Žihle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žihle
Zihle 1.jpg

znak obce Žihlevlajka obce Žihleznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0325 559695
kraj (NUTS 3): Plzeňský (CZ032)
okres (NUTS 4): Plzeň-sever (CZ0325)
obec s rozšířenou působností: Kralovice
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 39,85 km²
počet obyvatel: 1452 (1. 1. 2012[1])
nadmořská výška: 448 m
PSČ: 331 65
zákl. sídelní jednotky: 6
části obce: 6
katastrální území: 6
adresa obecního úřadu: Žihle 53
331 65 Žihle
starosta / starostka: František Procházka
Oficiální web: http://www.obec-zihle.cz/
E-mail: ou.zihle@quick.cz

Žihle (Česko)
Red pog.png
Žihle, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Žihle (v lat. textech Vzehl, Zyhel, Zihel; v něm. Scheles, Schöla, Schöl, Schöles) je městečko (oficiálně dnes jen obec, ale bývalé město) v severní části okresu Plzeň-sever. Ve vlastní vsi žije 1250 obyvatel, její katastrální území je 943,75 ha a PSČ všech adres je 331 65.

V celé obci Žihle, která zahrnuje také Hlubokou, Kalec, Nový Dvůr, Odlezly a Přehořov, žije zhruba 1500 obyvatel a její katastrální území zahrnuje 3984,86 ha.

Vsí protéká Žihelský potok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší historický záznam o obci pochází z roku 1238. Tehdy český král Václav I. směnou za Kožlany s lesem postoupil Žihli plaskému klášteru. Roku 1268 byla uváděna jako trhové místo.

Od husitských válek patřila Žihle k rabštejnskému panství a na městečko byla povýšena v roce 1559 Ferdinandem I. Habsburským. V témže roce byl na místě staré tvrze vystavěn renesanční zámeček, který stojí v obci dodnes. Za třicetileté války byla Žihle dvakrát obsazena (1639, 1645) švédským vojskem a vypálena. Poté bylo místní obyvatelstvo doplněno německými rodinami z okolí Horního Slavkova.

Dne 26. srpna 1923 byla slavnostně otevřena nová školní budova, v roce 1925 byl u nádraží otevřen Národní dům s restaurací a kinem, postavený především z peněz Národní jednoty pošumavské. Kino zahájilo provoz 28. listopadu promítáním filmu Zoro mstitel s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Na žádost Jáchyma Šlika z Holejče byly Žihli králem Ferdinandem I. 28. listopadu 1559 obnoveny všechny dřívější svobody a městečko získalo znak. Červený štít nese stříbrnou věžovitou bránu. Spodní část brány je čtverhranná s cimbuřím o pěti stínkách. Brána s klenákem je otevřená a v ní je zlatá mříž vytažená do půlky. Okrouhlá horní část věže má dvě obdélná okna vedle sebe a cimbuří o šesti stínkách. Z oken i vrchu věže šlehají mohutné červenožluté plameny, které vyplňují celou horní polovinu štítu.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Žihle sousedí na severu s Pohvizdy a dále s Pastuchovicemi, na jihovýchodě s Potvorovem a Přehořovem, na jihu s Odlezly, na jihozápadě s Hlubokou a na západě s Novým Dvorem. Ves leží na východním okraji přírodního parku Horní Střela. V přírodní památce U Báby – U Lomu 2 km severozápadně od Žihle jsou obří žulové balvany Dědek a Bába.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2012 [online]. Český statistický úřad, 31.5.2012. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Čarek: Městské znaky v českých zemích, Academia Praha 1985

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Obec Žihle

Hluboká • Kalec • Nový Dvůr • Odlezly • Přehořov • Žihle