Údlické doubí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Údlické doubí
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Celkový pohled
Celkový pohled
Základní informace
Vyhlášení 22. února 2012
Vyhlásil Krajský úřad Ústeckého kraje
Nadm. výška 316–367 m n. m.
Rozloha 43,88 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Chomutov
Umístění Údlice
Souřadnice
Údlické doubí
Údlické doubí
Další informace
Kód 5761
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Údlické doubí je přírodní památka ev. č. 5761[2] asi 1,5 km severně od obce Údliceokrese Chomutov. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Chráněné území má přibližně elipsovitý tvar o rozměrech asi 850 m (směr západ–východ) krát 650 m (sever–jih) a rozlohu asi 43,8 ha. Hranice jsou přibližně určeny hranicí lesa.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem vyhlášení chráněného území je výskyt ohroženého živočišného druhu roháče obecného (Lucanus cervus) a podpora jeho populace. Kromě roháče se zde vyskytují další zástupci hmyzu jako kousavec páskovaný nebo krajník hnědý a rostlin (lilie zlatohlávek, prvosenka jarní, locika dubová, černýš hřebenitý nebo jetel alpínský).[3]

Severozápadní okraj lesa

Geologicky leží území v Českém masivu. Podloží zde tvoří neogénní sedimenty složené z písků, štěrků, jílů a uhelných slojí původem ze středního až spodního miocénu.[4] S nadmořskou výškou 367 m n. m. je Údlické doubí význačným bodem geomorfologického okrsku Jirkovské pánve. V geomorfologickém členění vyšších úrovní spadá do Krušnohorské subprovincie, konkrétně do Podkrušnohorské oblasti, celek Mostecká pánev a podcelek Chomutovsko-teplická pánev. Pro ni jsou charakteristická široce rozevřená údolí s mírnými svahy a reliéf náplavových kuželů a údolních niv. Samotné návrší je plochá nesouměrná kupa na miocénních sedimentech s plochým vrcholem a příkřejšími svahy na západě a na jihu.[5] Z půd převažují pelozemě na západním a východním okraji doplněné smonicemi.[4]

Údlické doubí je přístupné po silnici III/25124 z Údlic do Otvic, která vede po jeho východní straně. Z ní odbočuje lesní cesta ke středu území, kde stojí objekt vodárny. Další lesní cesta vede podél severního okraje lesa. Na jižním okraji se nachází zahrádkářská kolonie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. PP Údlické doubí [online]. AOPK ČR [cit. 2014-06-08]. Dostupné online. 
  3. Plán péče o přírodní památku Údlické doubí na období 2011–2019 [online]. Krajský úřad Ústeckého kraje [cit. 2014-06-08]. Dostupné online. 
  4. a b CENIA. Geologická a půdní mapa ČR [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2014-12-26]. Dostupné online. 
  5. DEMEK, Jaromír, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČSR – Hory a nížiny. Praha: Academia, 1987. 250–251, 584 s. S. 524. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]