Smolotely

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smolotely
Kostel svatého Jana Křtitele na Makové hoře
Kostel svatého Jana Křtitele na Makové hoře
Znak obce SmolotelyVlajka obce Smolotely
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ020B 541311
Kraj (NUTS 3) Středočeský (CZ020)
Okres (LAU 1) Příbram (CZ020B)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Příbram
Historická země Čechy
Katastrální území Smolotely
Katastrální výměra 10,92 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 242 (2019)[3]
Nadmořská výška 439 m n. m.
PSČ 262 63
Zákl. sídelní jednotky 4[1]
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Smolotely 21
26263 Smoletely[2]
Starosta Miroslav Mařík
Oficiální web: www.obec-smolotely.cz
Email: ou-smolotely@volny.cz
Smolotely
Smolotely
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Smolotely se nachází v okrese Příbram přibližně 5 km západně od hráze Orlické přehrady. Její součástí jsou vsi Smolotely, Smolotelky, Draha a Dalskabáty a řada samot. Žije zde 242[3] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně již koncem doby bronzové v okolí dnešních Smolotel bylo první známé osídlení (na vrchu zvaném Hradiště bylo vědeckým průzkumem doloženo slovanské hradiště). V 9. století byl na území dnešní obce Smolotely pravděpodobně trh se smolou (z toho pravděpodobně pochází název dnešní název obce – Smolotely). Z roku 1336 pochází první písemná zmínka v majestátu Jana Lucemburského.

První písemná zmínka o zdejší gotické tvrzi je z roku 1515 (o její existenci nasvědčují zkosené zdi na jedné ze stran dnešního zámku). Roku 1605 koupil tvrz rod Chanovských z Dlouhé Vsi. Za třicetileté války byl východně od dnešních Smolotelek švédský vojenský tábor. Jan Felix Chanovský z Dlouhé vsi nechal vystavět v letech 1719–1722 poutní kostel na nedalekém vrchu Maková (název od: má kovy). V tomto období byla také přestavěna zdejší gotická tvrz na barokní zámek (1706–1732). První písemná zmínka o zámku je z 28. dubna 1732. K zámku v této době náležel ještě pivovar s chmelnicí. K zámku se postupně staví další budovy pro hospodářské účely.

Barokní zámek v obci je k roku 2012 ve špatném technickém stavu

První světová válka ho nijak významně neovlivnila. V roce 1915 zámek a lesní panství získal v dražbě známý pražský advokát Eduard Schwarz. Po jeho smrti v roce 1938 celá rodina s výjimkou syna Karla (který zemřel v Osvětimi) emigrovala před nacismem do Ekvádoru. Majetek zabrala Německá říše. Po roce 1945 bylo panství vráceno dceři Emě, ale bylo opět v roce 1948 zestátněno. Zámek spravovala obec, konaly se zde zábavy a filmové promítání, sídlila zde ordinace praktického lékaře a také mateřská škola a sloužila kanceláři místního národního výboru. Zámek ale bez údržby chátral a tak byl roku 1988 místním národním výborem opuštěn. V roce 1996 se o zámek a další majetek přihlásil v rámci restitucí Josef Kohn, matematik světového jména, vnuk Eduarda Schwarze. Vysokým nákladem nechal zrekonstruoval bývalý pivovar, který byl přeměněn na penzion se sálem, který je centrem společenského dění v obci. Rekonstrukce zámku poznamenaného dlouhodobým užíváním lidosprávou bez údržby ale vyžaduje obrovskou finanční investici, kterou nelze z provozu lesního panství pokrýt. V roce 2006 byla schválena vlajka a znak obce.


Budova bývalého pivovaru, v současnosti penzionu s hospodou

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Praha, politický i soudní okres Příbram[4]
 • 1855 země česká, kraj Praha, soudní okres Příbram
 • 1868 země česká, politický i soudní okres Příbram
 • 1939 země česká, Oberlandrat Tábor, politický i soudní okres Příbram[5]
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický i soudní okres Příbram[6]
 • 1945 země česká, správní i soudní okres Příbram[7]
 • 1949 Pražský kraj, okres Příbram[8]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Příbram
 • 2003 Středočeský kraj, okres Příbram, obec s rozšířenou působností Příbram

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V obci Smolotely (642 obyvatel, četnická stanice) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[9] nákladní autodoprava, cihelna, 3 hostince, klempíř, kolář, 2 kováři, 3 krejčí, akademický malíř, 4 mlýny, 2 obuvníci, 3 pily, pokrývač, 3 rolníci, řezník, 3 obchody se smíšeným zbožím, 3 trafiky, truhlář, 2 velkostatky.

Starostové[editovat | editovat zdroj]

 • 2010–2014 Alois Bučil
 • od 2014 Pavel Patera

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V okolí se nachází několik významných stavení a pamětihodností. Na nedalekém vrchu Maková stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Přímo v obci leží chátrající barokní zámek a bývalý pivovar. Po památkách okolí Smolotel provází naučná stezka Okolím Smolotel a Makové hory (v provozu od listopadu 2009).

