Citlivost klimatu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frekvenční rozdělení „citlivosti klimatu“ (pro dané radiační působení a změnu koncentrace oxidu uhličitého), založené na modelových simulacích.[1] Několik simulací mělo za výsledek oteplení o méně než 2 °C - u spodní hranice odhadu Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).[1] Některé simulace mají za následek oteplení o podstatně více než o 4 °C, což je na horním konci odhadů IPCC.[1] Tento obraz (statistiky nazývaný "šikmé rozložení napravo") naznačuje, že pokud se koncentrace oxidu uhličitého zdvojnásobí, tak pravděpodobnost, že nastane velmi velké zvýšení teploty, je větší než pravděpodobnost velmi malého zvýšení.[1]

Citlivost klimatu je změna rovnovážné teploty v reakci na změny radiačního působení.[2] Z tohoto důvodu citlivost klimatu sice závisí na počátečním stavu klimatu, ale potenciálně je ji možné přesně odvodit z přesných paleoklimatických dat tzv. proxy dat. Pomalé klimatické zpětné vazby, zejména změny velikosti ledového příkrovu a atmosférického CO2, zesilují celkovou citlivost zemského systému o hodnotu, která závisí na časovém měřítku, které se bere v úvahu.[3]

Ačkoli citlivost klimatu se obvykle používá v souvislosti s radiačním působením oxidu uhličitého (CO2), je myšlena jako obecná vlastnost klimatického systému: změna povrchové teploty vzduchu (ΔTs) následovaná jednotkovou změnou radiačního působení (RP), a proto je vyjádřena v jednotkách °C/(W/m2). K tomu, aby byla užitečná, měření musí být nezávislé na původu působení (například pocházejícím ze skleníkových plynů nebo díky sluneční variace); v prvním řádu bylo zjištěno, že to tak je.[zdroj?]

Citlivost klimatu se ve vztahu k CO2 často vyjadřuje jako změna teploty v jednotkách °C, spojená s zdvojnásobením koncentrace oxidu uhličitého v zemské atmosféře (a s použitím radiačního působení oxidu uhličitého).

Pro spojené globální klimatické modely atmosféra-oceán (např. model CMIP5) citlivost klimatu je tzv. vznikající vlastností: není to parametr modelu, ale spíše výsledek kombinace fyzikálních modelu a parametrů. Naproti tomu jednodušší modely energetické bilance mohou mít citlivost klimatu jako explicitní parametr.

Pojmy zastoupené v rovnici se týkají radiační působení (RP) na lineární změny v globálních změnách povrchové teploty (ΔTs) přes citlivosti klimatu λ.

Je také možné odhadnout citlivost klimatu z pozorování; je to však obtížné vzhledem k nejistotám v působení a teplotní historii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Climate sensitivity na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Změněné citace pocházejí ze zdroje veřejné domény: Lindsey, R.(3 August 2010),, NASA Earth Observatory, part of the EOS Project Science Office, located at NASA Goddard Space Flight Center, http://earthobservatory.nasa.gov/blogs/climateqa/what-if-global-warming-isnt-as-severe-as-predicted/ 
  2. PALAEOSENS (2012).  "[Abstract PDF Making sense of palaeoclimate sensitivity]" 491: 683–691. Nature. doi:10.1038/nature11574. Bibcode2012Natur.491..683P. 
  3. Hansen, James (September 2013).  "Climate sensitivity, sea level and atmospheric carbon dioxide". Royal Society Publishing 371. doi:10.1098/rsta.2012.0294. Bibcode2013RSPTA.37120294H.