Opočno (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Opočno
letecký pohled od jihovýchodu
Základní informace
Sloh renesance
Výstavba 14. stol.
Přestavba 16. stol.
Současný majitel Česká republika, ve správě NPÚ
Další majitel Trčkové z Lípy, Colloredové
Poloha
Adresa Opočno, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Další informace
Kód památky 37808/6-2351 (PkMnMISSezObr)
Web www.zamek-opocno.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na zámek a park

Opočenský zámek (celým názvem Státní zámek Opočno) je renesanční stavba nacházející se v katastru obce Opočno v podhůří Orlických hor v okrese Rychnov nad Kněžnou, asi 30 km od Hradce Králové. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Zámek vznikl přestavbou původně gotického hradu v 16. století. Mezi nejvýznamnější majitele patřily rody Trčků z Lípy a Colloredo-Mansfeldové. Po nacistické okupaci byl zámek konfiskován a po roce 1945 přešel do vlastnictví státu. Od roku 1993 je zámek předmětem restitučních nároků potomků rodu Colloredo-Mansfeld. Samotný zámek obsahuje řadu unikátních sbírek zbraní a obrazů a mimo jiné i obraz, o kterém se předpokládalo, že by jeho autorem mohl být Hieronymus Bosch. Od roku 1995 je zámek Opočno zařazen na seznam národních kulturních památek České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší historie hradu[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Opočně je uvedena v Kosmově kronice k roku 1068. Dalším záznamem potvrzujícím existenci Opočna je Vyšehradská listina vydaná knížetem Soběslavem I. v roce 1130.

Prvním známým majitelem Opočna byl Čeněk z Potštejna v roce 1341, prvním doloženým majitelem byl v roce 1359 Miluta z rodu pánů z Dobrušky a později z Opočna, což byla jedna z rodových větví Drslaviců. Po jeho smrti se majitelem hradu stal jeho syn Sezema z Dobrušky. Po smrti Sezemy se majiteli Opočna stali jeho dva synové Štěpán a Jan z Dobrušky. Ti panství rozdělili v roce 1376 a Opočno získal Štěpán. V letech 1390 až 1397 byl majitelem Půta starší z Častolovic a poté jeho syn Půta mladší. Koupí získal Opočno v roce 1406 nejvyšší purkrabí Jan Krušina z Lichtenburka a později z Opočna. V letech 1407 (či 1408) až 1413 Opočno drželi jeho tři synové Hynek, Alexandr a Jan.

V období husitských bouří se jako držitel Opočna nejčastěji uvádí potomek Štěpána z Dobrušky a Opočna Jan Městecký z Opočna, který jej získal ještě před rokem 1415. Ten byl nejprve husitou, později ale přešel na opačnou stranu. V roce 1421 se neúspěšně o dobytí pokoušel Jan Žižka, o rok později, v roce 1422 bylo Opočno neúspěšně opět obleženo husity, tentokrát pod vedením Zikmunda Korybutoviče. 12. srpna 1425 byl hrad Opočno dobyt a pobořen sirotky jako odveta za vyslání nájemného vraha proti Janu Žižkovi. V roce 1431 Jan Městecký zemřel a s ním vymřel i rod pánů z Dobrušky a Opočna. Další vlastnictví Opočna je až do roku 1455 nejasné: držitelem mohl být Jan Berka z Dubé a na Vízmburku, poté Petr Svojše ze Zahrádky a Mikuláš Suchan z Libouně. Poté v roce 1451 přešlo Opočno do vlastnictví Ladislava Pohrobka a od roku 1455 Jiřího z Poděbrad a Kunštátu, podle další verze získal Opočno Jiří z Poděbrad po trestné výpravě, při které byl z opočenského panství vypuzen loupeživý rytíř Petr Svojše ze Zahrádky. Ještě v roce 1455 se pánem na Opočně stal Václav z Valečova a Kněžmostu a poté jeho syn Viktorín. Ten však v roce 1481 zemřel bez mužských potomků. Dědicem se stal Samuel z Hrádku a Valečova a od roku 1487 koupí Jan z Janovic a Petršpurka. V letech 1493 až 1495 získal Opočno rod Trčků z Lípy.

