Tchaj-pej 101

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taipei 101, Taiwan

Tchaj-pej 101 je čtvrtým nejvyšším mrakodrapem světa (stav k 6/2013). Nachází se ve městě Tchaj-pej, hlavním městě Tchaj-wanu. Má celkem 101 pater a dosahuje výšky 509 m. Tchaj-pej 101 byla dokončena v roce 2004 a slavnostně otevřena 31. prosince 2004. Původní jméno budovy bylo Finanční centrum Taipei (založeno na čínském názvu).

Mrakodrap Taipei 101 byl vybudován v tajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná Taipei 101 stonek bambusu, a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví. Jedná se o nejbezpečnější budovu na Taiwanu při zemětřesení či tajfunu. Taiwanci říkají, že jestliže spadne při zemětřesení Taipei 101, spadne ve městě každá budova.

Hlavní výtah, který jede z přízemí až do 91 patra, má kabinu pro 24 osob s nosností 1600 kg. V roce 2004 byl výtah zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrychlejší výtah na světě s aerodynamickou kabinou, kde je regulován tlak. Rychlost stoupání do 91 patra je 1010 m za minutu. Celá budova má mobilní přístup, včetně výtahů a sklepů.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Taipei 101 v noci

Budova má 101 podlaží nad zemí a 5 podlaží pod zemí. Do dokončení mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji 4.1.2010 držel rekordy v následujících kategoriích:

  • Výška od země po vrchol celé struktury - 509 metrů. Držitelem předchozího rekordu byly Petronas Twin Towers se 452 metry.
  • Výška od země po střechu - 449 metrů. Držitelem předchozího rekordu byl Willis Tower se 442 metry.
  • Výška po nejvyšší používané podlaží - 439 metrů. Předchozí rekord držel Willis Tower.
  • Nejvyšší rychlost stoupání výtahu - 16,83 m/s (60,6 km/h).
  • Největší odpočítávací hodiny na Silvestra.
  • Zvýšení vodorovné tuhosti zajišťuje vahadlo.

Bezpečnost stavby[editovat | editovat zdroj]

Pro základy stavby byly použité nehořlavé materiály. Ochranné nehořlavé výplně rozdělují budovu do jednotlivých zón, aby se požár nemohl šířit mezi patry. Klimatizace se automaticky vypíná při zachycení kouře v mrakodrapu. Každé patro je vybaveno hasícími přístroji a hydranty na vodu. Garáže jsou vybaveny pěnovými hasícími přístroji. Na každém osmém patře je umístěna ohnivzdorná místnost, které je spojena s venkovním schodištěm a balkónem. Výtahy pro hasiče jedou až do nejvyššího patra. Automatický hasící systém je umístěn na každém patře. Kancelářské podlahy a klíčové únikové cesty jsou chráněny systémem pro odvod kouře.

Tajfun a zemětřesení[editovat | editovat zdroj]

Při silném větru či tajfunu, ale i při zemětřesení budovu udržuje ve stabilní pozici vyvažovací těleso, které je umístěno na úrovni 88. a 92. patra. Váží 660 tun o průměru 5,5 m. Jestliže Taipei 101 zasáhne silný vítr vyvažovací těleso se začne pohybovat do protisměru. Tím udržuje budovu ve stabilní pozici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]