Smolotely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Smolotely
Kostel svatého Jana Křtitele na Makové hoře

Kostel svatého Jana Křtitele na Makové hoře

znak obce Smolotelyvlajka obce Smolotelyznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ020B 541311
kraj (NUTS 3): Středočeský (CZ020)
okres (LAU 1): Příbram (CZ020B)
obec s rozšířenou působností: Příbram
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Smolotely
katastrální výměra: 10,92 km²
počet obyvatel: 238 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 439 m n. m.
PSČ: 262 63
zákl. sídelní jednotky: 4[2]
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Smolotely 21
26263 Kamýk nad Vltavou
starosta / starostka: Pavel Patera
Oficiální web: www.obec-smolotely.cz
E-mail: ou-smolotely@volny.cz

Smolotely
Red pog.svg
Smolotely
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Smolotely se nachází v okrese Příbram přibližně 5 km západně od hráze Orlické přehrady. Její součástí jsou vsi Smolotely, Smolotelky, Draha a Dalskabáty a řada samot.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně již koncem doby bronzové v okolí dnešních Smolotel bylo první známé osídlení (na vrchu zvaném Hradiště bylo vědeckým průzkumem doloženo slovanské hradiště). V 9. století byl na území dnešní obce Smolotely pravděpodobně trh se smolou (z toho pravděpodobně pochází název dnešní název obce – Smolotely). Z roku 1336 pochází první písemná zmínka v majestátu Jana Lucemburského.

První písemná zmínka o zdejší gotické tvrzi je z roku 1515 (o její existenci nasvědčují zkosené zdi na jedné ze stran dnešního zámku). Roku 1605 koupil tvrz rod Chanovských z Dlouhé Vsi. Za třicetileté války byl východně od dnešních Smolotelek švédský vojenský tábor. Jan Felix Chanovský z Dlouhé vsi nechal vystavět v letech 1719–1722 poutní kostel na nedalekém vrchu Maková (název od: má kovy). V tomto období byla také přestavěna zdejší gotická tvrz na barokní zámek (1706–1732). První písemná zmínka o zámku je z 28. dubna 1732. K zámku v této době náležel ještě pivovar s chmelnicí. K zámku se postupně staví další budovy pro hospodářské účely.

Barokní zámek v obci je k roku 2012 ve špatném technickém stavu

První světová válka ho nijak významně neovlivnila. Za druhé světové války vlastnila zámek Smolotely a zdejší panství rodina Schwarzových. Ti však byli deportováni do Osvětimi, kde zemřeli v plynové komoře, z celé rodiny přežila jen dcera Ema, která emigrovala do Ameriky. Od této doby spravuje zámek stát. V období komunistického režimu chátral. Konaly se zde zábavy a filmové promítání, sídlila zde ordinace praktického lékaře a také mateřská škola. Od roku 1965 do roku 1990 sloužila také kanceláři městského národního výboru. Zámek ale i tak nadále chátral. V roce 1996 se o zámek a další majetek přihlásil v rámci restitucí Jan Josef Kohn, potomek rodiny Schwarzů. Pivovar je zrekonstruován, ale zámek chátrá dál. V roce 2006 byla schválena vlajka a znak obce.

Budova bývalého pivovaru, v současnosti penzionu s hospodou

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Praha, politický i soudní okres Příbram[3]
 • 1855 země česká, kraj Praha, soudní okres Příbram
 • 1868 země česká, politický i soudní okres Příbram
 • 1939 země česká, Oberlandrat Tábor, politický i soudní okres Příbram[4]
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický i soudní okres Příbram[5]
 • 1945 země česká, správní i soudní okres Příbram[6]
 • 1949 Pražský kraj, okres Příbram[7]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Příbram
 • 2003 Středočeský kraj, okres Příbram, obec s rozšířenou působností Příbram

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V obci Smolotely (642 obyvatel, četnická stanice) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[8] nákladní autodoprava, cihelna, 3 hostince, klempíř, kolář, 2 kováři, 3 krejčí, akademický malíř, 4 mlýny, 2 obuvníci, 3 pily, pokrývač, 3 rolníci, řezník, 3 obchody se smíšeným zbožím, 3 trafiky, truhlář, 2 velkostatky.

Starostové[editovat | editovat zdroj]

 • 2010–2014 Alois Bučil
 • od 2014 Pavel Patera

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V okolí se nachází několik významných stavení a pamětihodností. Na nedalekém vrchu Maková stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Přímo v obci leží chátrající barokní zámek a bývalý pivovar. Po památkách okolí Smolotel provází naučná stezka Okolím Smolotel a Makové hory (v provozu od listopadu 2009).

