Csongrád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o maďarské župě. O stejnojmenném městě pojednává článek Csongrád (město).
Csongrád megye
Znak
Znak
Geografie
HU county Csongrad.svg
Hlavní město Szeged
Souřadnice
Rozloha 4 263 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 417 456 (2011)
Hustota zalidnění 98 ob./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Maďarsko
Druh celku župa
Podřízené celky 7 okresů
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 CS
Oficiální web www.csongrad-megye.hu

Csongrád [čongrád] je župa, ležící na jihu Maďarska u hranic se Srbskem a Rumunskem. Jejím hlavním městem je Szeged (Segedín). Na západě sousedí se župou Bács-Kiskun, na severu Jász-Nagykun-Szolnok a na východě se župou Békés.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dnešní župa Csongrád vznikla při administrativní reformě roku 1950, ale má tradici sahající hluboko do středověku. Z historického hlediska pokrývá víceméně celé území někdejšího uherského komitátu Čongrád, asi polovinu Čanádu (zbytek je zahrnut do župy Békés) a malou okrajovou část Torontálu (zbytek je rozdělen mezi Srbsko a Rumunsko). Název území je odvozen od stejnojmenného městečka v severní části župy a má slovanský původ. Existují politické snahy zohlednit historické okolnosti rozšířením názvu župy na Csongrád-Csanád-Torontál.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celé území župy leží ve Velké uherské nížině a je zcela ploché. Ze severu na jih jím protéká Tisa, jejíž výtok (78 m n. m.) je nejnižším bodem celého Maďarska. V Segedíně se do ní zleva vlévá její vůbec největší přítok Maruše (Maros). Severně od Segedína se nachází jezero Fehér-tó. Csongrád disponuje velmi úrodnou půdou, pochází odsud značná část celé maďarské zemědělské produkce, vyhlášená je zejména zdejší cibule a paprika.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Csongrádem prochází hlavní silniční tah z Budapešti směrem na Balkán, dálnice M5, která se u Segedína větví na směr Bělehrad a Soluň (E75) a na odbočku M43 směr Rumunsko (E68). Ze Segedína vycházejí i další hlavní silnice, č. 47 směr Békéscsaba a Debrecín a č. 55 směr Baja. Z pohledu železnice nemá Csongrád takový tranzitní potenciál, i největší uzel Segedín má spíše jen místní význam.

Významná města[editovat | editovat zdroj]

Okresy[editovat | editovat zdroj]