Matthew Gregory Lewis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matthew Gregory Lewis
Matthew Gregory Lewis od Henryho Williama Pickersgilleho
Matthew Gregory Lewis od Henryho Williama Pickersgilleho
Narození 9. července 1775
Londýn
Úmrtí 14. května 1818 (ve věku 42 let)
Atlantský oceán
Příčina úmrtí žlutá zimnice
Místo pohřbení moře
Povolání romanopisec, dramatik, politik, spisovatel, básník a otrokář
Alma mater Christ Church
Westminster School
Žánr Gothic literature a gotický román
Významná díla The Monk
Rodiče Matthew Lewis
Příbuzní Frances Maria Lewis (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthew Gregory Lewis (9. července 1775 v Londýně14. května 1818 na moři) byl anglický spisovatel a dramatik[1].

Život[editovat | editovat zdroj]

Lewis se narodil jako nejstarší syn Matthew Lewise seniora a Frances Lewisové. Jeho otec se narodil roku 1750 na Jamajce, byl státním sekretářem na ministerstvu války a tudíž disponoval značnými příjmy. Lewisova matka opustila svého muže roku 1781 a poté žila s muzikantem. S tím související skandál byl nevyhnutelný, na konci procesu bylo odloučení manželů potvrzeno a od té doby žili Lewisovi rodiče odděleně.

Ještě v průběhu svého studia na univerzitách Westminster a Christ Church, které ho mělo připravit na kariéru diplomata, strávil Lewis nějaký čas v různých evropských zemích a to hlavně zlepšováním svých jazykových dovedností. V roce 1791 navštívil Paříž a téhož roku poznal ve Výmaru Goetheho, Schillera, Wielanda a jeho přítel Byron mu zprostředkoval faustovskou látku. Roku 1794 se stal kulturním atašé britského velvyslanectví v Haagu. V této době také vzniká, pravděpodobně na základě inspirace románem „Das Petermänchen“ od Christiana Heinricha Spießeho, jeho dílo „ The Monk“ (mnich) díky němuž se stává slavným.

V letech 17961802 byl Lewis členem dolní komory britského parlamentu kde zastupoval Hindon. Přestože sám pocházel z otrokářské rodiny, zasadil se roku 1807 o zrušení otrokářství. Po nějakém čase se vzdal svého mandátu, aby se mohl naplno věnovat literatuře. Tuto nezávislost si mohl dopřát, díky značnému jmění které mu zanechal jeho otec. V roce 1815 navštívil na čtyři měsíce své statky na Jamajce, zastávku udělal v Itálii a Švýcarsku, kde navštívil své přátele Byrona a Shelleyho. Další cestu na Jamajku, během které se zasadil o zlepšení života otroků, podnikl v roce 1817. Bohužel na této cestě onemocněl žlutou zimnicí a na zpáteční cestě zemřel a byl pohřben do moře.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Už jako student se pokoušel anglickému publiku zprostředkovat výmarské klasiky a literaturu Sturm und Drang (Bouře a vzdoru) a přeložil Schillerovu Kabale und Liebe (Úklady a láska). Jeho prvním velkým úspěchem byl roku 1796 anonymně vydaný román "The Monk" (Mnich). Přestože většina recenzentů dílo odmítla jako nabubřelé a nepřirozené, někteří ho označovali až za trestuhodně obscénní, právě na základě této špatné pověsti dosáhl obrovského úspěchu. Když se Lewis přihlásil k autorství, explodovalo veřejné rozhořčení. Například Byron napsal „ Lewis proměnil básnictví ve hřbitov“.

Vlivy a jejich dopad[editovat | editovat zdroj]

Lewis spadá do tradičního anglického gotického románu, nejdůležitějším vlivem, který na něj zapůsobil je Otrantský zámek Horace Walpoleho. Mnich je také silně ovlivněn německým pre- a raným romantismem. Lewis přejal prvky z bájí, které nalezl u Herdera a včlenil překlady některých básní od Musäuseho . Dále mezi díla, která Lewise ovlivnila patří Sadducismus Triumphatus od Josepha Glanvillse což je pojednání o čarodějnictví a víře ve strašidla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]