Kostel na Makové hoře
 • kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – Kostel je vystavěn v barokním slohu (dokončen roku 1722) architektem Carlem Antonio Canevallem. Současně s vysvěcením byla přinesena Milostná soška Panny Marie Škapulířské. Kostel je tedy zasvěcen sv. Janu Křtiteli a Panně Marii Škapulířské. Na stropech kostela jsou například malby čtyř evangelistů od Josefa Bosáčka (přítele Mikoláše Alše). Mše se tu konají jen jednou měsíčně. V některých pramenech se uvádí, že na počátku existence kostela stál opodál karmelitánský klášter s ambity. O této informaci se však velmi spekuluje. Dnes se na Makové nachází pouze kostel a opodál bývalá fara. Klášter ani jeho pozůstatky však nikoli. Za první světové války přišel kostel o zvony a málem i o varhany. Dnes je celý kostel zrekonstruován.
 • bývalý barokní zámek – Nejprve gotická tvrz, v letech 1706–1732 přestavěna na barokní zámek. Za druhé světové války majitelé zámku deportováni do Osvětimi. Od této doby se stává zámek státním. V období komunismu dějiště mnoha kulturních akcí. Dnes vlastní zámek restituent..
 • Panský mlýn – Leží přibližně 0,5 km severně od Smolotelek na Líšnickém potoce. V první polovině 20. století nahrazeno mlýnské kolo Francisovou turbínou. Provoz zastaven roku 1946. Poháněn náhonem z Drahy. Dnes slouží jako obytný dům.
 • Vopičkův mlýn – První zmínka z roku 1620 na zlatonosném Líšnického potoce. Každý rok namlel kolem 200 tun mouky. Provoz mlýna zastaven v roce 1946. Dnes slouží jako obytný dům.
Pohled na Makovou horu a Smolotely od silnice směr obce Pečičky
 • Parní mlýn (Parník) – dobře se zachoval ojedinělý cihlový komín viditelný již zdaleka (cihly na jeho stavbu byly vyrobeny na zakázku). Budova samotného parního mlýna zbourána. Dnes opodál se nachází chladící rybníček a obytnou vilu.
 • pivovar – první zmínka je z roku 1605 jako zámecký pivovar. Výroba v roce 1870 činila 15 000 hektolitrů za rok. Už téměř od počátku k pivovaru náležela vlastní chmelnice. Pivovar zanikl v počátečním období první světové války (zabavení měděných kotlů na vaření piva). Dnes je část zrekonstruovaná jako Pension Smolotel.
 • lihovar – První zmínka pochází z let 1650–1670. Na konci druhé světové války vyrabován ruskou armádou. Dnes se nachází v areálu dnešního Zemědělského družstva.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

 • František Bučil (1894–1955), římskokatolický kněz, děkan v Sedlčanech, oběť komunistického režimu

Služby[editovat | editovat zdroj]

U silnice směr obec Pečičky se nachází i dvojice vzrostlých památných dubů

V obci se nachází pobočka České pošty, místní hospoda, smíšené zboží a obecní úřad.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

 • Pozemní komunikace – Do obce vedou silnice III. třídy. Z Příbrami do Smolotel se nejlépe dostanete, když po silnici těsně před Milínem na okamžik odbočíte na silnici 4 a z té odbočíte na Pečičky. Po této komunikaci dojedete přes Pečičky až do Smolotel.
 • Železnice – Železniční trať ani stanice na území obce nejsou.

Veřejná doprava 2012

 • Autobusová doprava – Do obce vedla autobusová linka Příbram-Smolotely (v pracovní dny 3 spoje) (dopravce Veolia Transport Praha, s. r. o.).

Veřejná doprava 2016

 • Autobusová doprava – Do obce vede autobusová linka Příbram-Smolotely (v pracovní dny 4 páry spojů) (dopravce Arriva Praha, s. r. o.). V docházkové vzdálenosti 2,7 km se nachází zastávka Pečice,Pečičky obsluhovaná linkou Příbram-Klučenice i s víkendovým provozem (dopravce Arriva Praha, s. r. o.).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

 • Cyklistika – Obcí prochází cyklotrasa č. 302 Dolní Líšnice – Smolotely – Milín – Příbram.
 • Pěší turistika – Územím obce vedou turistické trasy červená turistická značka Příbram – Háje – Smolotely – Dolní Líšnice – Solenice a zelená turistická značka Bohostice-rozcestí – Smolotely – Horní Líšnice – Obory.
 • Naučné stezky – Kolem obce vede okružní naučná stezka naučná turistická značka Okolím Smolotel a Makové.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Oficiálně se obec nečlení na části. Jsou v ní evidovány čtyři základní sídelní jednotky, vesnice Smolotely, Smolotelky, Draha a Dalskabáty. K obci patří i několik samot podél Líšnického potoka: Hamr, Parník, Panský Mlýn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
 2. http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/sidelnijednotky/vyhledej?ob.kod=541311&ku.nazev=&zj.nazev=&zj.kod=&zjg.sort=UZEMI&search=Vyhledat
 3. Správní uspořádání Předlitavska 1850–1918
 4. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 5. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 6. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.
 7. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.
 8. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. . (česky a německy)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]