Franky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Území dnešních Frank (modrě). Čárkovanou čarou je vyznačena hranice rozšíření východofranckých (ostfränkisch) dialektů, tečkovanou čarou i včetně přechodových dialektů.
Mapa dnešních tří správních celků Frank v rámci Bavorska.

Franky (německy Franken, anglicky Franconia) jsou historické a jazykové území v Německu, nacházející se povodí řeky Mohanu a dříve také středního Rýna. Toto území dnes patří z velké části ke spolkové zemi Bavorsko, jejíž součástí je ve formě tří správních celků: Dolní Franky, Horní Franky a Střední Franky. Největšími městy ve Frankách jsou Norimberk a Würzburg. Na území Frank se dnes mluví (východo)franckými dialekty němčiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V raném středověku byly obývány germánskými kmeny Franků a staly se součástí franské říše. Po jejím rozdělení smlouvou ve Verdunu připadlo toto území východofranské říši a postupně se konstituovalo jako tzv. kmenové vévodství. Po vymření zdejší dynastie Karlovců v roce 911 si východofranští velmoži vybrali za svého krále franského vévodu Konráda I. (vládl do roku 918). Za vlády Otonů Franky jako kmenové vévodství zanikly. Usnesením Vídeňského kongresu v letech 18141815 připadla většina franckého území Bavorsku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]