Zámecký park (Opočno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
zámecký park v Opočnu
Pohled z parku na zámek
Pohled z parku na zámek
Lokalita Opočno, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Kód památky 37808/6-2351 (PkMISSezObr) (součást památky zámek Opočno)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámecký park v Opočně je park anglického typu nacházející se v katastru Opočna a rozkládající u opočenského zámku v údolí Zlatého potoka. Zřízen byl v roce 1816 Rudolfem Josefem Colloredo-Mansfeldem. Skládá se ze čtyři částí s různými klimatickými poměry. Část parku je součástí přírodní památky Opočno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Plocha, kde se park v současnosti nachází byla využívána již v období, kdy opočenský zámek a přilehlé panství vlastnil rod Trčků z Lípy. Prostor údolí Zlatého potoka původně patřil k oboře založené již v 16. století a nacházely se v něm spíše technické prostory, např. palírny či pastviny pro dobytek, v horní části potom tzv. kořenná zahrada či pícky pro destilaci léčivých vod, např. polejové, heřmánkové či levandulové. Od roku 1740 se zde nacházela zahrada, a to jak užitná, tak okrasná. Pěstovaly se zde meruňky či broskvoně, ve sklenících pak citrusoviny.

Kolem roku 1816 zahájil podle projektu J. Exnera tehdejší majitel panství Rudolf Josef Colloredo-Mansfeld přestavbu celého prostoru údolí, a to z francouzského parku na park anglického typu. V roce 1820 již byla přestavba dokončena. Další rozsáhlou úpravou park prošel v roce 1868.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Pohled na letohrádek v horní části parku

Park se dělí na dvě základní části: horní část a dolní část oddělené nadmořskou výškou. Tyto dvě části se poté dělí na čtyři části s odlišnými klimatickými podmínkami:

  • horní, rovinatá část v okolí letohrádku, vhodná pro exotické dřeviny
  • jižní svah s teplým, slunným mikroklimatem
  • severní, stinný svah s chladnějším a vlhčím mikroklimatem
  • dno údolí ovlivněné vodní hladinou rybníků napájených Zlatým potokem

Horní a dolní část je propojena několika cestami.

Rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Na konci 19. století se v parku nacházelo 350 taxonů dřevin, v roce 1984 zde bylo napočítáno 40 taxonů jehličnanů a 120 listnáčů.

Horní část[editovat | editovat zdroj]

V horní části parku se nachází mikroklima vhodné zejména pro pěstování dřevin. Půda je dlouhodobě zahradnicky obdělávaná a porost je částečně chráněn před městskou zástavbou. Nachází se zde např. líska turecká, smrk východní, platan javorolistý, liliovník tulipánokvětý, jinan dvoulaločný, zerav japonský a další, z rostlin např. japonské sasanky.

Jižní svah[editovat | editovat zdroj]

Jižní svah, navazující na zámecký komplex je pozvolný a díky slunnému mikroklimatu se zde daří javorům, jasanům, bukům, dubům a jírovcům, z křovin je to svída, z bylin dymnivka, plicník, zapalice či tulipán lesní.

Zbytky opukových skal na jižní straně

Severní svah[editovat | editovat zdroj]

Na severním svahu se nachází zbytky tzv. suťového lesa. Díky chladnějšímu a vlhčímu mikroklimatu se zde daří modřínům, tisům, smrkům, habrům a v horní části (tzv. starý park) přiléhající k oboře rostou kaštany. Opukové skály jsou pokryté kapradinami a mechem, daří se zde břečťanu.

Údolní část[editovat | editovat zdroj]

Údolní části dominuje vodní hladina. Díky vlhkosti a tepelné inverzi se zde daří např. metasekvojím.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Altán v japonském stylu

Horní části dominuje renesančně - empírová stavba letohrádku. Další dominantu tvoří empírový palmový skleník z roku 1820 sloužící stále svému účelu. Ve spodní části se nachází altán v japonském stylu, mostky a několik vyhlídek.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Údolím parku protéká ze západu na východ Zlatý potok napájený z rybníku Broumar. V parku Zlatý potok napájí dva rybníky, nacházejí se zde tři malé vodopády.

Vodopád v parku

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je zámecký park volně přístupný s výjimkou zimního období, kdy je spodní část parku z bezpečnostních důvodů uzavřena. Do horní části se dá vstoupit dvěma vchody (jeden je ale trvale uzavřen), do dolní části jsou vstupy ze zámku a z městské části Švamberk. Částečný přístup je možný i technickým vstupem. Park je prohlášen přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]