Atletika na Letních olympijských hrách 2008

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Atletika na
Letních olympijských hrách 2008
Piktogram atletiky Olympijské kruhy
Sprinty
100 m   muži   ženy
200 m muži ženy
400 m muži ženy
Střední tratě
800 m muži ženy
1500 m muži ženy
Dlouhé tratě
5,000 m muži ženy
10 000 m muži ženy
Marathon muži ženy
Překážky
100 m překážek ženy
110 m překážek muži
400 m překážek muži ženy
Steeplechase muži ženy
Štafety
4×100 m muži ženy
4×400 m muži ženy
Chůze
20 km muži ženy
50 km muži
Skoky
Dálka muži ženy
Trojskok muži ženy
Výška muži ženy
Tyč muži ženy
Vrhy a hody
Koule muži ženy
Disk muži ženy
Oštěp muži ženy
Kladivo muži ženy
Víceboje
Sedmiboj ženy
Desetiboj muži

Atletické disciplíny na Letních olympijských hrách 2008 se uskutečnily od 15. do 24. srpna v Pekingu na ústředním Pekingském národním stadiónu (北京国家体育场; „Ptačí hnízdo“) a v jeho okolí.

Rozděleno bylo celkem 24 sad medailí v mužských a 23 sad v ženských disciplínách (chyběl ekvivalent k mužské chůzi na 50 km).

Kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

Národní olympijský výbor může do atletických soutěží vyslat celkem 138 atletů (z toho maximálně 72 mužů a 66 žen), pokud v jednotlivých disciplínách splnili kvalifikační kritéria.[1]

Národní olympijský výbor může do jedné disciplíny nominovat maximálně 3 reprezentanty, kteří v daném kvalifikačním období splnili „A-limit“ vypsaný Mezinárodní asociací atletických federací (IAAF). Pokud žádný reprezentant dané země v kvalifikačním období „A-limit“ nesplnil, může národní olympijský výbor dané země do disciplíny nominovat 1 zástupce, který splnil „B-limit“ IAAF.

Ve štafetách (vypsány 2 mužské a 2 ženské) může startovat maximálně 16 družstev. Žebříček zemí je vytvořen z průměru dvou nejlepších výkonů štafety reprezentující daný stát, přičemž brány v potaz jsou pouze výsledky z mezinárodních závodů oficiálně uznaných IAAF v období od 1. ledna 2007 do 23. července 2008.[1]

Pokud žádný sportovec dané země nesplní „A-limit“ ani „B-limit“ v žádné z disciplín, může národní olympijský výbor nominovat 1 reprezentanta do kterékoli disciplíny, vyjma běhu na 10 000 metrů, běhu na 3 000 metrů překážek a vícebojů.

Tabulka limitů IAAF:

Disciplína A-limit muži B-limit muži A-limit ženy B-limit ženy
100 m 10,21 10,28 11,32 11,42
200 m 20,59 20,75 23,00 23,20
400 m 45,55 45,95 51,55 52,35
800 m 1:46,00 1:47,60 2:00,00 2:01,30
1 500 m 3:36,60 3:39,00 4:07,00 4:08,00
5 000 m 13:21,50 13:28,00 15:09,00 15:24,00
10 000 m 27:50,00 28:10,00 31:45,00 32:20,00
110 m př. / 100 m př. 13,55 13,72 12,96 13,11
400 m př. 49,20 49,50 55,60 56,50
3 000 m př. 8:24,60 8:32,00 9:46,00 9:55,00
Skok vysoký 2,30 m 2,27 m 1,95 m 1,91 m
Skok o tyči 5,70 m 5,55 m 4,45 m 4,30 m
Skok daleký 8,20 m 8,05 m 6,72 m 6,60 m
Trojskok 17,10 m 16,80 m 14,20 m 14,00 m
Vrh koulí 20,30 m 19,80 m 18,35 m 17,20 m
Hod diskem 64,50 m 62,50 m 61,00 m 59,00 m
Hod kladivem 78,50 m 74,00 m 69,50 m 67,00 m
Hod oštěpem 81,80 m 77,80 m 60,50 m 56,00 m
Desetiboj / sedmiboj 8 000 b. 7 700 b. 6 000 b. 5 800 b.
20 km chůze 1:23:00 1:24:30 1:33:30 1:38:00
50 km chůze 4:00:00 4:07:00
Maratón 2:15:00 2:18:00 2:37:00 2:42:00

