Alois Alzheimer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Alzheimer
Alois Alzheimer 003.jpg
Narození14. června 1864
Marktbreit
Úmrtí19. prosince 1915 (ve věku 51 let)
Vratislav
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníHauptfriedhof Frankfurt
Alma materJuliova-Maxmiliánova univerzita ve Würzburku
Univerzita Tübingen
Humboldtova univerzita
Povolánípsychiatr, neuropatolog, neurovědec, vysokoškolský učitel, neurolog a lékař
ZaměstnavateléVratislavská univerzita
Mnichovská univerzita
PodpisAlois Alzheimer – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Alzheimer nebo Aloysius Alzheimer (14. června 1864 Marktbreit, Bavorské království19. prosince 1915 Breslau, Pruské království) byl německý psychiatr a neuropatolog,[1] spolupracovník Emila Kraepelina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství notáře Eduarda Alzheimera a jeho manželky Barbary Terezie, rozené Buschové, která byla sestrou jeho první manželky Evy Marie, zemřelé v roce 1862. Navštěvoval základní školu v Marktbreitu a humanitní část gymnázia v ​​Aschaffenburgu. Dále studoval medicínu na univerzitě ve Würzburgu, se studijním pobytem na univerzitě v Tübingenu. V roce 1884 narukoval do vojenského sboru Franky Würzburg. Disertační práci obhájil na Anatomickém institutu ve Würzburku v roce 1887, pod vedením Alberta von Koellikera. Zabýval se v ní histologií ušních žláz. V roce 1888 ukončil studium a získal licenci k výkonu lékařské praxe. Nastoupil jako asistent psychiatra ve Frankfurtu nad Mohanem. Roku 1902 se stal asistentem psychiatra Emila Kraepelina na univerzitní psychiatrické klinice v Heidelbergu a v roce 1903 ho následoval do Mnichova. Jeho posledním působištěm se stala univerzitní klinika ve Vratislavi.

Zemřel na srdeční selhání ve věku 51 let.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Rodný dům v Marktbreitu

Alois Alzheimer jako první[2] v roce 1907 popsal symptomy onemocnění dementia praecox, kterou Emil Kraepelin později nazval Alzheimerovou chorobou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alois Alzheimer . DAlzG. www.deutsche-alzheimer.de [online]. [cit. 2016-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-11-12. 
  2. TURKINGTON, Carol; HARRIS, Joseph. The Encyclopedia of the Brain and Brain Disorders. [s.l.]: Infobase Publishing 449 s. Dostupné online. ISBN 9781438127033. (anglicky) Google-Books-ID: 6hbKkynRxPYC. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]