Franky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Území dnešních Frank (modrě). Čárkovanou čarou je vyznačena hranice rozšíření východofranckých (ostfränkisch) dialektů, tečkovanou čarou i včetně přechodových dialektů
Mapa dnešních tří správních celků Frank v rámci Bavorska

Franky (německy Franken, anglicky Franconia) jsou historické a jazykové území v Německu, nacházející se povodí řeky Mohanu a dříve také středního Rýna. Toto území dnes patří z velké části ke spolkové zemi Bavorsko, jejíž součástí je ve formě tří správních celků: Dolní Franky, Horní Franky a Střední Franky. Největšími městy ve Francích jsou Norimberk a Würzburg. Na území Frank se dnes mluví (východo)franckými dialekty němčiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V raném středověku byly obývány germánskými kmeny Franků a staly se součástí Franské říše. Po jejím rozdělení smlouvou ve Verdunu připadlo toto území východofranské říši a postupně se konstituovalo jako tzv. kmenové vévodství. Po vymření zdejší dynastie Karlovců v roce 911 si východofranští velmoži vybrali za svého krále franského vévodu Konráda I. (vládl do roku 918). Za vlády Otonů Franky jako kmenové vévodství zanikly. Roku 1168 bylo Francké vévodství uděleno císařem Fridrichem I. Würzburskému biskupství. Usnesením Vídeňského kongresu v letech 18141815 připadla většina franckého území Bavorsku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]