Vjačeslav Michajlovič Molotov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vjačeslav Michajlovič Molotov
Vjačeslav Michajlovič Molotov
Vjačeslav Michajlovič Molotov
Narození 9. března 1890
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq196369
Úmrtí 8. listopadu 1986 (ve věku 96 let)
Moskva
Povolání politik a diplomat
Ocenění Leninův řád
medaile Za vítězství nad Německem
Hrdina socialistické práce
Řád Čestného odznaku
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel/ka Polina Molotovová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vjačeslav Michajlovič Molotov (9. března / 25. února 18908. listopadu 1986) byl dlouholetý přední činitel KSSS a SSSR, stal se blízkým spolupracovníkem V. I. Lenina i J. V. Stalina. Pro svoji tvrdost měl přezdívku „Stalinovo kladivo“.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Molotov při strohém setkání se svým německým protějškem, Ribbentropem

Narodil se jako Vjačeslav Michajlovič Skrjabin (Cкрябин). V letech 1921–1930 působil jako tajemník ÚV, v letech 1930–1941 předseda rady lidových komisařů, poté byl v letech 1941–1957 náměstkem předsedy rady lidových komisařů či ministrů; zároveň v letech 1939–1949 a 1953–1956 působil jako lidový komisař (ministr) zahraničí.

23. srpna 1939 v Moskvě podepsal s Joachimem von Ribbentropem smlouvu o neútočení a rozdělení sfér vlivu mezi Německem a SSSR, tzv. Pakt Molotov-Ribbentrop

V roce 1957 vystoupil proti N. S. Chruščovovi, byl vyloučen z vedení a nařčen z příslušnosti k protistranické skupině. Stal se velvyslancem v Mongolsku a později pracoval i jako představitel SSSR ve Vídni. Po XXII. sjezdu KSSS byl vyloučen ze strany, do které byl později znovu přijat několik let před smrtí s přímým souhlasem tehdejšího generálního tajemníka K. U. Černěnka.

V letech 1938–1957 neslo město Severodvinsk na jeho počest jméno „Molotovsk“.

Spolupachatel Katyňského masakru[editovat | editovat zdroj]

Příkaz k vraždě podepsaný Stalinem, vrchním sovětským vůdcem, Klimentem Vorošilovem, významným maršálem Rudé armády, Molotovem, Sovětským diplomatem, a také Anastázem Mikojanem, vrchní autoritou Státního výboru obrany a souhlas k vraždě podepsaný Michailem Kalininem a Lazarem Kaganovičem

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Molotovův koktejl je název pro zápalnou láhev, který jí dali finští vojáci bojující proti Sovětskému svazu v zimní válce v roce 1939.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRONER ZEITUNG neděle 15. 7.2007. (Molot=rusky kladivo) Reportáž z Moskvy s molotovovou vnučkou Larissou Alexandrejevnou, str. 36, 37.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]