Alois Alzheimer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alois Alzheimer
Narození14. června 1864
Marktbreit
Úmrtí19. prosince 1915 (ve věku 51 let)
Vratislav
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníStarý židovský hřbitov ve Frankfurtu
Alma materJuliova-Maxmiliánova univerzita ve Würzburku
Univerzita Tübingen
Humboldtova univerzita
Povolánípsychiatr, neuropatolog, neurovědec, vysokoškolský učitel, neurolog a lékař
ZaměstnavateléVratislavská univerzita
Mnichovská univerzita
PodpisAlois Alzheimer – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alois Alzheimer nebo Aloysius Alzheimer (14. června 1864 Marktbreit, Bavorské království19. prosince 1915 Breslau, Pruské království) byl německý psychiatr a neuropatolog,[1] spolupracovník Emila Kraepelina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství notáře Eduarda Alzheimera a jeho manželky Barbary Terezie, rozené Buschové, která byla sestrou jeho první manželky Evy Marie, zemřelé v roce 1862. Navštěvoval základní školu v Marktbreitu a humanitní část gymnázia v ​​Aschaffenburgu. Dále studoval medicínu na univerzitě ve Würzburgu, se studijním pobytem na univerzitě v Tübingenu. V roce 1884 narukoval do vojenského sboru Franky Würzburg. Disertační práci obhájil na Anatomickém institutu ve Würzburku v roce 1887, pod vedením Alberta von Koellikera. Zabýval se v ní histologií ušních žláz. V roce 1888 ukončil studium a získal licenci k výkonu lékařské praxe. Nastoupil jako asistent psychiatra ve Frankfurtu nad Mohanem. Roku 1902 se stal asistentem psychiatra Emila Kraepelina na univerzitní psychiatrické klinice v Heidelbergu a v roce 1903 ho následoval do Mnichova. Jeho posledním působištěm se stala univerzitní klinika ve Vratislavi.

Zemřel na srdeční selhání ve věku 51 let.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Rodný dům v Marktbreitu

Alois Alzheimer jako první[2] v roce 1907 popsal symptomy onemocnění dementia praecox, kterou Emil Kraepelin později nazval Alzheimerovou chorobou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alois Alzheimer . DAlzG. www.deutsche-alzheimer.de [online]. [cit. 2016-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-11-12. 
  2. TURKINGTON, Carol; HARRIS, Joseph. The Encyclopedia of the Brain and Brain Disorders. [s.l.]: Infobase Publishing 449 s. Dostupné online. ISBN 9781438127033. (anglicky) Google-Books-ID: 6hbKkynRxPYC. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]