Milan Zelený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
prof.[p 1] Ing. Milan Zelený, M.S., Ph.D.
Portrét Milana Zeleného
Portrét Milana Zeleného
Narození 22. ledna 1942 (72 let)
Klucké Chvalovice, Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Alma mater Vysoká škola ekonomická v Praze
University of Rochester
Pracoviště Fordham University
Obor ekonomie
Občanství:
USA USA
Česko ČR

Milan Zelený (* 22. ledna 1942, Klucké Chvalovice) je česko-americký ekonom, který se zabývá zejména obory produktivity práce, teorie řízení, podnikové ekonomiky a multikriteriálního rozhodování. Patří k nejcitovanějším českým ekonomům, je autorem řady odborných publikací a působí na několika zahraničních vysokých školách. V roce 2012 se často veřejně diskutovalo o jeho kandidatuře na prezidenta České republiky. Prezidentské volby se nakonec rozhodl nezúčastnit.[3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Milan Zelený jako dítě

Pochází z literární rodiny Václava a Vladivoje Zelených. Narodil se v roce 1942 v obci Klucké Chvalovice ve východních Čechách a vyrůstal v českobratrském prostředí na vesnici. Jeho otec, Josef Zelený, byl ve 30. a 40. letech jedním z prvních českých organizačních poradců.[2] Po Únorovém převratu se jeho otec stal horníkem v Kladně a jeho strýc pracoval v uranových dolech v Jáchymově.[2]

Milan Zelený v roce 2005 (foto: Gunter Bartoš)

Studoval na žižkovském gymnáziu, pak v letech 1959–1964 na pražské Vysoké škole ekonomické.[2] Následně vykonal v Praze základní vojenskou službu a krátce působil v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd.[2]

V roce 1967 odešel z Československa na studijní pobyt na americkou University of Rochester, odkud se již nevrátil.[2] O rok později byl vyzván k návratu do vlasti a vyloučen z akademie věd,[2] nicméně výzvu neuposlechl, na rochesterské univerzitě získal titul Ph.D. v oblastech operačního výzkumu a podnikové ekonomiky a přijal americké občanství.[2] V roce 1970 získal titul M.Sc.[2] v oblasti teorie řízení. Studoval u amerického statistika W. E. Deminga.

Kvůli jeho emigraci byly jeho publikace v tehdejším Československu zakázány.[2] Po sametové revoluci byl v České republice považován za cizince a musel se proto pravidelně hlásit u cizinecké policie.[2] Jeho americká profesura na domovské Fordham University, která mu byla doživotně udělena[4], není v českém vzdělávacím systému uznávána.[2] V pozici profesora působí na pěti zahraničních univerzitách, z toho na dvou doživotně. Je akademickým proděkanem a profesorem na Xidian University v Xi'an. Zároveň učí v MBA programu na Peking University v Pekingu[5]. Spolupracuje též s čínskou Akademií věd v oblastech řízení znalostí.[6]

Žije v americkém Tenafly ve státě New Jersey a má syna Maximiliána.[2]

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1967 se podílel na analýze kritické cesty. V roce 1972 inicioval výzkum vícekriteriálního rozhodování. Později se věnoval oblasti managementu znalostí a v roce 1987 vydal první publikaci v tomto oboru. K dalším oblastem jeho výzkumu patří například Baťova soustava řízení, analýza portfólia, analýza rizik, měření spotřebitelských postojů, lidská intuice, kreativita a úsudek, simulační modely biologické organizace, autopoiesis, umělý život, osmotické útvary a syntetická biologie, spontánní společenské organizace nebo programování prostřednictvím jazyků GPSS, APL, Fortran a BASIC.

K oblastem, jimiž se zabývá v současnosti, patří například ekonomika, obchod, systémové vědy nebo sociálně-biologické autopoiézy. Věnuje se rovněž poradenství a koučování.

Pedagogická činnost[editovat | editovat zdroj]

Milan Zelený se studenty na Fu Jen University (2006)

V letech 1971–1982 působil jako vysokoškolský učitel na několika univerzitách, a to Univerzitě Jižní Kalifornie (1971–1972), Columbia University (1972–1979), kodaňské Copenhagen School of Economics (1979–1980) a na bruselském European Institute for Advanced Studies in Management (1980–1981).

Od roku 1982 zastává na americké Fordham University křeslo „Professor of Management Systems“.[1]

Byl akademickým proděkanem a učitelem na Univerzitě Xidian v Xi’an v Číně. V roce 2006 působil jako hostující učitel na Univerzitě Fu Jen v Tchaj-pej, v roce 2007 na Indian Institute of Technology v Kanpuru a v letech 2009–2010 na IBMEC v Riu de Janeiru. Po mnoho let byl hostujícím učitelem například na Fakultě architektury Univerzity v Neapoli.[7] nebo české Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.[8]

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Je autorem více než šesti set odborných publikací, studií a knih z různých oblastí ekonomie, managementu nebo kybernetiky. Uveřejnil rovněž literární eseje a několik politických recenzí. Do češtiny byly přeloženy například knihy Cesty k úspěchu, Neučte se z vlastních chyb, Hledání vlastní cesty, Všechno bude jinak, nebo To vám byl divný svět.

Působil jako hlavní editor časopisu Human Systems Management a v současnosti je jeho šéfredaktorem. Dále je členem redakční rady množství odborných ekonomických periodik.