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Jamajka Usain Bolt 9,69 Trinidad a Tobago Richard Thompson 9,89 USA Walter Dix 9,91
200 m Jamajka Usain Bolt 19,30 USA Shawn Crawford 19,96 USA Walter Dix 19,98
400 m USA LaShawn Merritt 43,75 USA Jeremy Wariner 44,74 USA David Neville 44,80
800 m Keňa Wilfred Bungei 1:44,65 Súdán Ismail Ahmed Ismail 1:44,70 Keňa Alfred Kirwa Yego 1:44,82
1500 m Keňa Asbel Kiprop 3:33,11 Nový Zéland Nick Willis 3:34,16 Francie Mehdi Baala 3:34,21
5000 m Etiopie Kenenisa Bekele 12:57,82 Keňa Eliud Kipchoge 13:02,80 Keňa Edwin Soi 13:06,22
10 000 m Etiopie Kenenisa Bekele 27:01,17 Etiopie Sileši Sihine 27:02,77 Keňa Micah Kogo 27:04,11
110 m př. Kuba Dayron Robles 12,93 USA David Payne 13,17 USA David Oliver 13,18
400 m př. USA Angelo Taylor 47,25 USA Kerron Clement 47,98 USA Bershawn Jackson 48,06
3000 m př. Keňa Brimin Kipruto 8:10,34 Francie Mahiedine Benabbad 8:10,49 Keňa Richard Mateelong 8:11,01
4 x 100 m Jamajka Jamajka 37,10
Nesta Carter
Michael Frater
Usain Bolt
Asafa Powell
* Dwight Thomas (rozběh)
Trinidad a Tobago Trinidad a Tobago 38,06
Keston Bledman
Marc Burns
Emmanuel Callander
Richard Thompson
* Aaron Armstrong (rozběh)
Japonsko Japonsko 38,15
Naoki Tsukahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara
4 x 400 m USA Spojené státy americké 2:55,39
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
David Neville
Jeremy Wariner
* Kerron Clement (rozběh)
* Reggie Witherspoon (rozběh)
Bahamy Bahamy 2:58,03
Andretti Bain
Michael Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
* Avard Moncur (rozběh)
* Ramon Miller (rozběh)
Rusko Rusko 2:58,06
Maksim Dyldin
Vladislav Frolov
Anton Kokorin
Denis Aleksejev
Maratón Keňa Samuel Wanjiru 2:06:32 Maroko Jaouad Gharib 2:07:16 Etiopie Tsegay Kebede 2:10:00
20 km chůze Rusko Valerij Borčin 1:19:01 Ekvádor Jefferson Pérez 1:19:15 Austrálie Jared Tallent 1:19:42
50 km chůze Itálie Alex Schwazer 3:37:09 Austrálie Jared Tallent 3:39:27 Rusko Denis Nižegorodov 3:40:14
Skok do výšky Rusko Andrej Silnov 2,36 m Spojené království Germaine Mason 2,34 m Rusko Jaroslav Rybakov 2,34 m
Skok o tyči Austrálie Steven Hooker 5,96 m Rusko Jevgenij Lukjaněnko 5,85 m Ukrajina Denis Jurčenko 5,70 m
Skok daleký Panama Irving Saladino 8,34 m Jihoafrická republika Khotso Mokoena 8,24 m Kuba Ibrahim Camejo 8,20 m
Trojskok Portugalsko Nelson Évora 17,67 m Spojené království Phillips Idowu 17,62 m Bahamy Leevan Sands 17,59 m
Vrh koulí Polsko Tomasz Majewski 21,51 m USA Christian Cantwell 21,09 m Bělorusko Andrej Michněvič 21,05 m
Hod diskem Estonsko Gerd Kanter 69,82 m Polsko Piotr Małachowski 67,82 m Litva Virgilijus Alekna 67,79 m
Hod kladivem Slovinsko Primož Kozmus 82,02 m Bělorusko Vadim Děvjatovskijs 81,61 m Bělorusko Ivan Tichon 81,51 m
Hod oštěpem Norsko Andreas Thorkildsen 90,57 m Lotyšsko Ainārs Kovals 86,64 m Finsko Tero Pitkämäki 86,16 m
Desetiboj USA Bryan Clay 8 791 Bělorusko Andrej Kravčenko 8 551 Kuba Leonel Suárez 8 527

