Ariégois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ariégois
Vzácný Ariégois
Vzácný Ariégois
Základní informace
Země původuFrancieFrancie Francie
VyužitíLovecký pes
Tělesná charakteristika
Výška †psi: 52–58 cm
feny: 50-56 cm
Barvabílá a jasně černá s dobře ohraničenými konturami, trikolorní
Klasifikace a standard
Skupina FCIVI. - Honiči a barvář
Sekce FCI1 - Honiči
Podsekce FCI1 - velcí honiči
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Ariégois je vzácné plemeno psa domácího pocházející z Francie. Jde o velmi elegantní lovecké plemeno, které je mimo Francii velmi vzácné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento pes, pocházející z Ariege, je produktem křížení místního regionálního honiče s plemenem čistokrevným, patrně gaskoňským nebo gaskoňsko-saintongeoiským honičem. Vzhledově si zachoval čistokrevnost pravého Ariegoise, avšak není tak čistý, celkově je menší a lehčí. Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1912. Nehodí se do rodiny s malými dětmi, díky jeho výraznému loveckému pudu, ač má milou a přátelskou povahu. Celosvětově vzácné plemeno má silný lovecký pud, je typicky smečkovým psem, který rád štěká a vyje. V České republice se nechová.

Vzhled a využití[editovat | editovat zdroj]

Jde o hladkosrstého honiče s elegantní a svalnatou stavbou těla. Uši má nízko nasazené, velmi dlouhé a rovné. Barva srsti je bílá s černými znaky či stříkáním. Využívá se především pro pěší lov se střelnou zbraní. Jeho lehkost a odvážnost z něj dělá výborného pomocníka jak pro práci ve smečce, tak samostatně, je schopný prozkoumávat i velmi obtížný terén. Je určen především k lovu zajíců, srnčí nebo černé zvěře.

Ariégeois při lovu

FCI[editovat | editovat zdroj]

Dle Mezinárodní kynologické federace je Ariégois zařazen do skupiny VI. – Honiči a barváři, sekce 1 – honiči, podsekce 1 – velcí honiči.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]