Trčkové z Lípy[editovat | editovat zdroj]

Pohled z parku

Mikuláš mladší Trčka z Lípy sídlil na Opočně až do roku 1516, kdy zemřel bez potomků. Panství významně rozšířil dalším dokupem. Po jeho smrti panství zdědila jeho teta Johanka z Březovic, která majetek postoupila svým synům. Správy se ujal nejstarší Zdeněk, který panství dále rozšířil a zahájil první přestavby hradu. V roce 1533 získal opočenskou část trčkovských majetků Jan mladší Trčka z Lípy. Ten však také neměl mužské potomky a v roce 1449 (či 1450) panství předal Vilémovi Trčkovi z Lípy. Ten pokračoval v letech 1560–1567 v nákladné přestavbě hradu na renesanční zámek v italském stylu. Po jeho smrti v roce 1569 došlo kvůli Opočnu ke sporům mezi rody Trčků a Žerotínů (Vilém odkázal Opočno sestře Veronice, vdově po Karlovi ze Žerotína). Spor se podařilo urovnat až sňatkem mezi oběma rody kolem roku 1581. Tímto sňatkem se pánem na Opočně stal Jaroslav Trčka. Panství hodlal předat svým čtyřem synům, tři z nich však zemřeli a nejstaršího Jindřicha (z prvního manželství) z dědictví vyloučil. Panství proto zdědil bratranec Jan Rudolf Trčka z Lípy.

V období stavovského povstání Jan Rudolf sice podporoval vzbouřence, ale po jejich porážce se mu podařilo pomocí prosebných dopisů a úplatků předávaných jeho ženou Marií Magdalenou z Lobkovic zachránit si život a majetek. Svou vinu odpykal domácím vězením a díky půjčkám císaři se směl dokonce podílet na pobělohorských konfiskacích. Přesto Marie Magdalena udržovala s protihabsburskými vzbouřenci kontakt a v naději na mocenský vzestup spojila osud syna Adama Erdmana s Albrechtem z Valdštejna. Albrecht byl ovšem při spiknutí v Chebu zavražděn a s ním tam zahynul i Adam Erdman. Jan Rudolf snažil svůj majetek včetně Opočna přepsat na své dcery a vnučku, přesto byly jeho statky konfiskovány.

Studniční věž, pozůstatek gotického hradu. Sloužila pro zásobování vodou, omylem bývá považována za hladomornu.

Colloredo-Mansfeldové[editovat | editovat zdroj]

Rod Colloredů (Rudolf a Vilém Colloredo-Walsee) získal Opočno do dědičného držení 30. srpna 1636 za 51 456 rýnských zlatých. Rudolf Colloredo, který se od roku 1638 stal jediným majitelem, zůstal svobodný a bezdětný. Opočenský zámek se stal součástí tzv. nedělitelného majetku. Po Rudolfovi Opočno převzal jeho synovec Ludvík, zanechal však po sobě pouze dceru. Ta zděděný majetek převedla na Kamila Colloreda z další větve rodu. Ten majetek postoupil svému bratru Karlu Ludvíkovi, který je předal Jeronýmovi z další colloredovské linie. Jeroným nechal na zámku provést řadu barokních úprav po požáru z konce 90. let 17. století. Po jeho smrti v roce 1726 zdědil Opočno jeho nejstarší syn Rudolf Josef. Během jeho panování na Opočně zámek navštívil i císař František Štěpán Lotrinský.

Zámecký interiér

V roce 1788 Rudolf Josef zemřel a zámku i panství se ujal jeho nejstarší syn František de Paula Gundakar. Ten se oženil z Marií Isabellou z Mansfeldu a oba rody se tím spojily a používaly název Colloredo-Mansfeld. Po Františkově smrti v roce 1807 se Opočna ujal jeho syn Rudolf Josef II. Colloredo, který pokračoval v úpravách zámku a zejména zámeckého parku. Význam opočenského zámku vzrostl začátkem 19. století; v roce 1813 se zde uskutečnilo jednání protinapoleonské koalice, pobýval zde ruský car Alexandr, pruský král Bedřich Vilém II. a rakouský kancléř Metternich.

Rudolf Josef II. zemřel roku 1843 a panství a zámku se ujal jeho synovec František II. de Paula Gundakar. Ten po sobě zanechal pouze dceru Vilemínu. Panství se proto ujal Josef I., Františkův bratranec. Ten se musel nejen vypořádat s obrovskými dluhy, kterými bylo panství zatíženo, ale i vyřešit hospodářské potíže vzniklé zánikem roboty. Po smrti Josefa I. v roce 1881 se opočenským pánem stal jeho vnuk Josef II.. Ten v letech 1903 až 1912 provedl další stavební úpravy. V roce 1922 došlo k omezenému zpřístupnění zámku pro veřejnost. Protože Josef II. neměl děti, adoptoval své čtyři synovce, kterým přenechal rodinný majetek. Jeden z nich, Josef Leopold Colloredo získal v roce 1925 Opočno.