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Jamajka Shelly-Ann Fraserová 10,78 Jamajka Sherone Simpsonová 10,98
Jamajka Kerron Stewartová 10,98
neudělena
200 m Jamajka Veronica Brownová 21,74 USA Allyson Felixová 21,93 Jamajka Kerron Stewartová 22,00
400 m Spojené království Christine Ohuruoguová 49,62 Jamajka Shericka Williamsová 49,69 USA Sanya Richardsová 49,93
800 m Keňa Pamela Jelimová 1:54,87 Keňa Janeth Jepkosgeiová 1:56,07 Maroko Hasna Benhassiová 1:56,73
1500 m Keňa Nancy Langatová 4:00,23 Ukrajina Iryna Liščynská 4:01,63 Ukrajina Natalia Tobiasová 4:01,78
5000 m Etiopie Tiruneš Dibabaová 15:41,40 Turecko Elvan Abeylegesseová 15:42,74 Etiopie Meseret Defarová 15:44,12
10 000 m Etiopie Tiruneš Dibabaová 29:54,66 Turecko Elvan Abeylegesseová 29:56,34 USA Shalane Flanaganová 30:22,22
100 m př. USA Dawn Harperová 12,54 Austrálie Sally McLellanová 12,64 Kanada Priscilla Schliepová 12,64
400 m př. Jamajka Melaine Walkerová 52,64 USA Sheena Tostaová 53,70 Spojené království Tasha Danversová 53,84
3000 m př. Rusko Guľnara Galkinová 8:58,81 Keňa Eunice Jepkorirová 9:07,41 Rusko Jekatěrina Volkovová 9:07,64
4 x 100 m Rusko Rusko 42,31
Jevgenija Poljakovová
Alexandra Fedorivová
Julia Guščinová
Julija Čermošanská
Belgie Belgie 42,54
Olivia Borlée
Hanna Marienová
Elodie Ouedraogová
Kim Gevaertová
Nigérie Nigérie 43,04
Ene Franca Idoková
Gloria Kemasuodeová
Halimat Ismailaová
Oludamola Osayomiová
* Agens Osazuwaová (rozběh)
4 x 400 m USA Spojené státy americké 3:18,54
Mary Winebergová
Allyson Felixová
Monique Hendersonová
Sanya Richardsová
* Natasha Hastingsová (rozběh)
Rusko Rusko 3:18,82
Julia Guščinová
Ludmila Litvinovová
Taťána Firovová
Anastasija Kapačinská
* Jelena Migunovová (rozběh)
* Taťána Veškurovová (rozběh)
Jamajka Jamajka 3:20,40
Shericka Williamsová
Shereefa Lloydová
Rosemarie Whyteová
Novelene Williamsová
* Bobby-Gaye Wilkinsová (rozběh)
Maratón Rumunsko Constantina Diţă 2:26:44 Keňa Catherine Nderebaová 2:27:06 Čína Čou Čchun-siou 2:27:07
20 km chůze Rusko Olga Kaniskinová 1:26:31 Norsko Kjersti Plätzerová 1:27:07 Itálie Elisa Rigaudová 1:27:12
Skok do výšky Belgie Tia Hellebautová 2,05 m Chorvatsko Blanka Vlašičová 2,05 m Rusko Anna Čičerovová 2,03 m
Skok o tyči Rusko Jelena Isinbajevová 5,05 m USA Jennifer Stuczynská 4,80 m Rusko Světlana Feofanovová 4,75 m
Skok daleký Brazílie Maurren Maggiová 7,04 m Rusko Taťána Lebeděvová 7,03 m Nigérie Blessing Okagbareová 6,91 m
Trojskok Kamerun Françoise Etoneová 15,39 m Rusko Taťána Lebeděvová 15,32 m Řecko Hrysopiyí Devetzíová 15,23 m
Vrh koulí Nový Zéland Valerie Viliová 20,56 m Bělorusko Natalja Michněvičová 20,28 m Bělorusko Nadzeja Astapčuková 19,86 m
Hod diskem USA Stephanie Traftonová 64,74 m Kuba Yarelis Barriosová 63,64 m Ukrajina Olena Antonovová 62,59 m
Hod kladivem Bělorusko Aksana Miankovová 76,31 m Kuba Yipsi Morenová 75,20 m Čína Wenxiu Zhang 74,32 m
Hod oštěpem Česká republika Barbora Špotáková 71,42 m Rusko Marija Abakumovová 70,78 m Německo Christina Obergföllová 66,13 m
Sedmiboj Ukrajina Natalia Dobryňská 6 733 USA Hyleas Fountainová 6 619 Rusko Taťána Černovová 6 591

