BASE jumping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
BASE jumping z výšky budovy
BASE jumping z mostu (Spojené státy americké)

BASE jumping je extrémní sport, jehož náplní je skákání z pevných objektů (B.A.S.E je zkratka z anglických slov building (B) – budova, antenna (A) – anténa, span (S) – most a earth (E) – země, skála). Base jumping je kombinací horolezectví a skydivingu. Jedná se o nebezpečný sport s velkým množstvím zaznamenaných úmrtí.

Člověk, který se chce tomuto sportu věnovat, musí být nejprve dobrým parašutistou s perfektním odhadem výšky, ve které je nutné padák otevřít a s vysokou úrovní schopnosti ovládat let. Pro začátečníky je ideální skákat z vysokého mostu, protože to dává největší možnosti kontroly letu.

Basejumpeři[editovat | editovat zdroj]

Mezi známé basejumpery patřil například Američan Dean Potter, který zemřel obdobně jako jeho několik přátel při nepovoleném basejumpingu v Yosemitském národním parku, nebo Norka Karina Hollekim, jejíž příběh vypráví film 20 vteřin štěstí.

Z českých sportovců se base jumpingu věnovali např. také český lyžař Robin Kaleta, nebo Martin Trdla, který zemřel při seskoku na Sněžce[1]. Čeští basejumpeři se sdružují v komunitě Czech Base

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BASE jumping na slovenské Wikipedii.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Wingsuit – aerodynamický oblek pro létání