Matthew Gregory Lewis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matthew Gregory Lewis od Henryho Williama Pickersgilleho.

Matthew Gregory Lewis (9. července 1775 v Londýně14. května 1818 na moři) byl anglický spisovatel a dramatik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lewis se narodil jako nejstarší syn Matthew Lewise seniora a Frances Lewisové. Jeho otec se narodil roku 1750 na Jamajce, byl státním sekretářem na ministerstvu války a tudíž disponoval značnými příjmy. Lewisova matka opustila svého muže roku 1781 a poté žila s muzikantem. S tím související skandál byl nevyhnutelný, na konci procesu bylo odloučení manželů potvrzeno a od té doby žili Lewisovi rodiče odděleně.

Ještě v průběhu svého studia na univerzitách Westminster a Christ Church, které ho mělo připravit na kariéru diplomata, strávil Lewis nějaký čas v různých evropských zemích a to hlavně zlepšováním svých jazykových dovedností. V roce 1791 navštívil Paříž a téhož roku poznal ve Výmaru Goetheho, Schillera, Wielanda a jeho přítel Byron mu zprostředkoval faustovskou látku. Roku 1794 se stal kulturním atašé britského velvyslanectví v Haagu. V této době také vzniká, pravděpodobně na základě inspirace románem „Das Petermänchen“ od Christiana Heinricha Spießeho, jeho dílo „ The Monk“ (mnich) díky němuž se stává slavným.

V letech 17961802 byl Lewis členem dolní komory britského parlamentu kde zastupoval Hindon. Přestože sám pocházel z otrokářské rodiny, zasadil se roku 1807 o zrušení otrokářství. Po nějakém čase se vzdal svého mandátu, aby se mohl naplno věnovat literatuře. Tuto nezávislost si mohl dopřát, díky značnému jmění které mu zanechal jeho otec. V roce 1815 navštívil na čtyři měsíce své statky na Jamajce, zastávku udělal v Itálii a Švýcarsku, kde navštívil své přátele Byrona a Shelleyho. Další cestu na Jamajku, během které se zasadil o zlepšení života otroků, podnikl v roce 1817. Bohužel na této cestě onemocněl žlutou zimnicí a na zpáteční cestě zemřel a byl pohřben do moře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Už jako student se pokoušel anglickému publiku zprostředkovat výmarské klasiky a literaturu Sturm und Drang (Bouře a vzdoru) a přeložil Schillerovu Kabale und Liebe (Úklady a láska). Jeho prvním velkým úspěchem byl roku 1796 anonymně vydaný román "The Monk" (Mnich). Přestože většina recenzentů dílo odmítla jako nabubřelé a nepřirozené, někteří ho označovali až za trestuhodně obscénní, právě na základě této špatné pověsti dosáhl obrovského úspěchu. Když se Lewis přihlásil k autorství, explodovalo veřejné rozhořčení. Například Byron napsal „ Lewis proměnil básnictví ve hřbitov“.

Vlivy a jejich dopad[editovat | editovat zdroj]

Lewis spadá do tradičního anglického gotického románu, nejdůležitějším vlivem, který na něj zapůsobil je Otrantský zámek Horace Walpoleho. Mnich je také silně ovlivněn německým pre- a raným romantismem. Lewis přejal prvky z bájí, které nalezl u Herdera a včlenil překlady některých básní od Musäuseho . Dále mezi díla, která Lewise ovlivnila patří Sadducismus Triumphatus od Josepha Glanvillse což je pojednání o čarodějnictví a víře ve strašidla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]