Alexej Rykov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexej Ivanovič Rykov
Alexei Rykov.jpg

Ve funkci:
21. ledna 1924 – 4. října 1930
Předchůdce Vladimir Lenin
Nástupce Vjačeslav Molotov

Narození 25. února 1881
Saratov, Ruské impérium Ruské impérium
Úmrtí 15. března 1938
Moskva, SSSR Sovětský svaz
Národnost Rus
Politický subjekt RSDDS, KSSS
Zaměstnání politik
Commons Kategorie Alexei Rykov

Alexej Ivanovič Rykov (rusky Алексей Иванович Рыков, 25. února 1881, Saratov, Ruské impérium - 15. března 1938, Moskva, SSSR) byl sovětský politik, předseda Rady lidových komisařů a oběť Stalinových čistek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rykov narodil se v rodině sedláka.

V roce 1898 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně a podporoval její bolševickou frakci, když se strana rozčlenila na bolševiky a menševiky po druhém kongresu v roce 1903. Rykov pracoval jako bolševický agent v Moskvě a Petrohradě a hrál aktivní roli v ruské revoluci z roku 1905. Na třetím kongresu strany (bojkotovaný menševiky) v Londýně v roce 1905 byl Rykov zvolen členem stranického ústředního výboru.

Rykov se po únorové revoluci roku 1917 vrátil ze Sibiře a spojil se znovu s bolševiky, ačkoli zůstal skeptický ohledně jejich radikálnějších sklonů. Rykov se stal se členem petrohradského a moskevského sovětu. V šestém kongresu z bolševické strany byl Rykov zvolen do ústředního výboru. Během říjnové revoluce se stal členem armádního revolučního výboru v Moskvě.

Po revoluci byl Rykov jmenován lidovým komisařem vnitra. Zastával mnoho významných funkcí do doby, než ho Lenin během své poslední nemoci pověřil, aby se ujal vlády. Po jeho smrti se stal předsedou Rady lidových komisařů. Aktivně podporoval Stalina v boji proti Trockému, a později proti Zinověvovi i Kameněvovi.

Roku 1930 ho však Stalin z pozice předsedy Rady lidových komisařů odstranil. Roku 1936, po Zinověvově a Kameněvově procesu, byl Rykov zatčen. Ve čtvrtém moskevském procesu byl za údajné spiknutí proti Stalinově osobě odsouzen k trestu smrti a 15. března 1938 popraven.

Roku 1988 byl Rykov rehabilitován.

Rykov na obálce časopisu Time

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexey Rykov na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Alexej Rykov ve Wikimedia Commons