Deník (literatura)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Deník je literární dílo, koncipované jako série fiktivních nebo skutečných, zpravidla datovaných záznamů, pořizovaných průběžně v kratších časových intervalech (často v intervalu jednoho dne, odtud název).

Deník je velmi starým literárním žánrem, v Evropě deníková metoda zápisků zažívá velký rozmach v období renesance, byl pěstován v asijských zemích (Čína, Japonsko, Arábie), byl pěstován už ve středověku, častými autory deníků byli šlechtici a jiné významné osobnosti, jejich deníky byly často (zpravidla posmrtně) vydávány jako literární dílo nebo jako historický dokument.

Záznamy většinou popisují autorův osobní a duševní život, často citáty, nápady nebo úvahy (v tomto směru vynikají deníky spisovatelů, např. Cesare Paveseho nebo Franze Kafky).

V české literatuře jsou známé erotické deníky Karla Hynka Máchy nebo básnické deníky Jiřího Koláře.


Formou fiktivního deníku jedné z postav jsou často psána i jiná literární díla, například romány (např. Helen Fieldingová - Deník Bridget Jonesové). Toto pojetí románu zvyšuje autentičnost a osobní charakter sdělení.

Psaní deníků je aspoň u některých osob v určité části života velmi rozšířené, samozřejmě ne všechny jsou zveřejněny (velká část není ke zveřejnění ani určena, takové jsou často psány tajným písmem nebo pomocí šifry). Deníkům je v mnohém příbuzná i novější internetová tradice weblogů a také diáře.