Po okupaci Čech a Moravy se Josef Leopold společně s dalšími příslušníky rodu přihlásil k české národnosti. Proto byla na opočenský zámek uvalena nucená správa a v roce 1942 byl zkonfiskován. Po skončení okupace byl majetek Colloredo-Mansfeldových zkonfiskován znovu, tentokráte na základě Benešových dekretů. V případě předložení potvrzení o národní spolehlivosti mohly být učiněny výjimky. Na základě výjimky získal rod Colloredo-Mansfeldových zpět Zbiroh. Josefu Leopoldovi z důvodu nepřítomnosti v místě, kde se nacházel majetek, nebylo potvrzení o bezúhonnosti vydáno a zámek Opočno zůstal rukách státu.

Spor o vlastnictví[editovat | editovat zdroj]

Druhé nádvoří se vstupní branou

Po roce 1948 byl zámek Opočno zařazen do soustavy státních hradů a zámků a byl plně zpřístupněn veřejnosti. Od roku 1967 byl převeden pod správu Státního památkového úřadu.

V roce 1991 požádali Kristina Colloredo-Mansfeldová a Jeroným Colloredo-Mansfeld o navrácení opočenského zámku v rámci restitučních nároků. V roce 1995 jejich nároky neuznal okresní soud v Rychnově nad Kněžnou, žalobu zamítl i Krajský soud v Hradci Králové v roce 1999. V tomtéž roce zamítl okresní soud v Rychnově nad Kněžnou i žalobu Colloredo-Mansfeldových proti Památkovému úřadu Pardubice o vydání zámku. Toto rozhodnutí v roce 2000 potvrdil i Krajský soud v Hradci Králové. Téhož roku však zamítavé rozsudky obou soudů zrušil Nejvyšší soud ČR a vrátil případ zpět k okresnímu soudu. Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou 12. června 2002 rozhodl o vydání zámku, přilehlých budov a pozemků a v roce 2003 byl na základě tohoto rozhodnutí rodině Colloredo-Mansfeldových opočenský zámek vrácen. V roce 2005 ale Ústavní soud ČR toto rozhodnutí zrušil, ještě téhož roku o vrácení zámku do vlastnictví státu rozhodl Okresní soud a v roce 2006 toto rozhodnutí potvrdil i Krajský soud.[2] Zámek byl v roce 2007 předán zpět do vlastnictví státu.[3] Správou zámku Opočno je pověřen Národní památkový ústav, pracoviště Josefov.

V roce 2010 si Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mansfeld odvezl po vzájemné dohodě více jak 20 obrazů vydaných mu v roce 2000 do jeho vlastnictví. V roce 2013 si Kristina Colloredo-Mansfeldová odvezla dalších 34 obrazů vydaných jí do jejího vlastnictví v roce 2000. V březnu roku 2014 Ústavní soud vyhověl žádosti Kristiny Colloredo-Mansfeldové o obnovu soudního řízení, ve kterém mají být předloženy nové důkazy.[4][5] Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou na základě rozhodnutí Ústavního soudu 22. října téhož roku povolil obnovu soudního řízení.[6] V lednu 2015 Krajský soud v Hradci Králové zamítl odvolání Národního památkového ústavu proti udělenému povolení obnovy řízení restituční kauzy. V květnu 2015 zahájil okresní soud v Rychnově nad Kněžnou projednávání restitučního sporu o nemovitý majetek spravovaný Národním památkovým ústavem na Státním zámku v Opočně. V září téhož roku tento soud rozhodl, že zámek patří státu, přestože nový advokát Kristiny Colloredo-Mansfeldové, JUDr. Tomáš Nahodil, vůbec poprvé za celou dobu projednávání tohoto restitučního případu jako důkaz předložil znalecký posudek z oboru nacismus, neonacismus, fašismus, neofašismus, podle jehož závěrů obsahovaly dokumenty německých konfiskačních orgánů (zejm. zpráva královéhradecké rezidentury Tajné policie - Gestapa) zřetelné motivy rasové perzekuce vůči rodině Colloredo-Mansfeldových. Dne 21. dubna 2016, po výslechu autora tohoto znaleckého posudku, znalce PhDr. Jana Borise Uhlíře, Ph.D., potvrdil krajský soud v Hradci Králové tento rozsudek, neboť žalobkyni se rasový motiv nepodařilo prokázat.[7] V březnu 2016 začal Krajský soud v Hradci Králové projednávat odvolání Kristiny Colloredo-Mansfeld proti tomuto rozhodnutí, které v dubnu 2016 skončilo zamítnutím odvolání.[8]

V prosinci 2016 uspěl Jerome Colloredo-Mansfeld u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku ve svém sporu s ČR o vydání mobiliáře zámku, když soud konstatoval, že... že české soudy porušily jeho práva na spravedlivé soudní řízení.

