Plánovaná ekonomika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Plánovaná ekonomika je ekonomický systém, ve kterém významnou roli hraje stát. Ten určuje, co a jak se bude vyrábět, a částečně nebo plně se snaží nahradit roli trhu. Převážně se opírá o několikaleté plány, kterými definuje budoucí vývoj země. Tento systém se objevil již v starověkém Egyptě, který hospodářský vývoj země plánoval podle předvídané kvality záplav a potřeb vytváření zásob. V moderní době byl nejznámějším znakem tzv. reálně socialistických ekonomik, kde se používá termín centrálně plánovaná ekonomika, a také modelem, který byl uplatňován během válečného stavu ve všech hospodářských systémech.

Takovéto plánování se vztahuje na veškerou výrobu statků. Je prováděno v cyklech o různé délce, krátkodobé plánování (čtvrtroční, roční), střednědobé plánování (pět let – pětiletka) a dlouhodobé (deset a dvacet pět let).

Československo[editovat | editovat zdroj]

V socialistickém Československu navrhoval národohospodářské plány v letech 19451959 Státní úřad plánovací. Od roku 1959 přejala jeho úlohu Státní plánovací komise. Ta existovala až do roku 1990 (jejím posledním předsedou byl Vladimír Dlouhý).

Irák[editovat | editovat zdroj]

Do padesátých let 20. století stála ekonomika Iráku na zemědělství, poté ale nastala hospodářská revoluce a do roku 1980 Irák vyvinul systém plánované ekonomiky a stal se druhým nejbohatším státem arabského světa (po Saúdské Arábii) a třetím nejbohatším na Blízkém východě.[1] Irácké hospodářství poškodila nejdříve irácko-íránská válka a mnohem více pak válka v Zálivu a embargo uvalené OSN v roce 1990. Další ránou pro hospodářství byla válka v Iráku začínající v roce 2003.[1]

Irák se od ustanovení nového režimu v roce 2003 snaží podporovat hospodářskou soutěž, lákat zahraniční investory a liberalizovat ekonomiku, ta je zatím ale ve velké míře stále v rukou státu.

EU[editovat | editovat zdroj]

Evropská unie v rámci společné hospodářské a měnové politiky[2] také nepřímo a částečně provádí plánování formou kvót, dotací a nařízení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BLAKE, Gerald Henry, a kol. Iraq [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2011-08-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://europa.eu/legislation_summaries/institutional_affairs/treaties/lisbon_treaty/ai0031_cs.htm - Hospodářská a měnová politika

Související články[editovat | editovat zdroj]