Polednice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Soubor:Briefmarke Sorbische Sagen - Mittagsfrau und Nochtenerin Crop.jpg
Polednice Lužičtí Srbové

Polednice je fiktivní ženská postava (démonické strašidlo) pocházející z české lidové slovesnosti, údajně strašící děti přesně v pravé poledne.[1] Jako taková je známa především díky básnické sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena, z níž pochází i stejnojmenná báseň Polednice.

Podobnou bytostí je klekánice, která prý unáší děti, které se potulují venku i po odzvonění večerního klekání. Klekánice prý bydlí na starých věžích a zvonicích. Polednice i klekánice zřejmě souvisejí s vílami. Jde vlastně o zlé čarodějné víly. Tématu klekánice se zabývá i kniha od Pavlíny Brzákové nazvaná Helinka a klekánice. Klekánice je smyšlená bytost, připomínající starou bábu, kterou se strašily v minulosti malé děti, aby nezůstávaly venku po klekání. Její podoba vychází ze starých bab, kleté se sbíhaly do kostela k večerní modlitbě, když navečer zaslechly zvon, tzv. "klekání". Název odvozen od toho, že zvon vyzýval k pokleknutí při modlitbě.

Fenoménu Polednice v slovanském bájesloví věnoval svoji disertační práci známý francouzský etnolog a antropolog Roger Caillois, který ve 30. letech 20. století strávil nějaký čas i v Československu studiem tohoto tématu.

Odraz v kultuře

Literární zpracování

Polednice je v dnešní době známá především díky básni Karla Jaromíra Erbena Polednice z jeho sbírky Kytice.

Divadelní postava

Vyskytuje se i v komedialní divadelní hře Divadla Semafor Jiřího Suchého Kytice, kde ji hrál Josef Dvořák. Postavou Polednice je také inspirován stejnojmenný film (2016) režiséra Jiřího Sádka.

Literatura

Externí odkazy

  1. Slovanské nadpřirozené bytosti. svetovanabozenstvi.cz [online]. [cit. 2018-09-24]. Dostupné online.