Focke-Achgelis Fa 223

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fa 223 Drache
Fa223 modell.png
Určení vrtulník
Výrobce Focke-Achgelis
Zařazeno 1941
Uživatel Luftwaffe
ČSR, Francie
Vyrobeno kusů 20 ks
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Focke-Achgelis Fa 223 Drache (Drak) byl německý vrtulník vyvinutý během druhé světové války. Byl to první vrtulník, který se dostal do sériové výroby. Spojenecké bombardování omezilo počet vyrobených strojů na přibližně 20.

Fa 223 byl poháněn hvězdicovým motorem BMW Bramo 323 o výkonu 746 kW (1 000 k). Dva protiběžné rotory (o průměru 12 m) byly připevněny na nosníky vybíhající z válcovitého trupu.

Jeden z ukořistěných strojů byl prvním vrtulníkem, který v září 1945 přeletěl Lamanšský průliv.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Model v muzeu ve městě Bückeburg

Vznikl vývojem předchozí konstrukce Focke-Wulf Fw-61. Byl určen zejména k námořnímu průzkumu, hlídkování proti ponorkám, dopravu, záchranné akce a výcvik.

První prototyp byl dokončen koncem roku 1939 a byl poháněn motorem Bramo 323 o výkonu 620 k. V srpnu roku 1940 uskutečnil Drache svůj první samostatný let. Ve stejném roce dosáhl při zkouškách rychlost 182 km/h a dostup až 7 100 m. Ministerstvo letectví proto následně objednalo první sérii 100 kusů.

Další vývoj a výroba sériových strojů byla však značně ztížena a komplikována anglo-americkými bombardovacími nálety. Několik dokončených a rozpracovaných strojů bylo zničeno a výroba musela být z původní továrny přestěhována na bezpečnější místo. Znovu obnovena byla až v roce 1943 a v průběhu následujícího roku dodala několik dalších zkušebních prototypů. V červenci 1944 však opět padla za oběť silnému bombardování.

Operační nasazení[editovat | editovat zdroj]

Vyrobeny prototypy byly podrobeny různým náročným testům. Jeden byl velmi úspěšně nasazen při vyzvednutí havarovaných letadel z vřesoviště. Jiný byl rovněž velmi úspěšně testován v Alpách, kde ve vysokohorských podmínkách i přistával (Dresdner Hütte- 2 300 m nad mořem). Ministerstvo následně promptně objednalo výrobu 400 kusů, což však již v tehdejších poměrech bylo zcela nereálné. Z prototypů zůstalo letuschopných pět kusů, z nichž tři byly začleněny k Luft- Transportstaffel 40. Ze sériových strojů byl vyroben minimálně jeden stroj Fa-223 E-0 (Werk Nr. - 00051 GW + PA), který vzápětí absolvoval dramatický 1 675 km dlouhý etapový a záchranný let po střední a východní části Německa s Rudou armádou v patách. Koncem války byla většina vrtulníků stažena do Alp, kde je zastihl konec války. Jako válečná kořist se dostaly do Velké Británie (1 kus), USA (1 kus), Sovětského svazu (3 kusy) a Francie (2 nedokončené kusy). Do Velké Británie proletěl Drache vlastní silou, s německou osádkou a stal se tak prvním vrtulníkem který přeletěl kanál La Manche. Po válce se ve Francii s pomocí prof. Fockeho podařilo zkompletovat dva kusy pod označením SE 3000. Zajímavé je, že dva kusy se podařilo zkompletovat v Československu pod označením VR-1. Oba pak létaly ve službách armády a policie stovky hodin.

Fa 223 v Československu[editovat | editovat zdroj]

Ke konci války byla výroba přenesena na území protektorátu Čech a Moravy do podzemní továrny v Rabštejně. Po válce v roce 1946 československá vláda rozhodla, že se zrekonstruují dva stroje Fa 223, které zbyly na našem území. V roce 1948 byly oba stroje zalétány a jejich označení změněno na VR-1. Jeden létal u Bezpečnostního letectva a druhý u Leteckého výzkumného ústavu (LVÚ).[1]

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Německá říše Německo

Československo Československo

Francie Francie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]