V únoru 2017 bylo rozhodnutím Nejvyššího soudu zamítnuto dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové proti verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové, který v roce 2016 potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou. Kristina Colloredo-Mansfeldová v květnu 2017 podala stížnost u Ústavního soudu ČR ve věci restituce nemovitého majetku na zámku v Opočně.[9]

U Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se Kristina Colloredo-Mansfeldová domáhala obnovy soudního řízení ve svém sporu. Poukázala přitom na to, že, že se jí v ČR nedostalo spravedlivého soudu podle článku 6 Evropské úmluvy o lidských právech. Evropský soud 11. ledna 2018 konstatoval, že tato stížnost není zjevně nepodložená. Ústavní soud ČR verdikt Evropské soudu přijal a je připraven, podle svého vyjádření obnovit řízení. Evropský soud pro lidská práva dále konstatoval, že rozhodnutí českých soudů se opírala o rozhodnutí československého ministerstva zemědělství z 30. dubna 1947, podle kterého byl zámek Opočno včetně mobiliáře prohlášen za státní majetek. Tento dokument ale nebyl zahrnut do seznamu důkazů a dědička se k němu nemohla vyjádřit. Ve svém verdiktu Evropský soud hodnotil procesní průběh řízení českých soudů a nerozhodoval o tom, jestli má ČR majetek vydat.[10]

Dispozice zámku a přestavby[editovat | editovat zdroj]

Pohled z obory

První zmínka o Opočnu pochází z roku 1068, předpokládalo se, že se v dané lokalitě nacházelo hradiště plnící obrannou funkci proti polským knížatům. Existenci hradiště potvrdil v roce 2010 archeologický výzkum. Kamenný gotický hrad byl na místě hradiště vybudován kolem roku 1330 rodem Drslaviců. Vzhled a dispozice tehdejšího hradu není známa. Významným zásahem (i když rozsah není znám) bylo vypálení a poboření Sirotky v roce 1425, přičemž částečná obnova proběhla pravděpodobně v letech 1480 až 1488. Pozůstatkem středověkého hradu je ve svahu vlně stojící okrouhlá studniční věž, jež doznala silných přestaveb v renesanci. Její původní funkce není jasná, předpokládalo se, že se jedná o studniční věž, ze které byl hrad zásobován vodou. Druhou možností byla její čistě obranná funkce. V každém případě tento fortifikační typ nemá u nás obdoby a i v evropském měřítku je velmi vzácný.[11] Její datování není dodnes zcela jasné.

Významných úprav doznal hrad za panství Trčků z Lípy. Již první majitel, Mikuláš mladší Trčka z Lípy prováděl stavební úpravy v rámci své snahy vybudovat reprezentativní a správní centrum zvětšujícího se panství. V přestavbách pokračoval Zdeněk Trčka z Lípy, který v letech 1517 až 1573 provedl řadu změn v goticko-renesančním stylu. Nejvýznamnější přestavby provedl Vilém Trčka z Lípy v letech 1560 až 1567, kdy hrad přebudoval na zámek, dostavěl příjezdové křídlo a část západního křídla s arkádami a fasády byly opatřeny sgrafitovou výzdobou. K přestavbě byl Vilém Trčka inspirován při své cestě do Itálie, kde se s renesancí jako stavebním stylem seznámil. Po přestavbě vybudoval další objekty v okolí zámku, zejména sakrálního a hospodářského rázu jako např. v roce 1567 výstavba kaple Nejsvětější Trojice a v ní trčkovská hrobka v renesančním stylu.

V roce 1635 došlo k přístavbě míčovny, která překlenula městský příkop. Požár v roce 1690 zničil horní patra včetně střechy. Následná radikální přestavba dokončila stavbu hlavní budovy ve vrcholně barokním stylu, kterou navrhl a vedl Giovanni Battista Alliprandi.

