Franská Alba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franská Alba
Fränkische Alb

Franská Alba

Nejvyšší bod Hesselberg (689 m n. m.)

Nadřazená jednotka Středoněmecká vysočina
Sousední
jednotky
Schwäbische Alb, Schwäbisches Keuperland, Fränkisches Keuperland, Oberpfälzisch-Obermainisches Hügelland, Oberpfälzisch-Bayerischer Wald, Unterbayerisches Hügelland und Isar-Inn-Schotterplatten, Donau-Iller-Lech-Platte
Podřazené
jednotky
Nördliche Frankenalb, Mittlere Frankenalb, Südliche Frankenalb

Světadíl Evropa
Stát Německo Německo
Horniny vápenec
Povodí Dunaj
Souřadnice 49°1′12″ s. š., 10°45′36″ v. d.

Franská Alba někdy také Franská Jura (německy Fränkische Alb nebo Frankenalb), hovorově (zejména horolezci) běžně nazývaná Frankenjura, je pohoří v jižním Německu. Rozkládá se mezi Mohanem a Dunajem, na jihozápadě sousedí se Švábskou Albou, na jihovýchodě s Bavorským lesem. Jedná se o středohoří dosahující nadmořské výšky nejčastěji 400–600 m, jeho nejvyšším bodem je vrchol Hesselberg (689 m).

Členění[editovat | editovat zdroj]

německém členění má Fränkische Alb číslo D61, resp. podle starého systému 08. Podle staršího systému Emila Meynena se oblast dělí takto:

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Franská Alba je budována vodorovně uloženými jurskými vápenci, které jsou částečně překryty křídovými usazeninami. Nachází se tu několik vápencových lomů. V severní části (v blízkosti Norimberka) je povrch značně členitý, proto se tato oblast označuje Franské Švýcarsko. Dalšími celky náležícími do systému jsou Hersbruckská Alba a Přírodní park Altmühltal. Délka protáhlého pohoří orientovaného S-J činí 190 kilometrů.

Vzhledem ke geologickým podobnostem byl v 19. století prosazován názor, že Franská Alba, Švábská Alba, Švýcarská a Francouzská Jura tvoří jediné pohoří; toto pojetí se ale neujalo a dnes se s ním setkáváme jen zřídka. Všechny tyto horské celky jsou sice tvořené z větší části usazeninami z mělkého tropického moře z období jury, ale zatímco v případě Franské a Švábské Alby (a menších přilehlých území ve Švýcarsku) jsou to jen rozlámané a vyzvednuté tabule, podstatná část Jury je ukázkově zvrásněná alpinským vrásněním. Obě Alby tedy patří do Jihoněmecké stupňoviny (Süddeutsches Schichtstufenland), zatímco Jura se už řadí k Alpám.[1]

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Vede tudy kanál Mohan - Dunaj (Main-Donau-Kanal). Významnějšími řekami jsou na severu Pegnitz, Rednitz a Regnitz, na jihu Altmühl.

Ochrana území[editovat | editovat zdroj]

Jižní část Franské Alby severně od města Ingolstadt je chráněna jako Naturpark Altmühltal, v severní části Franské Alby mezi městy Bayreuth, Bamberg a Erlangen se nachází Naturpark Fränkische Schweiz-Veldensteiner Forst.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav Král: Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 1999. ISBN 80-200-0684-2 Str. 131.