Obecnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Obecnice

Kostel v obci
Znak obce ObecniceVlajka obce Obecnice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ020B 540935
Kraj (NUTS 3) Středočeský (CZ020)
Okres (LAU 1) Příbram (CZ020B)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Příbram
Historická země Čechy
Katastrální výměra 51,48 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 267 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 520 m n. m.
PSČ 262 21
Zákl. sídelní jednotky 2
Části obce 2
Katastrální území 3
Adresa obecního úřadu Obecnice 159,
262 21 Obecnice
Starosta Josef Karas
Oficiální web: www.obecnice.eu
Email: ou.obecnice@volny.cz
Obecnice
Red pog.svg
Obecnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obecnice (někdy též nazývána Bečánov[2]) je obec ležící ve Středočeském krajiokrese Příbram při okraji CHKO Brdy, asi 6 km severozápadně od Příbrami. V obci žije asi 1200 obyvatel.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Obecnice se skládá ze dvou částí na třech katastrálních územích:

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1394 u ložisek železné rudy, později zde byla huť.

V roce 1950 byla značná část katastrálního území obce začleněna do tehdy vytvořeného vojenského újezdu Brdy. Téhož roku se dosavadní část Žernová stala součástí nové obce Láz.[3]

V souvislosti se zánikem vojenského újezdu Brdy bylo k 1. lednu 2016 k obci připojeno katastrální území Obecnice v Brdech, které vzniklo k 10. únoru 2014.[4] Toto území má rozlohu 45,999 293 km² a je zde evidována 1 obydlená budova s adresou a 5 obyvatel, dle sčítání lidu zde žili 3 obyvatelé.[5]

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Praha, politický i soudní okres Příbram[6]
 • 1855 země česká, kraj Praha, soudní okres Příbram
 • 1868 země česká, politický i soudní okres Příbram
 • 1939 země česká, Oberlandrat Tábor, politický i soudní okres Příbram[7]
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický i soudní okres Příbram[8]
 • 1945 země česká, správní i soudní okres Příbram[9]
 • 1949 Pražský kraj, okres Příbram[10]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Příbram
 • 2003 Středočeský kraj, okres Příbram, obec s rozšířenou působností Příbram

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V obci Obecnice (1449 obyvatel, poštovní úřad, četnická stanice, katol. kostel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[11] nákladní autodoprava, autobusová doprava na základě přidělené koncese, družstvo pro rozvod elektrické energie v Obecnici, faktorství rukavic, holič, 7 hostinců, konfekce, konsum Zásobní jednota Třemošná v Obecnici, kovář, krejčí, mlýn, 2 obuvníci, pekař, 5 obchodů s lahvovým pivem, 7 povozníků, 2 řezníci, sadař, 6 obchodů se smíšeným zbožím, Spořitelní a záložní spolek pro Obecnici, švadlena, 2 trafiky, 2 truhláři, zahradník, 2 zámečníci.

Pamětihodnosti a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Kostel sv. Šimona a Judy
 • Západně na Obecnickém potoce vodní nádrž Obecnice (Octárna) na území bývalého vojenského újezdu, hráz o délce 365 m a výšce 14 m vytváří vodní plochu 12 ha, nyní zásobárna pitné vody pro Příbramsko.
 • V obci se každoročně koná závod Zlatý nuget Bečánova.[12]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravní síť

 • Pozemní komunikace – Do obce vedou silnice III. třídy.
 • Železnice – Železniční trať ani stanice na území obce nejsou.

Veřejná doprava 2012

 • Autobusová doprava – Do obce vedly autobusové linky Příbram-Sádek-Pičín (v pracovní dny 6 spojů, o víkendu 2 spoje) a Příbram-Obecnice-Sádek (v pracovní dny 7 spojů, v sobotách 3 spoje) (dopravce Veolia Transport Praha, s. r. o.).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Obcí vedou cyklotrasy č. 302 Dolní Líšnice - Příbram - Obecnice - Jince - Hořovice a č. 8198 Obecnice - Láz.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Obecnici se nachází sportovní oddíl Slavoj Obecnice. Tento oddíl má pod sebou více sportovních odvětví – kopaná, stolní tenis, lední hokej.