Část sbírky zbraní

K dalším významným stavebním úpravám došlo v letech 1858 až 1887, kdy byla odstraněna zeď uzavírající nádvoří a byl vybudován výhled na Orlické hory. Zároveň došlo k rekonstrukci arkád. Úpravu doznala i studniční bašta.

K dalším rekonstrukcím došlo v rozmezí let 1960 až 1990, kdy byly obnovovány fasády a restaurovány a reinstalovány zámecké sbírky. V 80. letech 20. století došlo k vytvoření tzv. Orientální zbrojnice. V letech 1993 až 2000 došlo k restaurování arkád a k opravám střech zámku. V současné době se samotná budova zámku skládá ze tří křídel, mezi nimiž se nachází vnitřní nádvoří. Čtvrté křídlo je nahrazeno terasou s výhledem na anglický park a Orlické hory.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

V letech 1905 až 1925 došlo k úpravám interiérů; v rokokovém a barokním stylu byl štukovou výzdobou vybaven reprezentační salón a v zámku byly umístěny i rodové sbírky obrazů, které sem byly převezeny z Prahy s díly českých, italských a holandských mistrů (nejstarším z této sbírky je tzv. Žerotínská deska z roku 1575), největší pozornost budí díla malířů tzv. neapolské školy.

Umístěna zde byla také etnografická sbírka předmětů z Afriky a Ameriky a dva sály byly upraveny pro sbírku zbraní, jednu z nejrozsáhlejších v České republice. Na opočenský zámek byla z Paříže převezena i tzv. francouzská knihovna čítající kolem 12 000 svazků a obsahující cenná bohemikální díla.

Kolowratsko-Colloredovská galerie a domnělý obraz Hieronyma Bosche[editovat | editovat zdroj]

V zámku je vystavena významná obrazová galerie, původem založená rodem Kolowratů (nejcennější je pozdně gotický portrét z doby kolem roku 1500) a desítky dalších obrazů pocházejí z období renesance až baroka. Obrazy byly katalogizovány a vystaveny roku 2013 v Národní galerii v Praze (katalog napsala Olga Kotková).

V roce 1993 zveřejnili restaurátoři Tomáš a Vlastimil Bergerovi hypotézu, že na opočenském zámku je ztracený obraz Hieronyma Bosche Dvanáctiletý Ježíš v chrámu. Své tvrzení opírali o výsledky reflektografického zkoumání, při kterém na obraze nalezli zamalovanou postavu. Následná analýza barev, umělecko-historický rozbor a především dendrochronologická analýza Boschovo autorství vyvrátily. Přestože nejde o originál, může to být kopie ztraceného originálu.[12]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Zámek Opočno [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-07]. Dostupné online. 
 2. Rychnovský soud povolil obnovu řízení v kauze zámku Opočno [online]. ČTK [cit. 2014-12-31]. Dostupné online. 
 3. Colloredo-Mansfeldová vrátila zámek v Opočně státu [online]. MAFRA a.s. [cit. 2011-12-06]. Dostupné online. 
 4. http://www.zamek-opocno.cz/o-zamku/historicke-udalosti-a-majitele/
 5. http://hradec.idnes.cz/restituce-zamku-opocno-znovu-u-soudu-d8i-/hradec-zpravy.aspx?c=A140318_143408_hradec-zpravy_kvi
 6. Rychnovský soud povolil obnovu řízení v kauze zámku Opočno [online]. ČTK [cit. 2014-12-31]. Dostupné online. 
 7. Zámek v Opočně patří státu. Soud zamítl odvolání dědičky původních majitelů [online]. Aktuálně.cz, 2016-04-21 [cit. 2016-04-21]. Dostupné online. 
 8. Zámek Opočno patří státu, Colloredo-Mansfeldová s odvoláním neuspěla [online]. MAFRA a. s. [cit. 2017-08-28]. Dostupné online. (česky) 
 9. Ústavní stížnost kvůli Opočnu: Rod byl rasově perzekvován, tvrdí Colloredo-Mansfeldová [online]. INCORP a.s. [cit. 2017-08-28]. Dostupné online. (česky) 
 10. Colloredo-Mansfeldová našla zastání ve Štrasburku. Její nároky na mobiliář v Opočně podpořil soud pro lidská práva [online]. Česká televiz [cit. 2018-01-11]. Dostupné online. (česky) 
 11. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-003-9. S. 401-402. 
 12. Opočenská kopie je důležitá pro poznání Bosche [online]. Borgis a.s. [cit. 2012-07-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-003-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]