Sluneční aktivita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Graf znázorňující změny sluneční aktivity během posledních 30 let.

Sluneční aktivita popisuje změny v množství úhrnu slunečního záření a jeho spektrálního složení. Nejběžnějším a snadno pozorovatelným projevem aktivity jsou sluneční skvrny.

Sluneční konstanta byla dříve odhadována chybou přístrojů na 1366 W/m2 i více, ale nyní se odhaduje, že intenzita záření je přibližně 1360 W/m2.[1] Mimo tyto instrumentální změny jsou pozorovány reálné změny, které jsou zčásti pravidelné (příkladem je jedenáctiletý sluneční cyklus) ale také nepravidelně kolísají.[2] Vzhledem k tomu, že oběžná dráha Země kolem Slunce je mírně excentrická, skutečný tok sluneční energie (solární iradiance) na Zemi během roku kolísá. Odchylky proti hodnotě sluneční konstanty činí přibližně ±3,4 % a jsou přibližně dány jako

kde n je pořadové číslo dne v roce, protože perihélium Země je zhruba 4. ledna. Vědci se zajímají o změny sluneční aktivity z důvodu snahy o porozumění vlivu změn na změny klimatu a protože vysoká sluneční aktivita může ovlivnit činnost satelitů a zařízení na Zemi.[3] V současné době je sluneční aktivita sledována pomocí satelitů (např. sondou SOHO).

Velmi významnou (a extrémní) událostí byla sluneční bouře v roce 1859 (tzv.Carringtonská událost/Carringtonská super bouře).

Sledování aktuální sluneční aktivity na internetu[editovat | editovat zdroj]

Sluneční aktivitu lze v reálném čase sledovat na několika www stránkách: http://www.solarham.net/ http://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lasp.colorado.edu/home/sorce/2013/01/28/the-sorce-mission-celebrates-ten-years/ - The SORCE Mission Celebrates Ten Years!
  2. Satellite observations of total solar irradiance. www.acrim.com [online]. [cit. 2010-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-11. 
  3. Rostoucí sluneční aktivita ohrožuje satelitní navigace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]