Atletika na Letních olympijských hrách 1984

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Atletika na
Letních olympijských hrách 1984
Piktogram atletiky Olympijské kruhy
Sprinty
100 m   muži   ženy
200 m muži ženy
400 m muži ženy
Střední tratě
800 m muži ženy
1500 m muži ženy
3 000 m ženy
Dlouhé tratě
5 000 m muži
10 000 m muži
Marathon muži ženy
Překážky
100 m překážek ženy
110 m překážek muži
400 m překážek muži ženy
Steeplechase muži
Štafety
4×100 m muži ženy
4×400 m muži ženy
Chůze
20 km muži
50 km muži
Skoky
Dálka muži ženy
Trojskok muži
Výška muži ženy
Tyč muži
Vrhy a hody
Koule muži ženy
Disk muži ženy
Oštěp muži ženy
Kladivo muži
Víceboje
Sedmiboj ženy
Desetiboj muži

Přehled vítězů[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Výkon Stříbro Výkon Bronz Výkon
běh na 100 m  Carl Lewis
Spojené státy americké (USA)
9.99  Sam Graddy
Spojené státy americké (USA)
10.19  Ben Johnson
Kanada (CAN)
10.22
běh na 200 m  Carl Lewis
Spojené státy americké (USA)
19.80 OR  Kirk Baptiste
Spojené státy americké (USA)
19.96  Thomas Jefferson
Spojené státy americké (USA)
20.26
běh na 400 m  Alonzo Babers
Spojené státy americké (USA)
44.27  Gabriel Tiacoh
Pobřeží slonoviny (CIV)
44.54  Antonio McKay
Spojené státy americké (USA)
44.71
běh na 800 m  Joaquim Cruz
Brazílie (BRA)
1:43.00  Sebastian Coe
Velká Británie (GBR)
1:43.64  Earl Jones
Spojené státy americké (USA)
1:43.83
běh na 1500 m  Sebastian Coe
Velká Británie (GBR)
3:32.53 OR  Steve Cram
Velká Británie (GBR)
3:33.40  José Manuel Abascal
Španělsko (ESP)
3:34.30
běh na 5000 metrů  Saïd Aouita
Maroko (MAR)
13:05.59 OR  Markus Ryffel
Švýcarsko (SUI)
13:07.54  António Leitão
Portugalsko (POR)
13:09.20
běh na 10 000 metrů  Alberto Cova
Itálie (ITA)
27:47.54  Mike McLeod
Velká Británie (GBR)
28:06.22  Mike Musyoki
Keňa (KEN)
28:06.46
běh na 110 metrů překážek  Roger Kingdom
Spojené státy americké (USA)
13.20 OR  Greg Foster
Spojené státy americké (USA)
13.23  Arto Bryggare
Finsko (FIN)
13.40
běh na 400 metrů překážek  Edwin Moses
Spojené státy americké (USA)
47.75  Danny Harris
Spojené státy americké (USA)
48.13  Harald Schmid
Západní Německo (FRG)
48.19
Běh na 3000 m překážek  Julius Korir
Keňa (KEN)
8:11.80  Joseph Mahmoud
Francie (FRA)
8:13.31  Brian Diemer
Spojené státy americké (USA)
8:14.06
4×100 m štafeta Spojené státy americké (USA)
Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
37.83 WR Jamajka (JAM)
Al Lawrence
Greg Meghoo
Donald Quarrie
Ray Stewart
38.62 Kanada (CAN)
Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
38.70
4×400 m štafeta Spojené státy americké (USA)
Sunder Nix
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
2:57.91 Velká Británie (GBR)
Kriss Akabusi
Garry Cook
Todd Bennett
Phil Brown
2:59.13 Nigérie (NGR)
Sunday Uti
Moses Ugbusien
Rotimi Peters
Innocent Egbunike
2:59.32
Maratonský běh  Carlos Lopes
Portugalsko (POR)
2:09:21 OR  John Treacy
Irsko (IRL)
2:09:56  Charlie Spedding
Velká Británie (GBR)
2:09:58
Chůze na 20 km (silnice)  Ernesto Canto
Mexiko (MEX)
1:23:13  Raul González
Mexiko (MEX)
1:23:20  Maurizio Damilano
Itálie (ITA)
1:23:26
Chůze na 50 km (silnice)  Raul González
Mexiko (MEX)
3:47:26  Bo Gustafsson
Švédsko (SWE)
3:53:19  Sandro Bellucci
Itálie (ITA)
3:53:45
Skok do dálky  Carl Lewis
Spojené státy americké (USA)
8.54 m  Gary Honey
Austrálie (AUS)
8.24 m  Giovanni Evangelisti
Itálie (ITA)
8.24 m
Trojskok  Al Joyner
Spojené státy americké (USA)
17.26 m  Mike Conley
Spojené státy americké (USA)
17.18 m  Keith Connor
Velká Británie (GBR)
16.87 m
Skok do výšky  Dietmar Mögenburg
Západní Německo (FRG)
2.35 m  Patrik Sjöberg
Švédsko (SWE)
2.33 m  Ču Ťien-chua
Čína (CHN)
2.31 m
Skok o tyči  Pierre Quinon
Francie (FRA)
5.75 m  Mike Tully
Spojené státy americké (USA)
5.70 m  Earl Bell
Spojené státy americké (USA)
 Thierry Vigneron
Francie (FRA)
5.60 m
Vrh koulí  Alessandro Andrei
Itálie (ITA)
21.26 m  Michael Carter
Spojené státy americké (USA)
21.09 m  Dave Laut
Spojené státy americké (USA)
20.97 m
Hod diskem  Rolf Danneberg
Západní Německo (FRG)
66.60 m  Mac Wilkins
Spojené státy americké (USA)
66.30 m  John Powell
Spojené státy americké (USA)
65.46 m
Hod kladivem  Juha Tiainen
Finsko (FIN)
78.08 m  Karl-Hans Riehm
Západní Německo (FRG)
77.98 m  Klaus Ploghaus
Západní Německo (FRG)
76.68 m
Hod oštěpem  Arto Härkönen
Finsko (FIN)
86.76 m  David Ottley
Velká Británie (GBR)
85.74 m  Kenth Eldebrink
Švédsko (SWE)
83.72 m
Desetiboj  Daley Thompson
Velká Británie (GBR)
8798 EWR  Jürgen Hingsen
Západní Německo (FRG)
8673  Siegfried Wentz
Západní Německo (FRG)
8412

