Věsenka nachová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Věsenka nachová

alternativní popis obrázku chybí
Rozkvetlá věsenka nachová (Prenanthes purpurea)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: věsenka (Prenanthes)
Binomické jméno
Prenanthes purpurea
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věsenka nachová (Prenanthes purpurea) je planě rostoucí rostlina z čeledě hvězdnicovitých.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Věsenka nachová je rostlinou vyskytující převážně ve střední Evropě, poněkud méně již ve východní části západní Evropy a v severních oblastech jižní Evropy. Také se nachází na Balkáně, ve Skandinávii, v Rusku i na Kavkazu. V České republice a v celé střední Evropě je to jediný druh rodu věsenka.

Vyskytuje se roztroušeně ve středních a vyšších polohách ve stinných lesních bukových i jehličnatých porostech s poměrně chudým bylinným patrem, podél lesních cest a potoků i v křovinách rybníků. Roste na polostinných až stinných stanovištích, kde jsou středně vlhké až vlhké humózní půdy, neutrální i mírně kyselé povahy, dobře zásobené živinami.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá bylinamléčnicemi, má štíhlou, přímou dutou lodyhu v horní části rozvolněně větvenou. Lodyha, na průřezu oblá, je hladká, lysá nebo jen řídce chlupatá, dosahuje výšky 50 až 150 cm. Našedivělé listy v dolní části lodyhy jsou kopinaté až podlouhle vejčité, mají křídlaté řapíky a jsou zubaté nebo zpeřené, v době kvetení již usychají. Střídavě vyrůstající poloobjímavé listy v horní části lodyhy jsou celokrajné, kopinaté se srdčitou bázi.

Četné, drobné květní úbory asi 12 až 15 mm dlouhé jsou skloněny dolů. Mají tenké stopky a jsou uspořádány v bohatých, ale řídkých latách dlouhých až 20 cm. Bývají složeny ze 2 až 5 jazykovitých, oboupohlavných fialově nachovitých květů. Dvouřadý lysý válcovitý zákrov má 11 tupých zelených listenů, 3 krátké, 3 prostřední a 5 dlouhých.

Věsenka nachová kvete v červenci až září, opylení zajišťuje létající hmyz. Ke konci kvetení při vadnutí květu se blizny a čnělky zkrucují a navzájem se dotýkají. Nebyl-li květ opylen, dojde pylem zachyceným na čnělce k dodatečnému opylení. Plody jsou úzce elipsoidní nažky opatřené jednořadým chmýrem.[2][3][4][5]

Detail květu

Využití[editovat | editovat zdroj]

Někdy se věsenka nachová pěstuje jako okrasná rostlinazahradách společně se severoamerickými druhy Prenanthes alba, Prenanthes aspera a Prenanthes autumnalis.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Global Biodiversity Information Facility: Prenanthes purpurea [online]. Global Biodiversity Information Facility, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Květena ČR: Věsenka nachová [online]. Petr Kocián, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Věsenka nachová [online]. BOTANY.cz, rev. 15.07.2007, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (česky) 
  4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Věsenka nachová [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2011-01-05]. S. 452. Dostupné online. (česky) 
  5. Herbář Wendys: Věsenka nachová [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]