Sbor dobrovolných hasičů (SDH Obecnice)[editovat | editovat zdroj]

V Obecnici se nachází i sbor dobrovolných hasičů (SDH Obecnice). SDH Obecnice vlastní hasičskou zbrojnici, která se nachází u obecního návesního rybníka Veský, který slouží jako protipožární nádrž. Jako každým rokem pořádá SDH Obecnice Hasičskou zábavu a také Memoriál Františka Housky. SDH Obecnice se často účastní hasičských soutěží (memoriály, běh hasičů do Svatohorských schodů a další). SDH Obecnice společně s profesionálními hasiči pomáhají v dobách povodní, požárů, živelních událostí, případně jako pořadatelská služba na akcích jako např. automobilové soutěže.

SDH Obecnice má v současnosti 58 členů, tvoří jej 42 mužů a 16 žen. Členové SDH se pravidelně scházejí jednou ročně na valné hromadě, kde jsou jim předloženy akce připravované v průběhu roku, seznámí se s celkovým hospodařením SDH a finanční situací. Mají zde možnost se vyjádřit k uplynulému i nadcházejícímu roku a přednést své návrhy a připomínky k celkovému fungování sboru. Sbor pomáhá v obci zajišťovat hlavně kulturní vyžití v obci a pomáhat na vyžádání s různými pracemi pro zlepšení života občanů. SDH pořádá také pro občany různé přednášky a školení hlavně v otázkách při zajišťování první pomoci. Také začali s pořádáním ukázek Integrovaného záchranného systému a prací hlavně vojenské policie a vojenských pyrotechniků. Tato akce informuje občany o současném stavu a připravenosti nejenom Obecnické zásahové jednotky, ale i o nebezpečí, které je ve formě nejrůznější nevybuchlé staré i současné vojenské munice, se kterou se mají možnost setkat při návštěvě vojenského prostoru, se kterým obec sousedí.

Aktuálně se sbor začíná věnovat mládeži a širšímu zaměření na všeobecnou prevenci v obci. Mimo to se stará o pořádání soutěží v požárním sportu a několika kulturních akcí.

Vodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Obecnice leží na Obecnickém potoce (číslo povodí 1-11-04-004, plocha povodí je 18,362 km²) a Albrechtickém potoce (číslo povodí 1-11-04-005, plocha povodí je 7,832 km²) Tyto údaje jsou převzaty z vodohospodářské mapy.

Obecnický potok napájí pitnou nádrž Octárna, kolem která je ochranné pásmo. Albrechtický potok pramení pod nejvyšší horou Brd, kterou je Tok.

Octárna[editovat | editovat zdroj]

Octárna byla vybudována v letech 1962 – 1964 na Obecnickém potoce. Největší oprava hráze byla provedena v roce 1971 při sypání klínu z makadamu na 2/3 délky hráze. Délka hráze činí 365 m, šířka v koruně je 4 m, výška hráze nad údolím dosahuje 14 m, kóta koruny je 567 m n. m. Rozloha činí 11 ha maximální hloubka dosahuje 11,5 m. Do Octárny ústí mnoho malých rašelinných potůčků, které mají kyselou vodu (pH-4), proto se zde nedoporučuje chov kaprovitých ryb.

Pilská[editovat | editovat zdroj]

Je vybudováno na Pilském potoce, který v tomto údolí pramení ve výšce 772 m n. m. na východním Bohutínském svahu. Nádrž byla budována v letech 1849 – 1853 původně jako zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě, v současnosti představuje největší zásobárnu pitné vody pro příbramské obyvatelstvo.  Původní jméno nádrže znělo Sofiin rybník. Nádrž byla vybudována zhruba v místech původního rybníka Pilka, později pak převzala jeho jméno.

Čistírna odpadních vod[editovat | editovat zdroj]

Obec Obecnice vlastní jednu kořenovou čistírnu odpadních vod.  Tato čistička se nachází ve východní části  obce Obecnice. Voda z kořenové čističky ústí do Obecnického potoka, který putuje až do města Příbram.  

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
 2. obecní stránky
 3. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950. Dostupné online.
 4. Změny názvů katastrálních území [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální, 2015-04-01, [cit. 2015-09-26]. Dostupné online.  
 5. katastrální území Obecnice v Brdech, Registr sčítacích obvodů a budov
 6. Správní uspořádání Předlitavska 1850–1918
 7. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 8. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 9. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.
 10. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.
 11. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 947. (česky a německy)
 12. Zlatý nuget Bečánova

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]