One World Trade Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
One World Trade Center
OneWorldTradeCenter.jpg
Poloha
Stát USAUSA USA
Město New York
Ulice Fulton Street
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška antény 546.2 m
Výška střechy 417 m
Počet podlaží 109
Podlahová plocha 325 279 m2
Počet výtahů 73
Základní informace
Architekt David Childsb
Daniel Libeskind
Využití kanceláře
Výstavba 27. dubna 2006 – červenec 2013
Cena 3.9 miliard dolarů
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

One World Trade Center (zkráceně 1 WTC), předtím známá jako Freedom Tower (Věž svobody), je mrakodrap postavený v bezprostřední blízkosti místa, kde stály původní budovy Světového obchodního centra (tzv. dvojčata), které byly zničeny teroristickými útoky z 11. září 2001. Stavba byla dokončena instalací antény 10. května 2013, čímž se stala čtvrtou nejvyšší budovou světa a nejvyšší na západní polokouli – její celková výška je 541,3 metru (1776 stop – odkaz na rok deklarace nezávislosti) se 104 podlažími. Celá budova byla dokončena a slavnostně otevřena 3. listopadu 2014. Navrhl ji architekt David Childs ze společnosti Skidmore, Owings & Merrill.[1]

Budova je součástí nového komplexu World Trade Center v newyorském Lower Manhattanu v bezprostřední blízkosti území Ground Zero, kde se nyní nachází památník, oficiálně nazvaný The National September 11 Memorial & Museum, zkráceně 9/11 Memorial. Kromě budovy One World Trade Center je zde dokončeno a používáno několik dalších mrakodrapů, mezi nimi 7 World Trade Center.

Stavba začala 27. dubna 2006. Základem mrakodrapu jsou tři ocelové sloupy vztyčené 19. prosince 2006, z nichž jeden je popsán tisíci ručně psaných vzkazů jako připomenutí obětí atentátů z 11. září 2001.

Ochrana budovy před teroristickými útoky[editovat | editovat zdroj]

Mrakodrap One World Trade Center se stal ještě před svým dokončením nejdražší stavbou světa díky mnoha bezpečnostním opatřením před teroristickými útoky. Na čtvercové základně s délkou strany 61 m byl postaven základ pro kancelářskou budovu vysoký 56 m, jehož cílem je chránit budovu před hrozbou teroristického útoku. V budově je železobetonové vybavení stěn, všech schodišť a výtahových šachet. V okolí budovy je již instalován systém kontroly veškerých projíždějících vozidel a video-analytické přístroje, které detektují opuštěné předměty a osoby z databází trestně stíhaných. V bezprostřední blízkosti budovy mají možnost pohybovat se jen vozidla se speciálním povolením. Budova je po svém dokončení v roce 2013 odolná proti nárazu letadel.

Vlastníci[editovat | editovat zdroj]

Budovu většinově vlastní Port Authority of New York and New Jersey (veřejnoprávní společnost newyorského přístavu). Soukromá realitní společnost Durst Organization získala pětiprocentní podíl za více než stomilionovou investici do stavby.

Nájemci[editovat | editovat zdroj]

V září 2012 byl vyjednán nájem prostor budovy z 55 % její kapacity.

  • vládní organizace
    • General Services Administration (GSA)
    • New York State's Office of General Services (OGS)
  • Vantone Industrial Co.
  • Condé Nast

Galerie stavby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]