Polednice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Polednice je fiktivní ženská postava (démonické strašidlo) pocházející z české lidové slovesnosti, údajně strašící děti přesně v pravé poledne. Jako taková je známa především díky básnické sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena, z níž pochází i stejnojmenná báseň Polednice.

Podobnou bytostí je klekánice, která prý unáší děti, které se potulují venku i po odzvonění večerního klekání. Klekánice prý bydlí na starých věžích a zvonicích. Polednice i klekánice zřejmě souvisejí s vílami. Jde vlastně o zlé čarodějné víly.

Fenoménu Polednice v slovanském bájesloví věnoval svoji disertační práci známý francouzský etnolog a antropolog Roger Caillois, který ve 30. letech 20. století strávil nějaký čas i v Československu studiem tohoto tématu.

Literární zpracování[editovat | editovat zdroj]

Polednice je v dnešní době známá především díky básni Karla Jaromíra Erbena Polednice z jeho sbírky Kytice.

Divadelní postava[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se i v komedialní divadelní hře Divadla Semafor Jiřího Suchého Kytice, kde ji hrál Josef Dvořák. Postavou Polednice je také inspirován chystaný stejnojmenný film (2016) režiséra Jiřího Sádka.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Matka vaří oběd a muž je v práci. Mají malé dítě, které pořád zlobí. Matka nestíhá a aby dítě postrašila, zavolá Polednici. Ta to zaslechne a jde k domu. Otevře dveře a žena je tak vystrašená, že tiskne k sobě dítě tak moc, až ho udusí. Polednice odejde. Muž se vrátí z práce a když vidí mrtvé dítě, sklesle sedí s matkou na lavici.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Martin Stejskal, Labyrintem míst klatých, Eminent, Praha 2011, str. 60.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]