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Výkon Stříbro Výkon Bronz Výkon
běh na 100 m  Evelyn Ashfordová
Spojené státy americké (USA)
10.97  Alice Brown
Spojené státy americké (USA)
11.13  Merlene Otteyová
Jamajka (JAM)
11.16
běh na 200 m  Valerie Brisco-Hooks
Spojené státy americké (USA)
21.81  Florence Griffith-Joynerová
Spojené státy americké (USA)
22.04  Merlene Otteyová
Jamajka (JAM)
22.09
běh na 400 m  Valerie Brisco-Hooks
Spojené státy americké (USA)
48.83  Chandra Cheeseborough
Spojené státy americké (USA)
49.05  Kathy Smallwood-Cook
Velká Británie (GBR)
49.43
běh na 800 m  Doina Melinteová
Rumunsko (ROU)
1:57.60  Kim Gallagher
Spojené státy americké (USA)
1:58.63  Fița Lovinová
Rumunsko (ROU)
1:58.83
běh na 1500 m  Gabriella Dorio
Itálie (ITA)
4:03.25  Doina Melinteová
Rumunsko (ROU)
4:03.76  Maricica Puică
Rumunsko (ROU)
4:04.15
Běh na 3000 m  Maricica Puică
Rumunsko (ROU)
8:35.96  Wendy Smith-Sly
Velká Británie (GBR)
8:39.47  Lynn Williams
Kanada (CAN)
8:42.14
běh na 100 metrů překážek  Benita Fitzgeraldová
Spojené státy americké (USA)
12.84  Shirley Strong
Velká Británie (GBR)
12.88  Michèle Chardonnet
Francie (FRA)
 Kim Turner
Spojené státy americké (USA)
13.06
běh na 400 metrů překážek  Nawal El Moutawakel
Maroko (MAR)
54.61  Judi Brown
Spojené státy americké (USA)
55.20  Cristieana Cojocaru
Rumunsko (ROU)
55.41
4×100 m štafeta Spojené státy americké (USA)
Alice Brownová
Jeanette Boldenová
Chandra Cheeseboroughová
Evelyn Ashfordová
41.65 Kanada (CAN)
Angela Bailey
Marita Payne
Angella Taylor-Issajenko
France Gareau
42.77 Velká Británie (GBR)
Simmone Jacobs
Kathy Smallwood-Cook
Beverley Goddard
Heather Hunte
43.11
4×400 m štafeta Spojené státy americké (USA)
Lillie Leatherwood
Sherri Howard
Valerie Brisco-Hooks
Chandra Cheeseborough
Diane Dixon*
Denean Howard*
3:18.29 Kanada (CAN)
Charmaine Crooks
Jillian Richardson
Molly Killingbeck
Marita Payne
Dana Wright*
3:21.21 Západní Německo (FRG)
Heike Schulte-Mattler
Ute Thimm
Heide-Elke Gaugel
Gaby Bußmann
3:22.98
Maratonský běh  Joan Benoitová
Spojené státy americké (USA)
2:24:52  Grete Waitz
Norsko (NOR)
2:26:18  Rosa Motaová
Portugalsko (POR)
2:26:57
Skok do dálky  Anișoara Stanciuová
Rumunsko (ROU)
6.96 m  Vali Ionescuová
Rumunsko (ROU)
6.81 m  Sue Hearnshawová
Velká Británie (GBR)
6.80 m
Skok do výšky  Ulrike Meyfarthová
Západní Německo (FRG)
2.02 m  Sara Simeoniová
Itálie (ITA)
2.00 m  Joni Huntleyová
Spojené státy americké (USA)
1.97 m
Vrh koulí  Claudia Loschová
Západní Německo (FRG)
20.48 m  Mihaela Loghin
Rumunsko (ROU)
20.47 m  Gael Martin
Austrálie (AUS)
19.19 m
Hod diskem  Ria Stalmanová
Nizozemsko (NED)
65.36 m  Leslie Deniz
Spojené státy americké (USA)
64.86 m  Florenţa Crăciunescu
Rumunsko (ROU)
63.64 m
Hod oštěpem  Tessa Sandersonová
Velká Británie (GBR)
69.56 m  Tiina Lillaková
Finsko (FIN)
69.00 m  Fatima Whitbread
Velká Británie (GBR)
67.14 m
Sedmiboj  Glynis Nunnová
Austrálie (AUS)
6390  Jackie Joyner
Spojené státy americké (USA)
6385  Sabine Evertsová
Západní Německo (FRG)
6363


