Buky nad Kameničkou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Buky nad Kameničkou
Oplocená část rezervace na dně údolí
Datum vyhlášení 16. května 1994
Vyhlásil Okresní úřad Chomutov
Kód ÚSOP 1682
Lokalita Blatno (k. ú. Bečov)
Výška 680–807 m n. m.
Výměra 38,88 ha
Seznam CHÚ v okrese Chomutov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Buky nad Kameničkou
Buky nad Kameničkou
Přírodní rezervace v Česku

Buky nad Kameničkou je přírodní rezervace ev. č. 1682 severozápadně od obce Blatno v okrese Chomutov. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Důvodem ochrany je zachování přirozeného 200 let starého porostu buko-klenového lesa s významnými druhy bylinného patra. Území je hodnotné z hlediska zachování genofondu původních lesních dřevin v oblasti Krušných hor.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Cesta skrz rezervaci

Rezervace je přístupná jen pěšky nebo na kole. Nejbližší místo, kam lze dojet autem je u bývalého Třetího mlýna v Bezručově údolíChomutova. Odsud stoupá modře značená turistická trasa po úzké asfaltové silnici k vodní nádrži Kameničce, od které pokračuje po štěrkové lesní cestě po dně údolí potoka Kamenička přímo k okraji rezervace.

Uvedená cesta však vede pouze kolem oplocené dolní části rezervace, kde různé dřeviny téměř brání pohledu na zachovaný bukový les. Přímo rezervací volně prochází asfaltová cesta, která odbočuje prudkou zatáčkou u přehrady a stoupá velmi strmě do úbočí Mlýnského vrchu. Samotnou rezervací prochází po vrstevnici v délce asi 700 m.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]