Tchaj-pej 101

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchaj-pej 101
Tchaj-pej 101 v roce 2009
Poloha
Stát Tchaj-wan
Město Tchaj-pej
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Nejvyšší bod 509,2 m
Výška střechy 449,2 m
Počet podlaží 101 (+ pět v podzemí)
Podlahová plocha 412,500 m2
Počet výtahů

61 Toshiba/KONE

(včetně dvojpatrových a ultra-rychlých, které jezdí na vyhlídku)
Základní informace
Architekt C. Y. Lee
Využití kanceláře, vyhlídka
Výstavba 1999-2004
Cena 1,9 miliardy $
Výškový rekord
Nejvyšší budova světa
2004-2009
Odkazy
Adresa Xinyi District
Oficiální web www.taipei-101.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Tchaj-pej 101 je osmým nejvyšším mrakodrapem světa (stav pořadí 3.2017). Nachází se ve městě Tchaj-pej, hlavním městě Čínské republiky na Tchaj-wanu. Má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Tchaj-pej 101 byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004. Původní jméno budovy bylo Finanční centrum Taipei (založeno na čínském názvu). Byla navržena architektem C. Y. Lee.

Mrakodrap Taipei 101 byl vybudován v tchajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná Taipei 101 stonek bambusu a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví. Jedná se o nejbezpečnější budovu na Tchaj-wanu při zemětřesení či tajfunu. Tchajwanci říkají, že jestliže by spadla při zemětřesení Taipei 101, spadne ve městě každá budova.

Hlavní výtah, který jede z přízemí do 91. patra, má kabinu pro 24 osob s nosností 1600 kg. V roce 2004 byl výtah zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší výtah na světě s aerodynamickou kabinou, kde je regulován tlak. Rychlost stoupání do 91. patra je 1010 m za minutu. Celá budova má mobilní přístup, včetně výtahů a sklepů.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Budova má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Do dokončení mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji 4. 1. 2010 držel rekordy v následujících kategoriích:

  • Výška od země po vrchol celé konstrukce - 509 metrů. Držitelem předchozího rekordu byly Petronas Twin Towers se 452 metry.
  • Výška od země po střechu - 449 metrů. Držitelem předchozího rekordu byl Willis Tower se 442 metry.
  • Výška po nejvyšší používané podlaží - 439 metrů. Předchozí rekord držel Willis Tower.
  • Nejvyšší rychlost stoupání výtahu - 16,83 m/s (60,6 km/h).
  • Největší odpočítávací hodiny na Silvestra.
  • Zvýšení vodorovné tuhosti zajišťuje vahadlo.

Bezpečnost stavby[editovat | editovat zdroj]

Těleso, které při zemětřesení či tajfunu vyrovnává budovu Tchaj-pej 101

Pro základy stavby byly použité nehořlavé materiály. Ochranné nehořlavé výplně rozdělují budovu do jednotlivých zón, aby se požár nemohl šířit mezi patry. Klimatizace se automaticky vypíná při zachycení kouře v mrakodrapu. Každé patro je vybaveno hasicími přístroji a hydranty na vodu. Garáže jsou vybaveny pěnovými hasicími přístroji. Na každém osmém patře je umístěna ohnivzdorná místnost, které je spojena s venkovním schodištěm a balkónem. Výtahy pro hasiče jedou až do nejvyššího patra. Automatický hasicí systém je umístěn na každém patře. Kancelářské podlahy a klíčové únikové cesty jsou chráněny systémem pro odvod kouře.

Tajfun a zemětřesení[editovat | editovat zdroj]

Při silném větru či tajfunu, ale i při zemětřesení budovu udržuje ve stabilní pozici vyvažovací těleso, které je umístěno na úrovni 88. až 92. patra. Váží 660 tun o průměru 5,5 m. Když Taipei 101 zasáhne silný vítr, vyvažovací těleso se začne pohybovat, ale pomaleji než samotný mrakodrap, tím pádem působí do protisměru a pomáhá držet budovu ve stabilní pozici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]