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Pekingský národní stadion během soutěží v atletice
Umístění Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Spojené státy americké (USA) 7 9 7 23
2. Rusko (RUS) 6 5 7 18
3. Jamajka (JAM) 6 3 2 11
4. Keňa (KEN) 5 5 4 14
5. Etiopie (ETH) 4 1 2 7
6. Bělorusko (BLR) 1 3 3 7
7. Kuba (CUB) 1 2 2 5
8. Austrálie (AUS) 1 2 1 4
Velká Británie (GBR) 1 2 1 4
10. Ukrajina (UKR) 1 1 3 5
11. Belgie (BEL) 1 1 0 2
Norsko (NOR) 1 1 0 2
Nový Zéland (NZL) 1 1 0 2
Polsko (POL) 1 1 0 2
15. Itálie (ITA) 1 0 1 3
16. Brazílie (BRA) 1 0 0 1
Česko (CZE) 1 0 0 1
Estonsko (EST) 1 0 0 1
Kamerun (CMR) 1 0 0 1
Panama (PAN) 1 0 0 1
Portugalsko (POR) 1 0 0 1
Rumunsko (ROU) 1 0 0 1
Slovinsko (SLO) 1 0 0 1
24. Trinidad a Tobago (TRI) 0 2 0 2
Turecko (TUR) 0 2 0 2
26. Bahamy (BAH) 0 1 1 2
Francie (FRA) 0 1 1 2
Maroko (MAR) 0 1 1 2
29. Ekvádor (ECU) 0 1 0 1
Chorvatsko (CRO) 0 1 0 1
Jihoafrická republika (RSA) 0 1 0 1
Lotyšsko (LAT) 0 1 0 1
Súdán (SUD) 0 1 0 1
35. Čína (CHN) 0 0 2 2
Japonsko (JPN) 0 0 1 1
Nigérie (NGR) 0 0 2 2
38. Finsko (FIN) 0 0 1 1
Litva (LTU) 0 0 1 1
Kanada (CAN) 0 0 1 1
Německo (GER) 0 0 1 1
Řecko (GRE) 0 0 1 1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Beijing 2008 – Summary of Olympic Qualification Procedures; Olympic.ca