Zimostrázek alpský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZimostrázek alpský
alternativní popis obrázku chybí
Zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď vítodovité (Polygalaceae)
Rod vítod (Polygala)
Binomické jméno
Polygala chamaebuxus
L., 1753
Synonyma
  • Chamaebuxus alpestris
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus) je nízký, vždyzelený polokeř rostoucí jak ve volné přírodě, tak občas i v okrasných zahradách. Tento druh se v české přírodě vyskytuje jen řídce a je považován za ohrožený. V minulosti byl řazen do samostatného rodu Chamaebuxus a i po přesunutí do rodu vítod mu zůstalo původní české rodové jméno "zimostrázek".

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Evropská rostlina vyšších poloh, nejčastěji se vyskytuje v horách Střední a Jižní Evropy, od Francie na západě až po Rumunsko na východě. Nejvíce roste v Alpách, Apeninách a Dinaridech.

České republice se jeho stanoviště nacházejí pouze v západní polovině Čech, na východ od Vltavy ho lze ve volné přírodě spatřit je ojediněle. Roste od nížin až do hor, nejvíce v teplých, světlých doubravách a borech, často také na osluněných kamenitých svazích, na vřesovištích nebo kamenitých mezích, potřebuje dobře odvodněnou půdu.[1][2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalý, drobný, nejvýše 20 cm vysoký, bohatě větvený polokeřík s dřevnatými, na zemi položenými větvemi které se rozvětvují v lodyhy obloukovitě vystoupavé. Střídavě na nich vyrůstají stálezelené, kožovité, téměř přisedlé, až 3 cm dlouhé listy s úzce eliptickými, celokrajnými, na okraji podvinutými a na horní straně lesklými čepelemi.

Květenství
Nákres

Pětičetné, žluté, na konci oranžové, oboupohlavné květy jsou 1 až 1,5 cm velké a vyrůstají po jednom až dvou z úžlabí listenů. Květ má pět srostlých, bělavých kališních lístků, které po odkvětu opadávají. Koruna má vyvinuté lístky jen tři a ty jsou srostlé v trubku, spodní lístek je vydutý a má vpředu přívěsek rozeklaný do čtyř laloků. Korunní trubka je zpočátku zbarvena žlutě a později oranžově, místně se vyskytují rostliny s korunou světle purpurovou.

Dvoubratrých tyčinek je osm, na bázi jsou nitkami spojené a výše sloučené do dvou stejných svazečků, nesou prašníky vypouštějící pyl dírkami. Dvoupouzdrý, svrchní semeníkčnělku na konci se lžícovitým rozšířením, do kterého se vysypává pyl z prašníku ještě před rozvitím květu, blizna je na čnělce umístěna pod tímto rozšířením. Kvetou v květnu a červnu a jsou opylovány hmyzem, který přilétá pro nektar prýštící z jazýčku blizny, u tohoto druhu nedochází k samoopylení. Plodem je dvoupouzdrá tobolka se dvěma semeny.[1][2][3][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Zimostrázek alpský není ekonomicky významnou rostlinou, jen občas se vysazuje do okrasných skalek. Byly vyšlechtěny kultivary s různě zbarvenými květy, které bývají růžové, fialové, purpurové nebo jsou zcela bílé. Pro zahradnické potřeby se rostliny rozmnožují v létě polovyzrálými řízky.[7]

V přírodě České republiky je chráněnou rostlinou, je považován za druh ohrožený vymizením. V roce 1992 byl "Vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb." vyhlášen za ohrožený druh a do stejné kategorie byl zařazen i v roce 2012 v novém "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky".[8][9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Zimostrázek alpský [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 20.08.2007 [cit. 2016-10-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b Dendrologie.cz: Zimostrázek alpský [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2016-10-10]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Rostliny: Zimostrázek alpský [online]. Jiří Bohdal, Naturfoto.cz, České Budějovice [cit. 2016-10-10]. Dostupné online. (česky) 
  4. US National Plant Germplasm System: Polygala chamaebuxus [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA [cit. 2016-10-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Chamaebuxus alpestris [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-10-10]. S. 237. Dostupné online. (česky) 
  6. Květena ČR: Zimostrázek alpský [online]. Petr Kocián [cit. 2016-10-10]. Dostupné online. (česky) 
  7. MITCHELL, Bob. Polygala chamaebuxus [online]. Rev. 2008 [cit. 2016-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. (anglicky) 
  8. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. (česky) 
  9. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 23.08.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]