Franská Alba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franská Alba
Fränkische Alb
Franská Alba, údolí Trockental
Franská Alba

Nejvyšší bod 689 m n. m. (Hesselberg)

Nadřazená jednotka Středoněmecká vysočina
Sousední
jednotky
Schwäbische Alb, Schwäbisches Keuperland, Fränkisches Keuperland, Oberpfälzisch-Obermainisches Hügelland, Oberpfälzisch-Bayerischer Wald, Unterbayerisches Hügelland und Isar-Inn-Schotterplatten, Donau-Iller-Lech-Platte
Podřazené
jednotky
Nördliche Frankenalb, Mittlere Frankenalb, Südliche Frankenalb

Světadíl Evropa
Stát Německo Německo
Horniny vápenec
Povodí Dunaj
Souřadnice

Franská Alba někdy také Franská Jura (německy Fränkische Alb nebo Frankenalb), hovorově (zejména horolezci) běžně nazývaná Frankenjura, je pohoří v jižním Německu. Rozkládá se mezi Mohanem a Dunajem, na jihozápadě sousedí se Švábskou Albou, na jihovýchodě s Bavorským lesem. Jedná se o středohoří dosahující nadmořské výšky nejčastěji 400–600 m, jeho nejvyšším bodem je vrchol Hesselberg (689 m).

Členění[editovat | editovat zdroj]

německém členění má Fränkische Alb číslo D61, resp. podle starého systému 08. Podle staršího systému Emila Meynena se oblast dělí takto:

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Franská Alba je budována vodorovně uloženými jurskými vápenci, které jsou částečně překryty křídovými usazeninami. Nachází se tu několik vápencových lomů. V severní části (v blízkosti Norimberka) je povrch značně členitý, proto se tato oblast označuje Franské Švýcarsko. Dalšími celky náležícími do systému jsou Hersbruckská Alba a Přírodní park Altmühltal. Délka protáhlého pohoří orientovaného S-J činí 190 kilometrů.

Vzhledem ke geologickým podobnostem byl v 19. století prosazován názor, že Franská Alba, Švábská Alba, Švýcarská a Francouzská Jura tvoří jediné pohoří; toto pojetí se ale neujalo a dnes se s ním setkáváme jen zřídka. Všechny tyto horské celky jsou sice tvořené z větší části usazeninami z mělkého tropického moře z období jury, ale zatímco v případě Franské a Švábské Alby (a menších přilehlých území ve Švýcarsku) jsou to jen rozlámané a vyzvednuté tabule, podstatná část Jury je ukázkově zvrásněná alpinským vrásněním. Obě Alby tedy patří do Jihoněmecké stupňoviny (Süddeutsches Schichtstufenland), zatímco Jura se už řadí k Alpám.[1]

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Vede tudy kanál Mohan - Dunaj (Main-Donau-Kanal). Významnějšími řekami jsou na severu Pegnitz, Rednitz a Regnitz, na jihu Altmühl.

Ochrana území[editovat | editovat zdroj]

Jižní část Franské Alby severně od města Ingolstadt je chráněna jako Naturpark Altmühltal, v severní části Franské Alby mezi městy Bayreuth, Bamberg a Erlangen se nachází Naturpark Fränkische Schweiz-Veldensteiner Forst.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav Král: Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 1999. ISBN 80-200-0684-2 Str. 131.