Malinois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Belgický ovčák
Malinois rybnik-kamien pl.jpg

Belgický ovčák malinois

Základní informace
země původu Belgie Belgie
Tělesná charakteristika
hmotnost samce 25 - 30 kg
hmotnost samice 20 - 25 kg
výška samce † průměrně 65 cm
výška samice † průměrně 60 cm
barva žluté zbarvení s uhlováním a s černou maskou
Klasifikace a standard
skupina FCI FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
sekce FCI Sekce 1 - Ovčáci (se zkouškou z výkonu)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Malinois je psí plemeno a jeden ze čtyř druhů belgických ovčáků. Jako jediný z těchto ovčáků je krátkosrstý. Plemeno belgický ovčák, bylo uznáno v roce 1891, založením Klubu belgických ovčáků (v originálu Club du Chien de Berger Belge).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno vzniklo v Belgii na konci, kdy bylo v Belgii tolik ovčáckých (pasteveckých) psů různých zbarvení a délky srsti, že se někteří milovníci psů rozhodli, udělat v tom pořádek - a tak rozdělili plemeno belgický ovčák na čtyři typy (laekenoisgroenendaeltervueren a malinois). Malinois získal svůj název po městu Mechelen.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Malinois (lidově řečeno "maliňák") má lehkou kostru a celkově je lehce stavěný. Jako jediný ze všech čtyř druhů má krátkou srst. Ta dobře přiléhá a ještě lépe izoluje. Barvy jsou převážně žluto-hnědé s černými maskami. Bílé znaky na hrudi jsou povolené. Hlava je dobře nasazená, vysoko nesená. Mozkovna a tlama jsou skoro stejně dlouhé. Stop je mírný. Uši jsou trojúhelníkové a malé. Uši jsou nošené vzpřímeně. Krk je dlouhý, dobře osvalený a suchý. Hřbet je pevný, krátký a svalnatý. Ocas je u kořene silnější, je střední délky a je dobře osrstněný. V klidu je nošen svisle, v akci může být v rovině s hřbetem, ale nesmí jej přesahovat.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ostatní belgičtí ovčáci, i tento je velmi vitální a neunavitelný. Má rád dlouhé procházky a svoji rodinu miluje a je jí věrný. Dokáže ji také velmi dobře chránit. Má instinkty pravého pasteveckého psa, takže jej jistě potěšíte prací venku, třeba s jinými zvířaty. K cizincům se chová nedůvěřivě, ale bez důvodu není agresivní, ani nekouše. K dětem se chová přátelsky, ale záleží to i na přístupu samotných dětí. S ostatními zvířaty vychází také dobře.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst tohoto plemeno nepotřebuje žádnou zvláštní péči, kromě občasného česání - v době línání je ale potřeba vyčesávat psa každý den, a doporučuje se podávat lososový nebo olivový olej, pro lepší kvalitu srsti. Zato potřebuje hodně pohybu. Není to "pes na klín" a jistě udělá radost sportovcům nebo cyklistům, protože je to skvělý společník i na procházkách. Výcvik je nutný, a vyžaduje pevnou ruku. Nejlepší je výcvik bez bití - pouze stylem "cukr", bez biče.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se malinois používá jako stopař, obranář, pastevecký pes, záchranářský pes nebo jen jako společník. Je to skvělý pes a hodí se prakticky na všechno!

Další typy belgických ovčáků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]