Kostel na Makové hoře
 • kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – Kostel je vystavěn v barokním slohu (dokončen roku 1722) architektem Carlem Antonio Canevallem. Současně s vysvěcením byla přinesena Milostná soška Panny Marie Škapulířské. Kostel je tedy zasvěcen sv. Janu Křtiteli a Panně Marii Škapulířské. Na stropech kostela jsou například malby čtyř evangelistů od Josefa Bosáčka (přítele Mikoláše Alše). Mše se tu konají jen jednou měsíčně. V některých pramenech se uvádí, že na počátku existence kostela stál opodál karmelitánský klášter s ambity. O této informaci se však velmi spekuluje. Dnes se na Makové nachází pouze kostel a opodál bývalá fara. Klášter ani jeho pozůstatky však nikoli. Za první světové války přišel kostel o zvony a málem i o varhany. Dnes je celý kostel zrekonstruován.
 • bývalý barokní zámek – Nejprve gotická tvrz, v letech 1706–1732 přestavěna na barokní zámek. Za druhé světové války majitelé zámku deportováni do Osvětimi. Od této doby se stává zámek státním. V období komunismu dějiště mnoha kulturních akcí. Dnes vlastní zámek restituent.
 • Panský mlýn – Leží přibližně 0,5 km severně od Smolotelek na Líšnickém potoce. V první polovině 20. století nahrazeno mlýnské kolo Francisovou turbínou. Provoz zastaven roku 1946. Poháněn náhonem z Drahy. Dnes slouží jako obytný dům.
 • Vopičkův mlýn – První zmínka z roku 1620 na zlatonosném Líšnického potoce. Každý rok namlel kolem 200 tun mouky. Provoz mlýna zastaven v roce 1946. Dnes slouží jako obytný dům.
Pohled na Makovou horu a Smolotely od silnice směr obce Pečičky
 • Parní mlýn (Parník) – dobře se zachoval ojedinělý cihlový komín viditelný již zdaleka (cihly na jeho stavbu byly vyrobeny na zakázku). Budova samotného parního mlýna zbourána. Dnes opodál se nachází chladící rybníček a obytnou vilu.
 • pivovar – první zmínka je z roku 1605 jako zámecký pivovar. Výroba v roce 1870 činila 15 000 hektolitrů za rok. Už téměř od počátku k pivovaru náležela vlastní chmelnice. Pivovar zanikl v počátečním období první světové války (zabavení měděných kotlů na vaření piva). Dnes je část zrekonstruovaná jako Pension Smolotel.
 • lihovar – První zmínka pochází z let 1650–1670. Na konci druhé světové války vyrabován ruskou armádou. Dnes se nachází v areálu dnešního Zemědělského družstva.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

 • František Bučil (1894–1955), římskokatolický kněz, děkan v Sedlčanech, oběť komunistického režimu

Služby[editovat | editovat zdroj]

U silnice směr obec Pečičky se nachází i dvojice vzrostlých památných dubů

V obci se nachází pobočka České pošty, místní hospoda, smíšené zboží a obecní úřad.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

 • Pozemní komunikace – Do obce vedou silnice III. třídy. Z Příbrami do Smolotel se nejlépe dostanete, když po silnici těsně před Milínem na okamžik odbočíte na silnici 4 a z té odbočíte na Pečičky. Po této komunikaci dojedete přes Pečičky až do Smolotel.
 • Železnice – Železniční trať ani stanice na území obce nejsou.

Veřejná doprava 2012

 • Autobusová doprava – Do obce vedla autobusová linka Příbram-Smolotely (v pracovní dny 3 spoje) (dopravce Veolia Transport Praha, s. r. o.).

Veřejná doprava 2016

 • Autobusová doprava – Do obce vede autobusová linka Příbram-Smolotely (v pracovní dny 4 páry spojů) (dopravce Arriva Praha, s. r. o.). V docházkové vzdálenosti 2,7 km se nachází zastávka Pečice,Pečičky obsluhovaná linkou Příbram-Klučenice i s víkendovým provozem (dopravce Arriva Praha, s. r. o.).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

 • Cyklistika – Obcí prochází cyklotrasa č. 302 Dolní Líšnice – Smolotely – Milín – Příbram.
 • Pěší turistika – Územím obce vedou turistické trasy červená turistická značka Příbram – Háje – Smolotely – Dolní Líšnice – Solenice a zelená turistická značka Bohostice-rozcestí – Smolotely – Horní Líšnice – Obory.
 • Naučné stezky – Kolem obce vede okružní naučná stezka naučná turistická značka Okolím Smolotel a Makové.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Oficiálně se obec nečlení na části. Jsou v ní evidovány čtyři základní sídelní jednotky, vesnice Smolotely, Smolotelky, Draha a Dalskabáty. K obci patří i několik samot podél Líšnického potoka: Hamr, Parník, Panský Mlýn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/sidelnijednotky/vyhledej?ob.kod=541311&ku.nazev=&zj.nazev=&zj.kod=&zjg.sort=UZEMI&search=Vyhledat
 2. http://www.obec-smolotely.cz/index.php?menu=povinne-informace#
 3. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
 4. Správní uspořádání Předlitavska 1850–1918
 5. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 6. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 7. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.. aplikace.mvcr.cz [online]. [cit. 28-09-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-09-2011. 
 8. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.. aplikace.mvcr.cz [online]. [cit. 22-05-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 22-05-2011. 
 9. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. . (česky a německy)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]