* Sportovci kteří běželi v rozbězích a také obdrželi medaili.

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Umístění Stát Zlato Zlato Stříbro Stříbro Bronz Bronz Celkem Celkem
1 Spojené státy americké (USA) 16 15 9 40
2 Západní Německo (FRG) 4 2 5 11
3 Velká Británie (GBR) 3 7 6 16
4 Rumunsko (ROU) 3 3 4 10
5 Itálie (ITA) 3 1 3 7
6 Finsko (FIN) 2 1 1 4
7 Mexiko (MEX) 2 1 0 3
8 Maroko (MAR) 2 0 0 2
9 Francie (FRA) 1 1 2 4
10 Austrálie (AUS) 1 1 1 3
11 Portugalsko (POR) 1 0 2 3
12 Keňa (KEN) 1 0 1 2
13 Brazílie (BRA) 1 0 0 1
Nizozemsko (NED) 1 0 0 1
15 Kanada (CAN) 0 2 3 5
16 Švédsko (SWE) 0 2 1 3
17 Jamajka (JAM) 0 1 2 3
18 Pobřeží slonoviny (CIV) 0 1 0 1
Irsko (IRL) 0 1 0 1
Norsko (NOR) 0 1 0 1
Švýcarsko (SUI) 0 1 0 1
22 Čína (CHN) 0 0 1 1
Nigérie (NGR) 0 0 1 1
Španělsko (ESP) 0 0 1 1