Bytom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Panorama náměstí v Bytomi
Panorama náměstí v Bytomi

Šablona:Infobox sídla světa

Bytom (německy Beuthen, latinsky Bithomia, Bethania, slezsky Bytůń nebo Bytům) je průmyslové město na jihu Polska, které má 184 765 obyvatel (2008).[1] Od roku 1999 je součástí Slezského vojvodství, přičemž dříve bylo součástí Katovického vojvodství (1975-1998).

Historie

Náměstí v Bytomi okolo roku 1910

Jde o jedno z nejstarších měst v Horním Slezsku, které dříve bylo známo jako Bitom (1136) a od roku 1440 jako Beuthen. V roce 1254 město obdrželo městská práva jako významné město na strategické obchodní křižovatce. V roce 1259 město zažilo nájezdy Mongolů. Poté se město stalo součástí Království Českého jako Bytomsko, avšak po příchodu německých kolonizátorů bylo obyvatelstvo germanizováno. V roce 1526 přešlo město spolu s českou korunou pod nadvládu Habsburků, což ještě více upevnilo vliv německého jazyka. Město se v roce 1742 stalo součástí Pruského království a v roce 1871 částí Německého císařství. Během 19. a počátkem 20. století bylo město silně industrializováno.
V období plebiscitu, který probíhal roku 1921, byl Bytom sídlem polského plebiscitního výboru. Město po plebiscitu zůstalo stále pod Německem, avšak v roce 1932 vzniklo polské gymnázium.

V roce 1945 město na základě Postupimské konference připadlo Polsku a německé obyvatelstvo bylo nahrazeno polskými repatrianty z polských území postoupených Sovětskému svazu, avšak ani tato „čistka“ nevyhnala všechny Němce.

Městské části

Kultura a umění

Kulturní istituce

Festivaly

  • Mezinárodní konference moderního tance (Annual International Contemporary Dance Conference and Performance Festival)
  • Divadelní festival "Teatromania"
  • Bytomský literární podzim (Bytomska Jesień Literacka)
  • Festival nové hudby (Festiwal Muzyki Nowej)

Sport

kluby:

Partnerská města

Osobnosti

Narodili se zde (včetně dnešních čtvrti)
Působili zde

Literatura

Reference

  1. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené stat není určen žádný text

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bytom na anglické Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bytom na Wikimedia Commons

Externí odkazy