Uhlíková daň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Uhlíková daň je daň vybíraná podle obsahu uhlíku ve fosilních palivech. Je to daň, která se uplatňuje v rámci tržního začlenění činností, vytvářejících negativní externality. Uhlík je přítomen v každém uhlovodíkovém fosilním palivu (uhlí, ropa a zemní plyn). Při oxidaci (spalování) vzniká mimo jiné produkt oxid uhličitý (CO2). Tento plyn patří mezi "skleníkové plyny".

Vědci poukazují na soustavné přídavné radiační účinky oxidu uhličitého jakožto skleníkového plynu. V klimatickém systému se nadměrným uvolňováním skleníkových plynů (GHG) vrací do více dlouhovlnné radiace a tudíž zůstává v troposféře i na povrchu země více energie - globální oteplování.

Je všeobecná snaha emise uhlíku z fosilních paliv regulovat, ba přímo redukovat na minimum. K tomu slouží uhlíkový poplatek - daň, kterou je třeba zatížit fosilní palivo při jeho vytěžení. Uhlíkové daně nabízejí potenciálně nákladově efektivní prostředky snižování emisí skleníkových plynů.

Řada zemí zavedla uhlíkové daně nebo daně z energií, které se vztahují k obsahu uhlíku. Austrálie ji však již zrušila.[1] Většina environmentálních daní s důsledky pro emise skleníkových plynů v OECD zemích je vybírána z energetických produktů a provozu motorových vozidel se spalovacími motory, častěji než přímo z emisí CO2.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.klimaskeptik.cz/news/prvni-stat-na-svete-zrusil-dan-z-uhliku/ - První stát na světě zrušil daň z uhlíku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]