej lépe spřátelíte s jiným psem, než s člověkem. Je velmi společenský a nejlépe se mu žije ve smečce. Občas jsou tvrdohlaví. Vztah k dětem je dobrý, ovšem, pokud díte bude psa dráždit, měli byste vědět, že foxhound nejde ke kousanci daleko! S jinými zvířaty – kromě psů – vychází špatně. Má silně zakořeněné lovecké pudy a nejvíce ho baví štvanice. Jinak jsou aktivní, hbití a téměř k neunavení.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst anglického foxhounda nepotřebuje žádnou speciální péči; stačí občas pročesat a párkrát za rok umýt šamponem. Co se procházek týče, potřebuje toto plemeno dlouhé procházky, jinak se bude nudit a začne dělat neplechu u vás doma. Nejvíce mu vyhovuje pobyt na zahradě, a to někde na předměstí nebo na venkově: městský ruch mu příliš nesvědčí a v bytě by neměl tolik prostoru a možností pohybu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]