Je nejcitovanějším českým ekonomem podle Hirschova indexu.[9]

Poradenská činnost[editovat | editovat zdroj]

Poradce zahraničních vlád USA, Japonska a řady dalších

Milan Zelený je odborným konzultantem mnoha podniků, institucí a zahraničních vlád (USA, Japonsko, Belgie a řady dalších).[10][11]

Konzultant podniků[editovat | editovat zdroj]

Aktivní konzultant mnoha amerických podniků: Arthur D. Little, Nynex, Rockwell Int., RCA, Mackenzie & Co., a dalších.

Veřejný život[editovat | editovat zdroj]

Postoje a smýšlení[editovat | editovat zdroj]

Milan Zelený je politicky neangažovaný nestraník, zastánce eticky funkčních svobodných trhů, znalostní ekonomiky (knowledge economics), vnitropodnikové a národohospodářské demokracie, zaměstnanecké autonomie a zaměstnanecko-manažerského spoluvlastnictví Baťova typu.

Je skeptik ve směru socialistického, státního a veřejně-masového vlastnictví výrobních prostředků, i přes častý pobyt v ČR, kde je advokátem nového národního kapitalismu. Myšlenkově a filozoficky mu je v oblasti podnikového řízení nejbližší Soustava řízení Baťa.[12]

Spor s Václavem Klausem[editovat | editovat zdroj]

Nekompromisní kritikou hospodářských reforem a zcela odlišnými politickými názory se v roce 1990 dostal Milan Zelený do sporu[13] s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem. Milan Zelený v roce 1991 svůj boj proti nesmyslným a poškozujícím reformám Václava Klause popsal v knize Ještě je čas, aneb Obávám se o osud této země.[14]

Prezidentské volby[editovat | editovat zdroj]

V období prezidentských voleb v roce 2012 se často veřejně diskutovalo o kandidatuře Milana Zeleného na prezidenta České republiky. Milan Zelený spatřoval v historicky první přímé prezidentské volbě nové možnosti a příležitosti občanů ČR (blog: Přímá volba prezidenta: Promarníme příležitost?[15]). Prezidentské volby se nakonec rozhodl nezúčastnit.

Nadace[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2014 ohlásil Milan Zelený v rozhovoru pro časopis Reflex úmysl založit nadaci.[16] Nadace bude zřízena za účelem dosahování obecně prospěšných cílů v oblasti rozvoje relokalizované společnosti ve smyslu národního, regionálního, místního vlastnictví, rozhodování, autonomie a soběstačnosti s cílem zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků (podnikatelských aktivit - projektů, činností a znalostí), které se již nyní hlásí k myšlence a spoluvytváří relokalizovanou společnost. Nadace pro rozvoj relokalizované společnosti bude působit nejenom v České republice, ale i ve světovém měřítku.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Životní krédo[editovat | editovat zdroj]

Milan Zelený za velkou louží
Tvorba bohatství nesmí být předmětem politiky a ideologie; pouze přerozdělování bohatství patří do sféry politiky.

[17][18]

Nezáleží na tom, co říkáte, ale jen na tom, co děláte: to pomáhá všem, kteří chtějí pochopit svět, přizpůsobit se, nalézt sebedůvěru a prorazit novou, svoji cestu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Má profesuru na Fordhamově univerzitě v New Yorku,[1] která mu nebyla v ČR uznána.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Prof. Milan Zeleny [online]. Fordham University, [cit. 2013-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c d e f g h i j k l m MAREK, Jiří. Transformace podnikání a konkurenční faktory budoucnosti. MM Průmyslové spektrum. 2012, čís. 9, s. 171. Dostupné online.  
 3. http://www.denik.cz/z_domova/o-prezidentsky-urad-se-bude-uchazet-nejmene-devet-kandidatu-20121104.html
 4. http://www.impuls.cz/clanky/2009/06/milan-zeleny-profesor-ekonomie/
 5. http://modernirizeni.ihned.cz/c1-15998720-videl-jsem-budoucnost-ciny
 6. http://english.cas.cn/Ne/CN/200909/t20090923_40811.shtml
 7. The wealth of the City [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Komunistům roste chuť, Remek zváží kandidaturu na prezidenta [online]. Lidové noviny, 2012-10-15, [cit. 2013-11-12]. Dostupné online.  
 9. MACHÁČEK, Martin; KOLCUNOVÁ, Eva. Hirschovo číslo a žebříčky českých ekonomů. Politická ekonomie. 2008, čís. 2, s. 229-241. Dostupné online. ISSN 0032-3233.  
 10. [1]
 11. [2]
 12. http://milanzeleny.com/cs-CZ/stranky/1/-/1/18/profil#Orientace
 13. http://milanzeleny.com/cs-CZ//stranky/1/-/0/110/nezit-ve-lzi
 14. http://milanzeleny.com/cs-CZ//stranky/1/-/0/93/jest-je-cas-aneb-obavam-se-o-osu
 15. Http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=17144
 16. http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/56575/profesor-zeleny-dilema-evropske-unie-se-vyresi-jejim-rozpadem.html
 17. http://www.mmspektrum.com/clanek/transformace-podnikani-a-konkurencni-faktory-budoucnosti.html
 18. http://www.milanzeleny.com/?show=profile&lang=cz

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : III. díl : Q-Ž. Praha ; Litomyšl : Paseka ; Petr Meissner, 1999. 587 s. ISBN 80-7185-247-3. S. 556-557.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]