Šin'ičiró Tomonaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šin'ičiró Tomonaga
Tomonaga.jpg
Narození 31. března 1906
Tokio
Úmrtí 8. července 1979 (ve věku 73 let)
Tokio
Příčina úmrtí head and neck cancer
Alma mater Kjótská univerzita
Zaměstnavatelé Tokyo University of Education
Lipská univerzita
Ocenění Cena Asahi (1946)
Bunka Koroša (1952)
Řád kultury (1952)
Lomonosovova zlatá medaile (1963)
Nobelova cena za fyziku (1965)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šin'ičiró Tomonaga či Sin-Itiro Tomonaga (japonsky: 朝永 振一郎 Tomonaga Šin'ičiró; 31. března 1906, Tokio, Japonsko8. července 1979, Tokio) byl japonský vědec, jedna z nejdůležitějších osobností teoretické fyziky, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 1965 za práce v oblasti kvantové elektrodynamiky. Nobelovu cenu získal spolu s Julianem Schwingerem a Richardem Feynmanem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Šin'ičiró Tomonaga se narodil 3. října v Tokiu a už na základní škole ho bavila a výborně mu šla matematika a fyzika. Tomonaga studoval na téže univerzitě, kde učil i jeho otec, který byl profesorem filosofie na císařské univerzitě v Kjótu. Studoval zde i se svým věrným přítelem Jukawou (湯川 秀樹) a po skončení studia zde i přednášel. V letech 19371939 studoval jadernou fyziku na studijním pobytu na univerzitě v Lipsku; studoval též kvantovou teorii pole u Heisenberga. Po návratu do vlasti se stal profesorem na univerzitě v Tokiu, kde začal vést skupinu specializovaných badatelů v teoretické fyzice.

Svoji pozornost věnoval Tomonaga některým teoretickým problémům jaderné fyziky. Již v doktorské práci se zabýval otázkou vnitřního tření a tepelné vodivosti jaderných materiálů. Ve svých pozdějších letech se převážně věnoval mezonové teorii a studiu struktury mezonových polí kolem nukleonů. V roce 1942 předložil formulaci konvergence v kvantové teorii pole a teprve až v období druhé světové války vytvořil vlastní teorii mikrovlnného systému. Objevil přeměnu elektronů na magnetrony a rozvíjel i jednotnou teorii systémů, které se skládají z vodivých vln a dutinových rezonátorů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]