Chewbacca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Postava Chewbaccy (Žvejkala) na Star Wars conu

Chewbacca (česky také Žvejkal) je postava z filmové ságy Star Wars. Vystupuje v epizodách III, IV, V ,VI, VII a VIII. Jedná se o Wookieeho, majícího podobu vysokého chlupatého humanoida.

Úloha v příběhu StarWars[editovat | editovat zdroj]

Chewbacca pochází z domovské planety WookieeůKashyyyku. Odsud byl odvlečen Imperiálními otrokáři a posléze zachráněn Hanem Solem a tak se stal jeho nejlepším přítelem a současně druhým pilotem na Hanově lodi – Millennium Falconu. Stejně jako všichni Wookieeové i Chewie je neuvěřitelně loajální k těm, které nazývá přáteli a často riskuje vlastní život v jejich zájmu. Rozumí normálnímu jazyku, avšak je schopen hovořit pouze skřeky, kterým na druhou stranu rozumí Han – a ten jimi zase neumí mluvit. Je velmi vysoký, svalnatý a celý pokrytý chundelatou kožešinou. Chewbaccovým jediným oděvem je pás, který nosí přes levé rameno a který drží vak obsahující střelivo do jeho oblíbené zbraně – kuše, jinak nazývané bowcaster.

Protože je Chewbacca vynikajici mechanik, často provádí opravy na Millennium Falconu. Je však také výborný pilot a obávaný válečník. Již mnohokrát pomohl k porážce Impéria. Spolupilotoval Hanovu loď v průběhu první bitvy o Hvězdu smrti. Když byl Han zmrazen v karbonitu, Chewie sehrál významnou roli při jeho záchraně. Byl také členem úderného týmu, kterému se podařilo vyřadit z provozu štítový generátor na Endoru, což vedlo ke zničení druhé Hvězdy Smrti a porážce Impéria. Když na ně v Epizodě III kloni zaútočili, přežil jen on a wookieeský vůdce Tarfful; zbytek zemřel v bitvě o Kashyyk. Tomu poté pomohli uprchnout z Kashyyyku.

V původním rozšířeném universu (dnes Legends) Chewie zemřel na planetě Sernpidal na začátku války s Yuuzhan Vongy, kam přiletěl s Hanem a Anakinem pomoci s evakuací uprchlíků. Těsně předtím zachránil Anakinovi život; ten si jeho smrt nikdy neodpustil. Na Chewbaccu, který na planetě musel zůstat, aby Han s Anakinem mohli uprchlíky evakuovat, spadl měsíc.

Zatím i po osmém dílu nikomu není známo o Chewího smrti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]