Skelná Huť (Brdy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louky pod Skelnou Hutí.JPG
Skelná Huť (718 m).JPG
Nedaleko Skelné Hutě.JPG

Skelná Huť je lokalita v Třemošenské vrchovině v Brdech. Leží v jihovýchodním svahu vrchu Brdce (839 m) v nadmořské výšce cca 715 m.

V současnosti jsou zde rozsáhlé lesní louky, v 18. století (1749 – 1783) zde stávala sklárna Tobiáše Matěje Adlera, která využívala k provozu dřeva z rozsáhlých lesních polomů po velké větrné smršti. Po ukončení činnosti byla sklárna rozebrána a materiál byl použit ke stavbě hájenky (později myslivny) na stejném místě. Ta byla po zřízení vojenské střelnice ve 20. letech minulého století zrušena. Na místě pak zůstal jen seník a velkolepá douglaska.

Najdeme tu také ohradu s dvoupatrovým krmelcem, která slouží k občasnému umístění vysoké zvěře v zimním období.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Po lesní silničce z obce Láz 2,6 km na západ (kolem severního břehu Lázské nádrže). Silnice odtud uhýbá k severu, překračuje mělké sedlo mezi vrchy Brdce a Závirka a klesá do údolí Pilského potoka nad Pilskou nádrží, kde se napojuje na silnici (neveřejnou) z Kozičína přes Borské sedlo na Tři trubky a Strašice.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Území se nachází na území bývalého vojenského újezdu Brdy, přesto však bylo hojně navštěvováno turisty, cyklisty a v zimě běžkaři.