Bombový útok na Světové obchodní centrum 1993

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bombový útok na Světové obchodní centrum
Podzemní garáže Světového obchodního centra po výbuchu
Cíl Světové obchodní centrum
Mrtví lidé 6
Zranění lidé 1 042
Datum 26. února 1993
Místo USA, New York
Pachatelé Ramzí Júsef a další spolu-spiklenci
Použité zbraně bomba v autě

Bombový útok na Světové obchodní centrum proběhl 26. února 1993. V autě zaparkovaném pod Světovým obchodním centrem v New Yorku explodovala bomba, která zabila šest lidí a více než tisíc jich zranila.

Incident[editovat | editovat zdroj]

K útoku byla použita výbušnina na bázi nitrátu močoviny o váze 606 kg, která byla uložena v dodávce zanechané v podzemním parkovišti.[1] Vybuchla ve 12 hodin 17 minut. Navzdory nízkému počtu 6 obětí útok naprosto šokoval americkou veřejnost. Teroristé vypověděli, že jejich cílem bylo narušit statiku mrakodrapu – k tomu však nedošlo. [2]

Útok byl naplánován pákistánskými muslimskými extremisty pod vedením Ramzího Júsefa, kterého financoval jeho strýc Chálid Šajch Muhammad.[2] Za útok na Světové obchodní centrum byli obviněni čtyři muslimští extremisté, každý z nich byl odsouzen ke 240 letům vězení. Celou akci údajně financovala teroristická skupina al-Káida.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Whitlock, Craig."Homemade, Cheap and dangerous – Terror Cells Favor Simple Ingredients In Building Bombs", Washington Post, 2005-07-05. 
  2. a b HAMOUZOVÁ, Iveta. Byl spáchán pumový útok proti Světovému obchodnímu centru [online]. Česká televize, 2008-02-26 [cit. 2011-07-22]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]